Wyrazić myśli

Plakaty Martyny Pazery to najczęściej komentarze do bieżących wydarzeń lub odzwierciedlenie osobistych przemyśleń na tematy kulturowe i społeczne. Od 14 lutego oglądać możne je w Galerii „A” Starogardzkiego Centrum Kultury.

– Wystawa, którą dzisiaj otwieramy jest drugą w historii naszej galerii ekspozycją plakatu. Pierwszą zorganizowaliśmy 13 lat temu. Zaprezentowaliśmy wówczas polskie plakaty filmowe. Dzisiaj w naszych progach gościmy młodą, ale jakże utalentowaną i docenianą już artystkę. W 2012 r. Martyna Pazera otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za najlepszy dyplom ukończenia studiów wyższych w dyscyplinie sztuk plastycznych roku 2011. Obroniła go w Pracowni Projektowania Plakatu i Ilustracji prof. Grzegorza Marszałka. Od 2012 r. współpracuje ze szczecińskimi instytucjami i podmiotami kultury. Od 2017 r. należy do Stowarzyszenia Edukacyjno-Artystycznego „Oswajanie sztuki”, w ramach którego współrealizuje projekty kulturalne i społeczne. Uczestniczyła w Śląskim Festiwalu Plakatu „Plakat Fest” 2018 w Chorzowie, a w 2019 r. prezentowała swoje prace na wystawie w ramach Międzynarodowego Biennale Plakatu w Lublinie, Roller Poster w Szczecinie, międzynarodowego BIENNIAL OF POSTER BICeBé w Boliwii oraz 28. Biennale Plakatu w Katowicach – otwierając ekspozycję mówił Adam Jakub Haras.

Martyna Pazera

W sierpniu 2019 r. Martyna Pazera zorganizowała swoją pierwszą wystawę indywidualną w przestrzeni miejskiej w Śródmieściu Szczecina w ramach projektu Galeria [OD] Ulicy, a w listopadzie 2019, w ramach stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta Starogard Gdański, jej seria plakatów poświęconych naszemu miastu pojawiła się na starogardzkim Rynku. Wzbudziła ogromne zainteresowanie i zebrała wiele słów uznania.

Artystce gratuluje dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman.

– Ci, którzy twierdzą, że plakat to nie sztuka, prawdopodobnie znają inny jego rodzaj. Obserwując to, co się dzieje ze współczesnym plakatem reklamowym, kulturalnym, ideowym, który szturmem zdobywa galerie na całym świecie, można zauważyć, że definicja plakatu podlega ciągłej transformacji i poszerza się na naszych oczach. A to jest dla mnie przynajmniej tak samo fascynujące, jak obserwowanie i komentowanie za pomocą plakatu polskiego społeczeństwa. Wystawa „PLakat” to społeczno-kulturowy wycinek obu moich fascynacji, który dojrzał do tego, żeby przenieść się z ulicy do galerii – tłumaczyła Martyna Pazera.

Podczas wernisażu artystka usłyszała wiele miłych słów i gratulacji.

– Z 54 plakatów, które powstawały w ciągu dwóch lat, wybrałam 28, które łączy i dzieli tak samo dużo. Jestem wielką zwolenniczką dialogu. Zastanawiam się czy może zaistnieć on między tymi pracami, między nimi, a Państwem. Przy każdym plakacie znajduje się karteczka z informacją naprowadzającą na jego sens. To tylko moje sugestie, bo oczywiście wszystkie prace interpretować mogą Państwo na własny sposób. Bardzo jestem tego ciekawa – przyznała artystka.

Na pewno warto wybrać się do Galerii „A” i zastanowić nad przesłaniem plakatów Martyny Pazery. Co chciała nam powiedzieć? Co myśli o współczesnym świecie? Jakie według niej jest nasze społeczeństwo? Na te pytania każdy odpowiedzieć musi sobie sam.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl