Z czujką bezpieczniej #czadakcja2024

W stu mieszkaniach w Starogardzie Gdańskim pilotażowo zainstalowane zostaną czujniki tlenku węgla. Zakupem oraz montażem urządzeń zajmie się Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej. Czujniki mają chronić mieszkańców przed czadem zwanym „cichym zabójcą”. Pomysłodawcami pilotażowej #czadakcji2024 są: Prezydent Miasta Starogard Gdański i Prezes Spółki TBS Ziemi Kociewskiej.

Mężczyzna -swtrażak stoi przed wozem strażackim
Oficer prasowy KPP Straży Pożarnej mł. kpt. Michał Swobodziński
Co to jest czad i czym grozi

-Tlenek węgla, zwany potocznie „czadem”, to gaz silnie trujący, bezbarwny i bezwonny.  Nazywany jest „cichym zabójcą”. Jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Potencjalnym źródłem czadu w pomieszczeniach są: kominek, piec gazowy, węglowy lub olejowy oraz gazowy podgrzewacz wody. Czad może ulotnić się również, o czym nie wszyscy wiedzą, z kuchenki gazowej. Do organizmu dostaje się przez układ oddechowy.  Jest wchłaniany do krwiobiegu, gdzie uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi. To powoduje uszkodzenie mózgu oraz innych narządów – poinformował oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. kpt. Michał Swobodziński.

Jak zapobiegać

Podstawowym elementem zabezpieczenia przed zatruciem tlenkiem węgla jest dbałość o stan techniczny oraz prawidłowe użytkowanie urządzeń spalających różne rodzaje paliw. Należy też dbać o sprawne działanie przewodów kominowych w budynkach oraz zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do w/w urządzeń. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zainstalowanie w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia spalające paliwo – czujników tlenku węgla.

#czadakcja2024 w Starogardzie Gdańskim

Z inicjatywą instalacji czujników w mieszkaniach wystąpił prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej Tomasz Czerwiński. Wspólnie z prezydentem Starogardu Gdańskiego Januszem Stankowiakiem opracowali pilotażowy program pn. „Z czujnikiem czadu bezpieczniej – #czadakcja2024”.

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem dla miasta. Każdy element, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa, jest pożądany i konieczny. Nieważne czy jest to próg zwalniający, czy doświetlenie przejścia dla pieszych, czy kamera monitorująca, czy wreszcie czujnik tlenku węgla. Mam nadzieję, że akcja przyniesie oczekiwany efekt, ponieważ chcielibyśmy ją rozwinąć w kolejnych latach – powiedział Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Bezpieczeństwo priorytetem

W ramach #czadakcji2024 TBS Ziemi Kociewskiej zakupiło 100 urządzeń i w styczniu zamontuje je w losowo wybranych mieszkaniach w Starogardzie Gdańskim.

Czterech mężczyzn na tle bloku
Od lewej: zastępca komendanta KPP Strazy Pożarnej mł. bryg. Tomasz Nowak, prezydent miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, prezes TBS Ziemi Kociewskiej Tomasz Czerwiński , wiceprezydent Starogardu Tadeusz Błędzki

– To bardzo ważna akcja. Ma uświadomić i przypomnieć mieszkańcom Starogardu Gdańskiego o zakupie czujników tlenku węgla, które dają gwarancje bezpieczeństwa i niejednokrotnie mogą uratować zdrowie i życie. Planujemy co roku powtarzać podobne akcje w budynkach przez nas zarządzanych, aby uczulać mieszkańców, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jako zarządca nieruchomości dbamy o sprawne działanie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i kominowych. Przepływ powietrza jest dzisiaj zaburzony ze względu na funkcje  nowoczesnych okien, drzwi i docieplania budynków. Brak dopływu świeżego powietrza do urządzeń może doprowadzić do smutnych wydarzeń. Montaż czujników na pewno poprawi bezpieczeństwo mieszkańców – powiedział prezes TBS Tomasz Czerwiński

Darmowe czujniki w stu mieszkaniach

W środę 17 stycznia Prezydent Miasta był świadkiem montażu czujki.  Odwiedził lokatorów jednego z wybranych mieszkań. 

Montaż czujki czadu w jednym ze stu mieszkań wybranych do pilotażowej akcji „Z czujką bezpieczniej #czadakcja2024”

– Uważam, że to świetny pomysł. Po pierwsze, na zakup czujnika zwykle brakuje pieniędzy. Z reguły są inne, ważniejsze wydatki. Po drugie,  człowiek  nie myśli o tym, a prawda jest taka, że to urządzenie może uratować nam życie – powiedziała  lokatorka mieszkania Wioleta Gajkowska. 

Zastępca Komendanta Powiatowego PSP mł. bryg. Tomasz Nowak poinstruował mieszkankę, jak należy obsługiwać czujkę, jak często wymieniać baterię i co zrobić w przypadku jej uruchomienia. Wspólnie przeprowadzili też test sprawności urządzenia.