Wsparcie dla twórców kultury

Muzyka, literatura, teatr, malarstwo, grafika, fotografia to dziedziny, na które w tym roku przeznaczone zostaną środki ze stypendium kulturalnego Prezydenta Miasta. Wsparcie otrzymało 19 starogardzkich artystów.

– Cieszę się, że możemy Państwa wesprzeć w kontynuowaniu Waszych pasji. Widać, że kochacie to, czym się zajmujecie. Udowodniliście to nie raz. Jestem Wam za to niezwykle wdzięczny i chciałbym Wam nie tyle pogratulować, ale przede wszystkim podziękować za to, co robicie dla lokalnej społeczności. Nie boję się powiedzieć, że jesteście swego rodzaju awangardą, która tworzy przyszłość naszego miasta. Być może, bo często tak się zdarza, inni ludzie Was nie rozumieją. W kulturze zawsze tak było, że twórcy, którzy patrzyli daleko do przodu często byli „wytykani palcami”. Twórczości artystycznej nie można zmierzyć ani zważyć. Z jednej strony to jej olbrzymi problem, ale z drugiej wielka wartość. Musicie po prostu iść za głosem serca i własnej intuicji – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– Czuję się bardzo wyróżniony i zaszczycony otrzymanym stypendium. Przeznaczę je na zajęcia musicalowe i wokalne, żeby wciąż udoskonalać swoje umiejętności – powiedział najmłodszy stypendysta Szymon Szweda. Dwunastolatek może pochwalić się rolą w musicalu „Piotruś Pan” w reżyserii Janusza Józefowicza wystawianym w Teatrze Muzycznym w Gdyni. W kwietniu 2018 r. wziął udział w pierwszej edycji organizowanego przez Starogardzkie Centrum Kultury konkursu „Utalentowani”. Wyśpiewał wtedy I miejsce. W tym samym roku Szymon stworzył zamysł scenariusza do musicalu „Planeta Snu”. W czerwcu 2018 r. dwukrotnie wystawiono go na Nowej Scenie Teatru Muzycznego, a rok później na dużej scenie.

– Środki ze stypendium Prezydenta Miasta dołożę do mojego magisterium. W ramach dyplomu tworzę bardzo dużą i kosztowną pracę, więc pieniądze bardzo mi się przydadzą – zdradziła Edyta Szalewska.

– Otrzymaną sumę wydam na wyjazdy na konkursy muzyczne. Pierwszy już niebawem, do Wiednia. Być może część środków przeznaczę na nowe paski lub naprawy, bo akordeon, na którym gram jest instrumentem dość drogim w utrzymaniu – mówił Paweł Ratajek.

Od lewej: Paweł Ratajek, Edyta Szalewska, Szymon Szweda z mamą

Przyznawanie stypendiów w dziedzinie kultury nie należy do zadań łatwych. Trudno jednoznacznie ocenić artystów, zwłaszcza jeśli zajmują się różnymi dziedzinami. Tegoroczni stypendyści z pewnością nie zapomną, że wkład w ich rozwój ma także Starogard Gdański – miasto, w którym nie tylko tworzą, ale i żyją. Środki przeznaczone z budżetu miasta na stypendia kulturalne to w tym roku 40 000 zł.

Na działalność artystyczną w 2020 r. stypendium Prezydenta Miasta Starogard Gdański otrzymali:

w dziedzinie muzyki:
Tomasz Radimonas
Paweł Ratajek
Jennifer Schroeder
Singers Novi

w dziedzinie teatru (dodatkowo w dziedzinie muzyki):
Szymon Szweda

w dziedzinie literatury:
Michał Majewski
Mariusz Mecka

w dziedzinie fotografii:
Artur Hossa

w dziedzinie malarstwa:
Renata Cherek
Magdalena Haras
Adam Haras
Małgorzata Nowopolska
Józef Olszynka
Dariusz Syrkowski
Irena Zagórska
Marek Zagórski

w dziedzinie grafiki (dodatkowo w dziedzinie malarstwa):
Edyta Szalewska

w dziedzinie rzeźby:
Zenon Pląskowski
Piotr Tyborski

Fot. Małgorzata Rogala