Zakochaj się w Starogardzie

W kwietniu nasze miasto odwiedziła ekipa telewizyjna programu „Zakochaj się w Polsce”. Efekty ich pracy 13 października obejrzeć mogliśmy w TVP 1.

Program prowadził Tomasz Bednarek. Zajrzał na starogardzki Rynek, gdzie sprawdził, jakich odkryć dokonali tam archeolodzy. Kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej Zbigniew Potocki opowiedział mu o murach obronnych i początkach miasta.

Szperając w starogardzkiej historii, pan Tomasz natrafił na bractwo, które uczyło zwykłych mieszczan, jak bronić miasta w razie ataku wroga. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim powstało w 1351 roku, czyli ponad 660 lat temu i wciąż działa. O jego tradycjach opowiedział brat Jarosław Czyżewski.

Tomasz Bednarek i Kazimierz Jankowski

Jak doskonale wiadomo, Starogard to miasto związane z legendą sportu. W 1947 roku urodził się tutaj genialny polski piłkarz Kazimierz Deyna. Ekipa programu pokazała jak obecnie wygląda jego rodzinny dom, a o Kaziku opowiedział Kazimierz Jankowski.

Tomasz Bednarek odwiedził także rzeźbiarza i fotografa Michała Majewskiego. Artysta pokazał mu Galerię Autorską 24B, którą prowadzi razem z żoną Zofią Sumczyńską. Poza tym zabrał go na Aleję Wojska Polskiego, gdzie opowiedział o swoich unikatowych zdjęciach z cyklu „Dobranoc Starogard”.

Odcinek „Zakochaj się w Polsce” ze Starogardem Gdańskim w roli głównej znaleźć można pod adresem: https://vod.tvp.pl/video/zakochaj-sie-w-polsce,starogard-gdanski,44512589 Warto obejrzeć. 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl