Z nimi wybudujesz nie tylko dom

„Materiały budowlane od A do Z” – taki napis widnieje na budynku hurtowni DAK-BUD przy ul. Kościuszki w Starogardzie Gdańskim. Czy istotnie z firmą można wybudować nie tylko dom, sprawdził Prezydent Miasta. 21 kwietnia br. odwiedził siedzibę Spółkę. Była to jego 38 wizyta z cyklu „Spotkań z przedsiębiorcami”.

– Każda taka wizyta to okazja do szerszego poznania nowej branży, jej specyfiki i potrzeb – przyznaje prezydent. – To okazja do rozmowy o firmie, jej problemach, planach rozwojowych oraz oczekiwaniach właścicieli wobec władz. Dzięki tym wizytom, jaki i efektywnej współpracy miasta z lokalnym biznesem, jesteśmy w stanie skutecznie wspierać rodzime firmy, a także przyciągać nowych inwestorów lub zachęcać starych do inwestowania – dodaje Janusz Stankowiak.

Wizyta Prezydenta Starogardu Gdańskiego w Hurtowni Materiałów Budowlanych DAK-BUD przy ul. Kościuszki

W środowym spotkaniu w firmie DAK-BUD prezydentowi towarzyszył wiceprezydent Tadeusz Błędzki, Mariusz Szwarc wiceprezes Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców oraz Barbara Stanuch dyrektor biura SKB ZP. Po hurtowni gości oprowadził prezes Spółki Michał Pączek oraz zastępcy dyrektorów oddziałów hurtowni w Starogardzie Gdańskim i Pelplinie – Tomasz Podepski i Łukasz Walkusz.

Materiały budowlane od A do Z

Bogate doświadczenie, marka solidnego kontrahenta, trzy oddziały: w Pelplinie, Starogardzie Gdańskim i Gniewie, liczne nagrody i wyróżnienia to dorobek 25 lat działalności Spółki DAK- BUD. Firma oferuje szeroki asortyment materiałów budowlanych i wykończeniowych wraz z armaturą wodno–kanalizacyjną. Można z nią wybudować dom od a do z. W Starogardzie Gdańskim działa od 2008 roku.

Michał Pączek prezes Spółki DAK-BUD pokazuje Prezydentowi Miasta miejsca składowania materiałów budowlanych

– Jesteśmy w regionie wiodącym dystrybutorem chemii budowlanej CERESIT. Dysponujemy dwiema mieszarkami z całym systemem dociepleń i hydroizolacji. Oferujemy praktycznie pełną gamę produktów tego producenta. Poza tym dysponujemy własnym specjalistycznym transportem, co pozwala na sprawną logistykę dostaw – loco budowa wraz z rozładunkiem. Generalnie w sprzedaży mamy kilka tysięcy produktów. Praktycznie od śrubki po kostkę betonową. Pracujemy od 7 do 17, tak aby zamówienia z danego dnia dostarczyć klientom tego samego dnia – powiedział zastępca dyrektora hurtowni w Starogardzie Gdańskim Tomasz Podepski.

Towary w Starogardzie Gdańskim ulokowane są na powierzchni ok. 1 ha. Materiały składowane są w magazynach zadaszonych i na zewnątrz w zależności od ich przeznaczenia i specyfikacji dotyczącej sposobu ich przechowywania. W starogardzkiej hurtowni pracuje łącznie 18 osób. Są to handlowcy, pracownicy magazynowi, kierowcy oraz pracownicy administracji.

Nieprzewidywalność bolączką rynku budowlanego

Od lewej: Łukasz Walkusz z-ca dyrektora Hurtowni w Pelplinie, Michał Pączek prezes firmy DAK -BUD i Barbara Stanuch dyrektor Biura SKB ZP

Podczas rozmowy poruszono wiele kwestii istotnych dla branży budowlanej. Była mowa o wzroście cen na materiały budowlane, o skutkach galopującej inflacji, braku stabilności i nieprzewidywalności rynku, problemach z płatnościami i sposobach na zabezpieczenie płynności finansowej. Prezes firmy pochwalił się swoimi osiągnięciami, podzielił też bolączkami, ale przede wszystkim podkreślił, że miasto sprzyja rozwojowi biznesu. Podziękował prezydentowi szczególnie za rozwój infrastruktury drogowej (m.in. remont ul. Kościuszki i podjęcie współpracy z Zarządem Dróg Wojewódzkich przy przebudowie ronda na skrzyżowaniu ulic Pomorskiej i Pelplińskiej). Podkreślił, jak istotny dla nich z punktu widzenia obsługi klienta, jest wygodny dojazd do hurtowni, której siedziba mieści się niemalże w centrum miasta.

Dyrektor Biura SKB Barbara Stanuch zapytała, czy prezes DAK-BUD-u kiedykolwiek myślał o rozszerzeniu działalności handlowej o usługi budowlane. Do dyskusji włączył się Mariusz Szwarc, który wyjaśnił, że dla hurtowni materiałów budowlanych typu DAK BUD i prowadzonego przez niego Brokera, świadczenie usług mogłyby być wielce niekorzystne.

Od lewej: Michał Pączek prezes Firmy DAk-BUD, Mariusz Szwarc wiceprezes SKB ZP i prezydent miasta Janusz Stankowiak

– Nasze działania bazują głównie na wykonawcach – firmach budowlanych, które nierzadko podejmują się realizacji dużych inwestycji. To są najwięksi odbiorcy naszych świadczeń. Przez lata udało nam się wypracować solidną, sprawdzoną i przede wszystkim wiarygodną klientelę. Jeśli otworzylibyśmy się dodatkowo na świadczenie usług wykonawczych, moglibyśmy się stać konkurencją dla własnych klientów – powiedział właściciel hurtowni Broker.

Obwodnica i inne kwestie ważne dla biznesu

Michał Pączek zapytał o postęp prac związanych z budową obwodnicy Starogardu Gdańskiego. Zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych wyjaśnił mu, że prace postępują zgodnie z koncepcją programową.

– Czekamy na decyzję środowiskową. Niedawno odbyła się rozprawa administracyjna w sprawie oddziaływania przyszłej drogi szybkiego ruchu na środowiskowo. Myślę, że nie będzie wiele uwag i że wszystkie kwestie sporne zostaną polubownie załatwione, co sprawi, że w przyszłym roku GDDKiA ogłosi przetarg na wykonawcę w trybie zaprojektuj i wybuduj. Jeśli tak się stanie istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że budowa ruszy do 2025 roku. Martwić może tylko i wyłącznie wzrost cen materiałów budowlanych, co zresztą pan prezes potwierdził, a czego skutkiem jest wzrost wartości inwestycji. W tej chwili koszt budowy obwodnicy jest większy o jakieś 40% od planowanego – poinformował Tadeusz Błędzki.

Przedsiębiorcy obecni na spotkaniu byli też ciekawi co miasto planuje zrobić z terenami w sąsiedztwie Zakładów Farmaceutycznych Polpharma przy ul. Pomorskiej.

Od lewej: Tomasz Podepski i Łukasz Walkusz. – zastępcy dyrektorów oddziałów hurtowni w Starogardzie Gdańskim i Pelplinie oraz Tadeusz Błędzki zastępca Prezydenta Miasta Starogard Gdański

– Planujemy wprowadzić zmiany funkcji użytkowania tych terenów w studium zagospodarowania przestrzennego. Problem stanowi jednak kwestia prawnego uporządkowania własności tych ziem, ze względu na wielu właścicieli. Zdajemy sobie sprawę, że dla inwestora liczy się czas i możliwość zakupu terenu od ręki, dlatego będziemy starali się zaradzić temu jak najszybciej – powiedział wiceprezydent.

Podziękowania

Na zakończenie goście i gospodarze podziękowali sobie wzajemnie. Prezes DAK-BUD-u podziękował prezydentom za poświęcony im czas i okazję do bezpośredniej rozmowy, przedstawicielom Klubu Biznesu za sposobność do prezentacji i promocji firmy. Prezydent podziękował za gościnność, ciekawą dyskusję, a przede wszystkim za możliwość zaznajomienia się na miejscu z warunkami i specyfiką pracy w firmie. Podkreślił, że z każdego takiego spotkania wynosi wiele ciekawych informacji, które potem wykorzystuje w zarządzaniu miastem. Mariusz Szwarc i Barbara Stanuch podziękowali za współpracę w ramach Starogardzkiego Klubu Biznesu.

fot. Magdalena Dalecka