Wsparcie dla artystów

19 starogardzkich artystów otrzymało wsparcie w postaci stypendium Prezydenta Miasta. Zajmują się różnymi dziedzinami, ale każdy z nich na swoim koncie ma sukcesy. Żaden z tegorocznych stypendystów nie zamierza osiąść na laurach. Wszyscy mają ambitne plany.

– Jest mi niezmiernie miło, że mogę dzisiaj, w imieniu prezydenta Janusza Stankowiaka, wręczyć Państwu stypendia na 2019 r. Serdecznie gratuluję, a jednocześnie dziękuję, bo będąc stypendystami Prezydenta Miasta jesteście Państwo też ambasadorami Starogardu Gdańskiego. Swoją pasją i talentem pokazujecie wszystkim, że można osiągać sukcesy. Przychodzą one dzięki ciężkiej pracy i determinacji, ale to właśnie sprawia, że wzbudzacie szacunek bardzo wielu osób – mówił zastępca prezydenta Starogardu ds. społecznych Maciej Kalinowski.

– Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że dostanę to stypendium. Jestem zaskoczona, ale bardzo się cieszę. To dla mnie wielka szansa na rozwój. Kwotę, którą otrzymałam przeznaczę na Internetową Galerię Sztuki. Razem z narzeczonym robimy meble i rzeźby ze starych części samochodowych. Wykorzystujemy złom, żeby zrobić z niego coś pięknego – powiedziała jedna z tegorocznych stypendystek Michalina Gronowska.

– Nie jest to moje pierwsze stypendium w dziedzinie kultury. Wcześniej taką pomoc wykorzystywałem na tworzenie rękodzieła artystycznego, galanterii skórzanej. Teraz poszedłem w nieco inną stronę. W zeszłym roku wsparcie od Prezydenta Miasta przeznaczyłem na wydanie tomiku poezji. Tym razem chcę umuzycznić moje utwory poetyckie. Część z nich będzie pochodziła z tego tomiku, ale powstaną też nowe – zapowiedział Mariusz Mecka.

Przyznawanie stypendiów w dziedzinie kultury nie jest zadaniem łatwym. Trudno jednoznacznie ocenić artystów, zwłaszcza jeśli zajmują się różnymi dziedzinami. Tegoroczni stypendyści z pewnością nie zapomną, że wkład w ich rozwój ma także miasto, w którym nie tylko tworzą, ale i żyją – Starogard Gdański. Środki przeznaczone z budżetu miasta na stypendia kulturalne to w tym roku 40 000 zł.

Na działalność artystyczną w 2019 r. stypendium Prezydenta Miasta Starogard Gdański otrzymali:

w dziedzinie malarstwa:
Krzysztof Bagorski
Krystyna Jacuk
Anna Mierzejewska-Otta
Zenon Pląskowski
Zofia Sumczyńska
Dariusz Syrkowski
Paweł Wyborski
Irena Zagórska

w dziedzinie rzeźby:
Michalina Gronowska
Edyta Szalewska
Marek Zagórski

w dziedzinie grafiki:
Martyna Pazera

w dziedzinie muzyki:
Łukasz Kiełpiński
Mariusz Mecka (dodatkowo w dziedzinie poezji)
Michał Nagórski
Krzysztof Paul
Tomasz Radimonas
Paweł Ratajek

w dziedzinie literatury:
Michał Majewski

Fot. Magdalena Dalecka