Malarstwo i grafika Dariusza Syrkowskiego

Dariusz Syrkowski, malarz i grafik, profesor sztuk pięknych, laureat kilku prestiżowych nagród głównych i wyróżnień w dziedzinie grafiki, malarstwa i scenografii, stypendysta Prezydenta Miasta Starogard Gdański oraz dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego obchodził 30-lecie pracy artystycznej.

Wernisaż malarstwa i grafiki Dariusza Syrkowskiego, który odbył się 22 listopada w Galerii Osiedlowego Domu Kultury przy ul. Reymonta zgromadził liczne grono fanów artysty, przenosząc ich w jego świat. Zebranych gości przywitała kierownik ODK Karolina Sprengel, która przedstawiła sylwetkę autora prezentowanych prac.

Miłośnikom sztuki wieczór umilił debiutujący zespół muzyczny Expressio z ODK. Tworzą go absolwenci starogardzkiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego. W ich utworach znajdziemy połączenie muzyki klasycznej z nowoczesną.

Zespół Expressio i jego debiut na scenie Osiedlowego Domu Kultury

– Występ na takiej scenie zdarza mi się po raz pierwszy. Jestem bardzo wdzięczny za to, że chcieliście spędzić ten dzisiejszy, jesienny wieczór oglądając obrazy i grafiki, które przygotowałem. Serdecznie witam, dziękuję i gratuluję młodemu zespołowi, który ma tutaj swój początek. To jest naprawdę przyjemne dla ucha – powiedział na wstępie Dariusz Syrkowski.

Autor omawiając prace zaprezentowane na wystawie przytaczał wspomnienia z dzieciństwa i historie sprzed lat. Opowiadał o początkach swoich pierwszych kontaktów z malarstwem, kiedy to w pierwszej klasie nauczycielka kazała narysować wspomnienia z wycieczki. Pracą Syrkowskiego była lokomotywa ze starogardzkiego dworca narysowana fioletową kredką.

Wszystkie obrazy, które zostały zaprezentowane na wernisażu były wystawiane na ważniejszych wystawach w kraju. -Polska grafika jest bardzo doceniana i szanowana na świecie – podkreślał Syrkowski.

Jego graficzne prace brały udział w blisko dziesięciu międzynarodowych konfrontacjach artystycznych na świecie. Między innymi w Chinach, Japonii, Tajlandii, Korei, czy Indiach.

Artysta wspomniał również o tzw. kipie kociewskiej (kipa, czyli w gwarze kociewskiej kosz ), która jest dla niego ważnym elementem twórczości.
Techniką graficzną jest linoryt, należący do technik druku wypukłego. Niezwykle trudna praca wykonywana za pomocą dłuta, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. W tej technice artysta zrobił około stu grafik.

Wystawę prac Dariusza Syrkowskiego będzie można oglądać w Osiedlowym Domu Kultury do 20 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

Fot. Magdalena Nowak

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl