„Zamaskowani” znowu w akcji. Mieszkańcy ponownie otrzymają maseczki do domów

10 marca ponad 170 tys. maseczek z rządowych magazynów dotarło do Urzędu Miasta w Starogardzie Gdańskim. W najbliższych kilkunastu dniach trafią one do mieszkańców miasta.

W ubiegłym roku z inicjatywy prezydenta Janusza Stankowiaka, Miasto zabezpieczyło mieszkańców Starogardu Gdańskiego w maseczki ochronne wielokrotnego użytku. Rozdało ich ponad 50 tys. sztuk. Akcja „Zamaskowani” odbyła się tuż przed wprowadzeniem obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach publicznych, tak aby pomóc mieszkańcom przygotować się do obostrzeń. Mija rok od czasu, gdy pandemia koronawirusa zaczęła się rozprzestrzeniać w naszym kraju. Niestety wprowadzone w 2020 roku obostrzenia ciągle obowiązują. Dodatkowo zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu, wprowadzony został obowiązek zasłaniania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczek. Rząd rekomenduje maseczki jednorazowe.

W środę, 10 marca z rządowych magazynów do Urzędu Miasta dotarły właśnie takie maseczki. Ponad 170 tys. jednorazowych osłon ust i nosa przyjechało do magistratu zapakowanych w kartonikach po 50 sztuk. W gestii każdego samorządu, który otrzymał darmowe maseczki, jest ich dystrybucja we właściwy dla siebie sposób.

Urzędnicy starogardzkiego magistratu w ścisłym reżimie sanitarnym przepakowują w koperty ponad 170 tys. maseczek.

W związku z tym Miasto, wykorzystując zdobyte w ubiegłym roku doświadczenie, ponownie rusza z akcją „Zamaskowani”.  W ciągu kilku kolejnych dni urzędnicy ze starogardzkiego Ratusza przepakują otrzymane maseczki do kopert z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.  Od czwartku 11 marca koperty będą dostarczane do domów i mieszkań na terenie Starogardu Gdańskiego. Ich dystrybucją zajmie się bezpośrednio Urząd Miasta, Spółdzielnia Mieszkaniowa Kociewie oraz Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej. Maseczki dostarczą pracownicy tych instytucji.

Jeśli chodzi o starogardzki magistrat maseczki rozwozić będą pracownicy Urzędu, w dyspozycji których są auta służbowe, czyli Wydział Ochrony Środowiska, Wydział Techniczno-Inwestycyjny i Straż Miejska.

Maseczki są ważne do 2022 roku.  W dołączonym do każdej koperty liście prezydent miasta Janusz Stankowiak apeluje o przestrzeganie zasad DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. 

Mieszkańców prosimy o wyrozumiałość. Ze względu na dużą liczbę (170 tys. sztuk)dostarczonych masek, akcja może potrwać kilkanaście dni.

fot. Magdalena Dalecka