Koncert Pieśni Maryjnych i Kościelnych

6 maja w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury odbył się XX Powiatowy Koncert Pieśni Maryjnych i Kościelnych. Wydarzenie jak zwykle przyciągnęło wielu słuchaczy, ale przede wszystkim sporo wykonawców.

Na scenie pojawiły się chóry Złota Jesień ze Smętowa, Melodia ze Zblewa, Jutrzenka z Lubichowa, Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze ze Skarszew, PZERiI z Malborka i Szpaki ze Skórcza. Śpiewały zespoły wokalne Halka z Osiecznej, Osieczanki z Osieka, Szlachcianki ze Szlachty, Sąsiedzi z Borzechowa i Bambino z Lubichowa.

Koncert otworzyła przewodnicząca Rejonowego Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Danuta Słomińska, a poprowadził jej zastępca Józef Gerigk.

Wśród zaproszonych gości obecni byli między innymi prezydent miasta Janusz Stankowiak, starosta starogardzki Kazimierz Chyła, Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida, ks. Eugeniusz Stencel proboszcz parafii św. Mateusza,, Ks. Janusz Lipski proboszcz parafii św. Wojciecha, Ewa Roman dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury i Łucjan Czerniejewski Przewodniczący Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Od lewej: przewodnicząca Rejonowego Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Danuta Słomińska, jej zastępca Józef Gerigk, prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz Martyna Łangowska-Siembida, Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta.

– Dzisiaj mury Starogardzkiego Centrum Kultury wypełnią się śpiewem i muzyką, co znaczy, że ludzie o dobrych sercach są w tym miejscu. Chciałem Wam pogratulować i podziękować, że swój wolny czas spędzacie, aby realizować swoje pasje nie tylko dla własnej satysfakcji, ale i przyjemności, chociażby takich osób jak my tu zgromadzonych, które chętnie posłuchają Waszych wykonań – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Jako pierwszy zaprezentował się chór „Złota Jesień” ze Smętowa.

Pieśni maryjne i kościelne w Polsce mają długą historię sięgającą średniowiecza. Ich pierwsze zapisy pochodzą z XIII wieku i dotyczą przede wszystkim kultu Matki Bożej oraz świętych. Dzisiaj są ważnym elementem liturgii oraz kultury chrześcijańskiej w naszym kraju. Wydarzenie dofinansowane było z budżetu Gminy Miejskiej Starogard Gdański.