Zamiast auta rower. Przed nami Europejski Tydzień Mobilności

Od 2002 roku cała Europa obchodzi Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu regularnie w dniach od 16 do 22 września. Hasło tegorocznych obchodów: „Inteligentny i zrównoważony transport – inwestycja dla Europy”. Ma on przekonać Europejczyków do „zielonych” form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. Wszystko z myślą o środowisku.

W tym roku w Starogardzie Gdańskim organizatorem Europejskiego Tygodnia Mobilności jest Ośrodek Sportu i Rekreacji.
– W grupie kilkunastu różnorodnych inicjatyw, które przygotowaliśmy w tygodniu ETZT, znajdą się na pewno rajdy rowerowe, marsz Nornic Walking, wesoły autobus i wiele ciekawych zabaw edukacyjnych dla najmłodszych. Będzie można zrobić przegląd roweru w miasteczku rowerowym i tradycyjnie skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich w ramach akcji „Dzień Serca” – powiedziała Paulina Burczyk z Działu Organizacji Imprez.

Po raz pierwszy podczas ETZT odbędą się Kociewskie Zawody Wspinaczkowe oraz Kociewski Kajak czyli zawody kajakowe dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie 22 września obchodzić będziemy „Dzień bez samochodu z GPEC Starogard”. Tego dnia Zakład Komunikacji Miejskiej zachęca do darmowych przejazdów autobusami miejskimi – na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego.

– Na wszystkich podróżujących autobusami przygotowaliśmy wiele niespodzianek – dodaje organizatorka. Chcemy w ten sposób zachęcić starogardzian do zmiany nawyków transportowych ( choćby na tydzień!) – puentuje z uśmiechem Paulina Burczyk.

Również tego dnia GPEC Starogard Gdański razem z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zaplanowali masowy przejazd rowerowy ulicami miasta. Rowerzyści wystartują ze Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Deyny, aby zakończyć wspólny rajd na Rynku Miejskim.

Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańców o zagrożeniach dla środowiska, wynikających z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Ma też zachęcić ich do korzystania z alternatywnych dla samochodu środków transportu, szczególnie autobusów, rowerów, rolek czy zwykłego poruszania się pieszo.

Skutkiem tego ma być zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz poziomu hałasu, co z kolei – zdaniem specjalistów – pozytywnie wpłynie na poprawę jakości życia w mieście. Ma też zaangażować mieszkańców w działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest miejsce, w którym żyją na co dzień.

Organizatorem wszystkich działań jest Stowarzyszenie „REKORD” a EKO Aleję w dniu 16 września przeprowadzi Starogardzkie Centrum Kultury. Projekt współfinansuje Gmina Miejska Starogard Gdański.

Dlatego zapraszamy wszystkich starogardzian do aktywnego włączenia się w kampanię !

Zostawcie auta w domu, wyciągnijcie rowery !

etzt16-plakat

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl