Wszystko dla serca, o sercu i z sercem

„Dzień Serca” od wielu już lat rozpoczyna w Starogardzie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Odbędzie się w najbliższą sobotę 16 września w godz. 10.00 – 14.00 na placu przed budynkiem Starostwa Powiatowego. Jego celem  jest upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca i naczyń krwionośnych oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki, a także propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej.

Choroby serca i naczyń krwionośnych w większości rozwijają się powoli przez wiele lat, a pierwsze objawy mogą pojawiać się dopiero, kiedy stadium choroby jest zaawansowane. Choroby układu sercowo – naczyniowego dotyczą nie tylko osób starszych ale także coraz częściej także osób młodych. Bardzo często zdarza się, że do lekarza zgłaszają się pacjenci, którzy nigdy wcześniej nie leczyli się z przyczyn kardiologicznych, a po raz pierwszy zgłaszają się do lekarza z ciężkim nadciśnieniem tętniczym, zaawansowaną niewydolnością serca czy rozległym zawałem serca. Pamiętajmy, że niewiele chorób zaczyna się z dnia na dzień. Nawet te o nagłym początku, jak na przykład zawał serca, są tylko odbiciem toczącego się od wielu lat procesu.
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą bardzo rozpowszechnioną. Szacuje się, że w Polsce 30% dorosłych cierpi na tę chorobę, a Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ją za najważniejszą przyczynę zgonów.

Nadciśnienie tętnicze zazwyczaj przebiega bez żadnych objawów i jest zwykle rozpoznawane przypadkowo. Najczęściej występujące tzw. nadciśnienie pierwotne można skutecznie leczyć. Poza terapią farmakologiczną niezwykle ważna jest zmiana trybu życia: redukcja wagi ciała, ograniczenie spożycia soli kuchennej, zaprzestanie palenia papierosów, ograniczenie spożycia tłuszczów zwierzęcych, zwiększenie aktywności fizycznej.

W imieniu organizatorów zapraszamy wszystkich na starogardzki „Dzień Serca” . Oprócz badań będzie można zasięgnąć porad lekarzy specjalistów, nauczyć się udzielania pierwszej pomocy, a także skorzystać z okazji i sprawdzić swoje siły w rajdzie rowerowym ze Starogardu do Pelplina i z powrotem.  Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowywali szereg zabaw  i konkursów, dla starszych quiz o sercu, w którym na zwycięzców czekają dwa rowery górskie. 

Organizatorami imprezy są: Kociewskie Centrum Zdrowia, Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim i Starostwo Powiatowe.

/źródło – Kociewskie Centrum Zdrowia/

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl