XII Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie – znamy wyniki

W finale konkursu starogardzianka Julia Wasiniewska zajęła drugie miejsce. Pozostali reprezentanci naszego miasta też wypadli całkiem nieźle. Agata Freitag zdobyła miejsce siódme, Emilia Majchrzak ósme, a Michał Jankowski trzynaste.

Zwyciężczynią olimpiady została Barbara Sieńkowska z Gdańska. Tegoroczni finaliści zmierzyli się z tematem „Bezpieczne Wakacje”. Ich zadaniem było zdiagnozowanie najważniejszych zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letnich wakacji oraz zaproponowanie rozwiązań związanych z tym problemów.

Prezentacje uczestników oceniła 12-osobowa Komisja Konkursowa złożona z przedstawicieli straży miejskich, Gdańskiej Wyższej Szkoły Humanistycznej oraz Urzędu Miasta Gdańska. Jurorów wspierała trzyosobowa Loża Ekspertów. Komisja zwracała uwagę między innymi na merytoryczną wartość każdej pracy, innowacyjne podejście do tematu oraz umiejętność zaprezentowania autorskiego projektu.

Młodzież skupiła się na różnych aspektach bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku. Ze względu na specyfikę naszego regionu, a więc bliskość morza i jezior, dominował temat bezpiecznych wakacji nad wodą. Ale nie tylko. Finaliści zwracali również uwagę na zagrożenia w ruchu drogowym. Proponowali stworzenie miejsc rekreacji dla dzieci i młodzieży lub ulepszenie tych, które istnieją w ich miejscowościach. Podkreślali, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy i noszenie odblasków.

Do udziału w XII Olimpiadzie Wiedzy o Bezpieczeństwie zgłosiły się 1382 osoby. Ostatecznie w pierwszym etapie konkursu, który odbył się pod koniec stycznia tego roku, do pisania testu zasiadło 994 uczniów z 44 pomorskich szkół. Do drugiego etapu przeszło 467 osób. Spośród nich do finału zakwalifikowało się 28 najlepszych. Jednym z regulaminowych wymogów konkursu było złożenie autorskiego projektu we wskazanym terminie. Prace dostarczyło 27 osób i to one spotkały się w finale.

Organizatorzy XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Głównymi organizatorami XII Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie pod hasłem „Bezpieczne Wakacje” były: Straż Miejska w Gdańsku i Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna. Konkurs współorganizowały straże miejskie z Chojnic, Kościerzyny, Kwidzyna, Malborka, Pelplina, Rumi, Starogardu Gdańskiego i Tczewa. Gospodarzem finału konkursu był Burmistrz Miasta Malborka. Przedsięwzięciu partnerował Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Honorowy patronat nad XII Olimpiadą sprawowali: Pomorski Kurator Oświaty i Prezydent Miasta Gdańska, a także prezydenci i burmistrzowie miast współorganizatorów.

Patroni konkursu