Woda z kranu jest ok!

Czy w Starogardzie można pić wodę bezpośrednio z kranu? Tak! Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego w miejscu, w którym prawie każdy ma bezpośredni dostęp do wysokiej jakości wody w domu, wciąż wydaje się pieniądze na filtry, czy wodę butelkowaną, co jest nieekologiczne, nieekonomiczne i niepraktyczne zmobilizowała Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Star-WiK do rozpoczęcia kampanii informacyjnej.

Kampania „Wprowadzamy nową modę, wszyscy piją z kranu wodę” prowadzona będzie przez długi czas i skierowana do wszystkich starogardzian. Jej głównym celem jest zachęcenie do picia wody z kranu poprzez dostarczanie informacji o jej jakości. Okazuje się bowiem, że starogardzka kranówka jest bezpieczna i wartościowa dla zdrowia, ekologiczna i oczywiście najtańsza.

Do kranów mieszkańców naszego miasta dociera woda bardzo dobrej jakości. Jakość wody wodociągowej określa polskie prawo oraz regulacje Unii Europejskiej.

– Starogardzka kranówka wydobywana jest z czwartorzędowego poziomu wodonośnego. Przedsiębiorstwo STAR-WiK może poszczycić się faktem, że woda uzdatniana jest w sposób naturalny. Nie dodaje się do niej chloru ani innych chemicznych dodatków – tłumaczy Joanna Myślińska, Prezes Zarządu Spółki Star-WiK w Starogardzie Gdańskim.

Przyglądając się temu, co niepokoi mieszkańców miasta, Przedsiębiorstwo poprzez swoje działania będzie musiało zmierzyć się z wieloma mitami na temat wody kranowej. Panuje przecież powszechna opinia, że picie takiej wody odpowiada za powstawanie kamieni nerkowych oraz żółciowych. Mówi się też o tym, że w wodzie są szkodliwe dla zdrowia bakterie.

Dr n. med. Łukasz Balwicki z Katedry Chemii Analitycznej, Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej jako partner merytoryczny ogólnopolskiej kampanii „Piję wodę z kranu” obala ten mit już od kilku lat.

Szkodliwych bakterii także nie odnotowuje się w starogardzkiej wodzie. Jakość wody Przedsiębiorstwo STAR-WiK na bieżąco monitoruje i kontroluje we własnym laboratorium oraz niezależnych laboratoriach zewnętrznych. Nadzór nad jakością wody prowadzi ponadto Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starogardzie Gdańskim. Wyniki badań są transparentne i na bieżąco zamieszczane na stronie internetowej Star-WiKu.

Sporo osób zastanawia się czy wodę przegotować czy nie. Przegotowanie wody powoduje wytrącenie w postaci osadu (kamienia) części minerałów, zwłaszcza związków wapnia i magnezu, co zmiękcza wodę, ale również powoduje zubożenie jej składu mineralnego. Z tego powodu gotowanie wody nie jest zalecane przy bezpośrednim spożyciu.

Niektórzy używają filtrów, jednak niewiele osób wie, co dany filtr oczyszcza i czy w ogóle jest potrzebny. Jakość wody to nie jedyne informacje, które będą docierać do mieszkańców. Woda ma ogromne znaczenie w utrzymaniu organizmu w dobrej kondycji. Jest nieodłącznym elementem zdrowia, czy profilaktyki nadwagi i otyłości. Ten problem społeczny będzie poruszany także podczas działań promocyjnych.

– Wszystkie te informacje są bardzo ważną częścią kampanii „Wprowadzamy nową modę, wszyscy piją z kranu wodę”. O tym, że „woda z kranu jest ok” dowiedzą się przedszkolaki, uczniowie, dorośli i seniorzy – zapowiada Joanna Myślińska.

Oprócz cyklu spotkań edukacyjnych, bannerów i ulotek, a także coraz większej ilości poidełek w placówkach na terenie miasta, czy nieodpłatnego podawania wody z kranu w placówkach gastronomicznych, nikt nie przeoczy na pewno stoiska informacyjno-edukacyjnego podczas Triathlonu ani saturatora na VI Wielkim Jarmarku Kociewskim, czyli Dniach Starogardu 2018.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl