Zagrają w finałowym koncercie „Fonetika”

19 marca o godz. 16.30 młodzi, zdolni starogardzianie wystąpią w finałowym koncercie projektu Fonetika w kinie Sokół. Piątka licealistów zrealizowała swój pomysł dzięki ogólnopolskiej olimpiadzie „Zwolnieni z Teorii”. Ich celem była promocja i rozwój uzdolnionych muzycznie młodych ludzi ze Starogardu Gdańskiego i okolic.

Fonetika plakatWiktoria Badzioch, Julia Kelsz, Aleksandra Haber, Krystian Chmielewski i Stanisław Maciejewski we wrześniu 2015 roku zgłosili projekt „Fonetika” do ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Ich zadaniem była organizacja warsztatów muzycznych dla uzdolnionej młodzieży ze Starogardu Gdańskiego i okolic. Akcja rozpoczęła się od castingu online. Uczestników podzielono na trzy grupy: wokalistki, raperów oraz zespoły. Do współpracy zaproszono znanych i doświadczonych muzyków m.in. Dariusza Śleszyńskiego i Adama Golickiego z zespołu Jamertal, Jacka Sadowskiego, Magdalenę Lasotę, Blachovskyego i innych. Podczas trzech serii dwugodzinnych zajęć starogardzianie szlifowali swój warsztat pod okiem profesjonalistów, którzy uczyli ich techniki, wskazywali błędy i opowiadali o swojej drodze do sukcesu. Na ostatnich zajęciach trenerzy wybrali najlepszych.

Julia Burczyk, Paulina Trzcińska i Julia Kelsz z grupy wokalnej, Fabian Józefiak, Norbert Cieliński i Mikołaj Wiśniewski z grupy raperów oraz zespół Joy of Thrill wystąpią w finałowym koncercie. Towarzyszyć im będą trenerzy: Magdalena Lasota – finalistka Must Be The Music, Paulina Czapla, Ola Wysocka, zespoły: One Future i Jamertal oraz raperzy: Chudini, Hamst, Kaz, Soker, Blachovsky czy Razon. Koncert odbędzie się 19 marca o godz. 16.30 w Kinie Sokół. Dzień wcześniej w godz. 10.00 -13.00 wystąpią wszyscy uczestnicy warsztatów.

– To były bardzo profesjonalnie przygotowane warsztaty – powiedział Grzegorz Malinowski – uczestnik zajęć. Wszyscy świetnie się bawiliśmy. W zasadzie właśnie tu pierwszy raz wydusiłem z siebie cokolwiek na freestylu, a przez cały rok trzymałem się od tego z dala. Poza tym, miło było spotkać ludźmi z tą samą pasją.

Z kolei dla Pauliny Trzcińskiem warsztaty były potężną dawką energii. – Po dwóch latach przerwy znowu wystąpię na scenie – przyznała. Czuję ogromny stres, ale warsztaty pozwoliły mi uwierzyć w siebie. Dzięki pracy z muzykami mam dziś większą świadomość swojego głosu, a otrzymane wskazówki i ćwiczenia dały już pierwsze efekty, bo teraz codziennie śpiewam. Śpiewnie mnie nakręca i cieszy.

Dla zespołu Joy of Thrill, który ma już na koncie kilka poważnych występów na scenie, udział w projekcie „Fonetika” był nie tylko szansą na rozwój i doskonalenie muzycznych umiejętności. Członkowie zespołu docenili też merytoryczną stronę projektu. – Od trenerów dowiedzieliśmy się dużo na temat marketingu muzycznego i sposobu budowania wizerunku zespołu, które mają niebagatelny wpływ na istnienie w muzycznej branży – powiedział Kacper Aranowski basista zespołu. Tego rodzaju inicjatywa to oczywiście szansa na rozwój i pokazanie się na dużej scenie, na której nie jest tak łatwo zaistnieć, ale przede wszystkim to okazja do kontaktu z muzykami, którzy grają na co dzień i z tego żyją. Projekt Fonetika umożliwił nam pracę z ludźmi, którzy znają się na swoim fachu i grają od lat. Poza tym organizacja warsztatów była perfekcyjna i bez zarzut – zakończył Kacper.

Podczas warsztatów oprócz muzycznych szlifów, młodzież wysłuchała też wykładu psychologa i coacha Jakuba Siwieckiego, jak prowadzić i rozwijać własną karierę. Ponadto na początku marca licealiści uczestniczyli w wykładach prezesa firmy Speednet, głównego partnera i sponsora Fonetiki – Piotra Grodzkiego. Tematem spotkań był rozwój osobisty i podstawy przedsiębiorczości.

Zysk z biletów przekazany zostanie na rzecz współpracującej z Fonetiką warszawskiej fundacji Fabryka Muzyki.

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl