Zaczynamy przebudowę Rynku

Na tę wiadomość mieszkańcy czekali wiele lat. „Serce miasta” zabije od nowa. 1 czerwca br. prezydent Janusz Stankowiak podpisał z Grzegorzem Rozmusem prezesem Przedsiębiorstwa Budowy Dróg umowę na przebudowę starogardzkiego Rynku. Prace ruszą pod koniec czerwca.

Miasto rozstrzygnęło przetarg na realizację I etapu inwestycji pn. „Starogardzki Rynek od nowa – ochrona dziedzictwa kulturowego i podniesienia jakości historycznej przestrzeni publicznej w Starogardzie Gdańskim”. O tytuł wykonawcy zadania walczyły cztery firmy z Kartuz, Grudziądza, Starogardu Gdańskiego i Warszawy. Wygrało lokalne – Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A w Starogardzie Gdańskim. Rynek i sąsiadujące z nim niektóre ulice odnowi za kwotę prawie 9,7 mln zł. Prace związane z budową/przebudową sieci kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej za kwotę 574 717, 91 zł sfinansuje PWiK Star-Wik Sp. z o.o.

1 czerwca br. prezydent Janusz Stankowiak podpisał umowę wykonawczą z prezesem spółki PBD Grzegorzem Rozmusem.

Podpisanie umowy na realizację I etapu inwestycji pn. „Starogardzki Rynek od nowa”. Od lewej: Joanna Myślińska prezes PWiK Star WiK, Janusz Stankowiak prezydent miasta Starogardu Gdańskiego, Grzegorz Rozmus prezes Przedsiębiorstwa Budowy Dróg S.A.

– Cieszę się podwójnie – powiedział prezydent. – Raz, że przetarg wygrała firma ze Starogardu, dwa – że wreszcie rusza inwestycja, na którą tak długo wszyscy czekaliśmy.

Grzegorz Rozmus nie krył dumy. – Oprócz finansowych aspektów tej inwestycji, ważne jest dla nas to, że pozostawimy po sobie trwały ślad i to w samym „sercu miasta” – powiedział. – Duma nas rozpiera, że udało nam się powrócić na łono wykonawców w tym mieście. Zrobimy wszystko, aby nasz Rynek wypiękniał.

Do połowy czerwca wykonawca przedstawi miastu dokładny harmonogram prac z podziałem na etapy realizacji inwestycji. Z przebudowa Rynku wiązać się bowiem będą tymczasowe utrudnienia w ruchu i komunikacji miejskiej. Mieszkańcy, przedsiębiorcy i handlowcy odpowiednio wcześnie zostaną poinformowani o planowanych zmianach w ruchu, aby mogli bezproblemowo zaplanować swoją pracę.

Pierwsze prace podziemne rozpoczną na ulicy Wodnej przy Wierzycy niedaleko Baszty. Dalej stopniowo będą się przesuwały wzdłuż ulicy Podgórnej w stronę Rynku.

Zakończenie pierwszego etapu prac projektu „Starogardzki Rynek od nowa” planowane jest na koniec maja 2018 roku.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl