XIII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie ,,Pomorscy rowerzyści” rozstrzygnięta

Do udziału w XIII Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie, która w tym roku przeprowadzana była pod hasłem „Pomorscy rowerzyści” zgłosiło się 1777 uczniów z 44 pomorskich szkół ponadpodstawowych.

W pierwszym etapie konkursu test rozwiązało 1382 uczestników w 11 miastach. Do kolejnego etapu zakwalifikowało się 513 osób. Spośród nich wyłoniono 32 finalistów. Ostatecznie prace finałowe przesłało 20 uczniów. Spośród nich komisja konkursowa wyłoniła zwycięzcę.
Tegoroczną edycję konkursu wygrał Sebastian Freda z Tczewa. Na zwycięzcę czeka darmowy Indeks na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia ufundowany przez Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną.

Obecna sytuacja nie pozwoliła na to, by finał odbył się w dotychczasowej formule. Nie było wzorem lat ubiegłych przesłuchań finalistów i uroczystej gali. Ostatni etap konkursu odbył się korespondencyjnie.

Czwarte miejsce zajęła Julia Wasiniewska  z I LO, miejsce 7 – Emilia Majchrzak uczennica Zespół szkół Ekonomicznych a na 20 pozycji uplasował się  – Mateusz Dunajski z II LO w Starogardzie Gdańskim. 14 grudnia uczniowie odebrali nagrody z rąk Prezydenta Miasta Janusza Stankowiaka oraz wicestarosty starogardzkiego Patryka Gabriela.

– Uczestnicy mieli za zadanie zdiagnozować najważniejsze problemy dotyczące bezpieczeństwa rowerzystów w swoim miejscu zamieszkania i zaproponować rozwiązania. Komisja konkursowa oceniła między innymi wartość merytoryczną każdej pracy, jej zgodność z tematem, innowacyjność, korzystanie z metod badawczych, poprawność językową oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu – powiedziała zastępca komendanta straży miejskiej Krystyna Kwidzińska-Kulas.

Głównymi organizatorami XIII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem ,,Pomorscy rowerzyści” jest Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku.
Współorganizatorami straże miejskie/gminne z województwa pomorskiego : Starogard Gdański, Chojnice, Tczew, Kościerzyna , Rumia , Malbork, Kwidzyn, Pelplin, Kartuzy, Władysławowo.