Wspomnień czar, czyli 50 lat PSP nr 3

Wspaniały Jubileusz. Wyjątkowe wydarzenie. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 3, dawna „siódemka” 18 grudnia br. obchodziła 50-lecie swojego istnienia. Uroczystość odbyła się w sali widowiskowej kina Sokół.

Dyrektor PSP Nr 3 Piotr Ribicki przywitał wszystkich zaproszonych gości. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy szkół, nauczyciele, pracownicy administracji, absolwenci, uczniowie i ich rodzice. – Mam wrażenie, że dzisiaj wzruszają się nawet szkolne mury – powiedział Piotr Ribicki. Jubileusz 50-lecia szkoły to niezwykłe wydarzenie dla całej szkolnej społeczności. To wyjątkowy dzień, w którym mamy okazję przypomnieć półwieczny dorobek ludzi, którzy przewinęli się przez mury naszej szkoły i którzy są z nami obecnie. Chylimy dziś czoła naszym poprzednikom, bo to dzięki wypracowanemu przez nich systemowi wartości, dziś możemy czuć dumę i ogromną satysfakcję – zakończył.

Lata pracy i osiągnięć

Dyrektor PSP nr 3 wyróżnił wielu nauczycieli za lata pracy oraz osiągnięcia, wręczając im bukiety kwiatów i dyplomy. Życzył wszystkim zdrowia, pomyślności i radości z przeżywania wspomnień. Sam przyjął gratulacje od prezydenta miasta Janusza Stankowiaka, który życzył mu wytrwałości i skuteczności w podnoszeniu jakości nauczania i osiąganych wyników. Wszystkim pracownikom życzył satysfakcji z pracy, uczniom – by rozwijali swoje talenty i zainteresowania, a zdobytą wiedzę wykorzystywali mądrze i rozsądnie otwierając się na świat i drugiego człowieka. Natomiast całej społeczności szkolnej – aby będąc jednością, świadomi wspólnych celów, dążyli do zachowania tożsamości Jubilatki.

Wspomnienia i wzruszenia

Zaproszeni goście wysłuchali też wielu wspomnień, które niejednego wzruszyły.
– Dziękuję dyrekcji i wszystkim moim nauczycielom, że ukształtowali mnie takim, jaki jestem teraz – powiedział m.in. Paweł Papke – starogardzianin, wielokrotny reprezentant Polski w piłce siatkowej mężczyzn, Poseł na Sejm RP VII i VIII kadencji, a od 2015 prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Z sentymentem wspominam moją „starą siódemkę” – dodał.

Swoimi wspomnieniami podzielił się też Marcin Prus – również siatkarz i wielokrotny reprezentant Polski. Podkreślił, że z przyjemnością i otwartym sercem wraca do Starogardu, z którym łączy go wiele wspomnień właśnie z lat szkolnych. Dodał, że cieszy się, że jego brat uczy w szkole, która ich wychowała. – Mnie też to cieszy – odpowiedział Rafał Prus – trener siatkówki i nauczyciel w-f w PSP nr 3. „Siódemka” zawsze miała sportowe tradycje. Dziękuję, że mogę dziś rozwijać i zaszczepiać te pasje u dzieci. Być może po latach, podczas kolejnych jubileuszy, to nasi uczniowie staną na scenie tak jak my dzisiaj. Wspomną szkolne czasy z drżącym głosem, dziękując za spędzenie wspaniałych lat szkolnych, które ja jako nauczyciel mam szczęście kontynuować.

Filmowe opowieści

Jubileuszowe spotkanie zwieńczył film, przygotowany przez Katarzynę Gdaniec oraz Violetę Poziemską – nauczycielki PSP Nr 3. W filmie wystąpili absolwenci dawnej „siódemki”. Z rozrzewnieniem i łezką w oku dzielili się swoimi wspomnieniami, przypominając sylwetki wychowawców oraz przygody, jakie przytrafiały się im za czasów szkoły. Na czarno białych zdjęciach w tle można było zobaczyć, jak kiedyś wyglądała PSP Nr 3, kiedy jeszcze była „siódemką”.

Zaproszeni goście obejrzeli też wiele ciekawych występów, przygotowanych przez obecnych uczniów szkoły. Całe spotkanie odbyło się w miłej i wzruszającej atmosferze, która pewnie na długo zagości w sercach uczestników tego wyjątkowego święta.

Anna Więckiewicz

Wydział Informacji Społecznej anna.wieckiewicz@um.starogard.pl