Wszystko, co powinni wiedzieć o monitoringu

,,Monitoring wizyjny – aspekty prawne monitoringu wizyjnego” – to temat zorganizowanej 23 maja w Urzędzie Miasta Starogard Gdański konferencji dla Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego.

Pojawili się na niej przedstawiciele osiemnastu straży: z Gdańska, Gdyni, Sopotu, Rumi, Kwidzyna, Kartuz, Chojnic, Słupska, Pelplina, Tczewa, Malborka, Wejherowa, Pruszcza Gdańskiego, Władysławowa, Lęborka oraz Straż Gminna i Miejska z Kościerzyny.

– Witam Państwa w gościnnym mieście Starogard Gdański. Dziękuję za przyjęcia zaproszenia na konferencję, której temat jest niezwykle ważny. W dzisiejszych czasach monitoring wizyjny pełni w Waszej pracy rolę kluczową. Powstaje przecież coraz więcej skwerków, placów zabaw, miejsc rekreacji. Zabezpieczenie ich w sposób osobowy jest wręcz niemożliwe. Nie możecie być przecież wszędzie. Myślę, że to spotkanie umożliwi Państwu wymianę doświadczeń i pozwoli zdobyć nową wiedzę. Życzę owocnych obrad – podczas otwarcia konferencji mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Mariusz Goździejewski i Przemysław Osadowski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przedstawili przebieg i wyniki kontroli prowadzonych w Strażach Gminnych i Miejskich województwa pomorskiego oraz omówili nieprawidłowości. Inspektor Ochrony Danych Osobowych Urzędu Miasta Starogard Gdański Anna Moritz-Prostko poruszyła aspekt ochrony danych w kontekście monitoringu wizyjnego. O tym, jakie cechy powinna mieć osoba obsługująca monitoring mówił operator monitoringu wizyjnego w Starogardzie Gdańskim Marek Marquardt. Komendant Straży Miejskiej w Rumii Roman Świrski opowiedział natomiast o wspólnych działaniach Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego w 2019 r.

Spacer Aleją Wojska Polskiego

Podczas konferencji ogłoszono także, że nowym prefektem wybrano zastępcę komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim Krystynę Kwidzińską-Kulas. Jej zastępcami zostali komendant SM w Rumi Roman Świrski oraz komendant SM w Kartuzach Krzysztof Pawłowski. Rzecznikiem Prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego jest Rzecznik SM w Gdańsku Wojciech Siółkowski. Koordynatorem zaś starszy inspektor SM w Starogardzie Gdańskim Wojciech Tucholski.

Krystyna Kwidzińska-Kulas

– Jestem zaszczycona, że Prefektura powierzyła mi tak odpowiedzialną funkcję. Będą ją pełnić najlepiej jak umiem. Zapewniam, że dam z siebie 100%. Jestem przekonana, że zawsze będę mogła liczyć na moich zastępców. Dziękuję za wsparcie prezydentowi Starogardu Gdańskiego Januszowi Stankowiakowi, komendantowi Straży Miejskiej, w której pracuję Jarosławowi Cysarczykowi oraz wszystkim moim współpracownikom – powiedziała wzruszona Krystyna Kwidzińska-Kulas.

Po zakończeniu obrad, strażnicy udali się na spacer Aleją Wojska Polskiego, którą przeszli do siedziby starogardzkiej Straży Miejskiej, gdzie przekonali się jak monitoring wizyjny działa w naszym mieście.

Fot. Magdalena Dalecka/Małgorzata Rogala