Wystawa dla oka i duszy

Krzysztof Bagorski – stypendysta Prezydenta Miasta Starogard Gdańska pokazał swoje pejzaże i portrety. Tematem jego prac jest  Kociewie. Maluje je, bo uważa, że jest wyjątkowo piękne i urokliwe. Wernisaż wystawy odbył się 5 października w Galerii Autorskiej 24B, w siedzibie Starogardzkiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

Krzysztof Bagorski maluje od 11 roku życia. Jego talent zauważyła sąsiadka, która podpowiedziała rodzicom, aby posłali go na zajęcia plastyczne do pałacu Młodzieży w Gdyni. Dyplom plastyka uzyskał w Państwowym Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie.

Każdy z gości wernisażu otrzymał folder poświęcony twórczości Krzysztofa Batorskiego, który powstał ze środków stypendium Prezydenta Miasta Starogard Gdański.

– Krzysiu jest wybitnym pastelistą i portrecistą – powiedziała właścicielka Galerii Zofia Sumczyńska i przewodnicząca STPS. – Dzisiaj możemy oglądać jego kociewskie pejzaże, wśród których pojawia się kilka obrazów Starogardu Gdańskiego – ciekawych, wzbudzających wiele emocji.

Większość zaprezentowanych prac pochodzi z 2018 roku. Krzysztof Bagorski namalował je specjalnie na tę wystawę.

Obraz księdza Jerzego Popiełuszko autorstwa Krzysztofa Bagorskiego zawiśnie w Kościele w Borzechowie

– Dzisiaj też wyjątkowo możecie Państwo obejrzeć portret księdza Jerzego Popiełuszko – powiedział artysta. – Obraz być może tematyką nie pasuje do wystawy, ale pomyślałem, że to doskonała okazja, by po raz pierwszy zaprezentować go szerszej publiczności. Jutro  zawiśnie w Kościele w Borzechowie.

W spotkaniu oprócz przyjaciół malarza i miłośników sztuki uczestniczyli też przewodniczący Rady Miasta Starogard Gdański Jarosław Czyżewski oraz sekretarz Gminy Zblewo – Daniel Szpręga. Obaj panowie podziękowali artyście, gratulując mu pięknej wystawy.

Goście wernisażu wystawy pn.”Kociewie w Malarstwie”

– Krzysztof to bardzo skromny człowiek – powiedział Daniel Szpręga. – Kiedy dowiedziałem się, że będzie miał wystawę w Starogardzie od razu wiedziałem, że tu przyjadę. Dla mnie to jest mistrz portretu. Kiedy widziałem, jak maluje wizerunek papieża na plenerze w Bytoni, byłem zdumiony. Ma wieli dar od Boga – dodał sekretarz Gminy Zblewo.

Technikę pastelu pokochał i do perfekcji opanował studiując twórczość Witkacego, i tę właśnie technikę stosuje wykonując portrety i krajobrazy. Czasami sięga też do malarstwa olejnego.

„Kociewie w Malarstwie” to druga wystawa Krzysztofa Bagorskiego w Galerii Autorskiej 24B

To jego druga wystawa w Galerii Autorskiej 24B. W lutym 2016 roku na wystawie zatytułowanej „Piękno natury – Kobiety i pejzaż” pokazał 10 dużych portretów pastelowych kobiet na tle pejzaży z Kociewia. Swoje prace pokazywał też na wystawach zbiorowych, m.in. w Gdańsku, Grudziądzu, w Skarszewach oraz w Hillerod w Danii. Jest miłośnikiem impresjonizmu, realizmu, a nawet symbolizmu w sztuce.

Krzysztof Bagorski jest miłośnikiem impresjonizmu, realizmu i symbolizmu w sztuce. 

– Bardzo dziękuję wam za przybycie – powiedział Krzysztof Bagorski. – Dziękuję prezydentowi miasta za otrzymane stypendium. Zapraszam do oglądania moich obrazów dzisiaj i przez kolejne trzy tygodnie – zakończył.

W trakcie spotkania, tradycyjnie rozlosowano wśród uczestników wernisażu trzy pastele wykonane przez autora wystawy oraz promocyjne kubki Gminy Zblewo z motywem kwiatowym, który namalował pan Krzysztof. Każdy z gości mógł też zabrać ze sobą folder poświęcony twórczości Krzysztofa Batorskiego, który powstał ze środków stypendium Prezydenta Miasta Starogard Gdański.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl