„Włókniarz” oświetlony jak żadne boisko w Polsce

Boisko przy ul. Harcerskiej to pierwszy obiekt sportowy w Polsce oświetlony w całości żarówkami typu LED. – Chcemy, żeby odnowiony „Włókniarz” był wizytówką miasta – powiedział prezydent Janusz Stankowiak – Dzięki nowoczesnemu oświetleniu stadion może być używany przez cały rok do późnych godzin wieczornych przy minimalnym zużyciu energii.

Nowoczesne oświetlenie zainstalowała firma Philips Lighting, której wiedza, doświadczenie i partnerskie podejście do współpracy były gwarancją powodzenia inwestycji. Firma zastosowała żarówki typu LED, dzięki którym piłkarze mogą trenować po zmroku. Nowe oświetlenie zapewnia im widoczność podobną jak za dnia. Jednocześnie nie utrudnia życia mieszkańcom domów w pobliżu boiska. Ledy neutralizują bowiem negatywny wpływ intensywności oświetlenia na otoczenie.

Nowoczesność i praktyczność

img_8983-poprawioneŚwiatło generowane przez oprawy OptiVision LED firmy Philips cechuje się równomiernym natężeniem oświetlenia i brakiem uciążliwego efektu olśnienia. Właśnie ten drugi element był konieczny ze względu na budynki mieszkalne sąsiadujące ze stadionem. Brak olśnienia sprawia, że oświetlenie obiektu nie jest męczące dla okolicznych mieszkańców. Natomiast dzięki swoim wyjątkowym wartościom biała barwa światła poprawia komfort treningów, polepszając ostrość widzenia, zwłaszcza po zmroku. Cały system jest bezobsługowy. Dzięki temu stadion może pracować nieprzerwanie, a jego użytkownicy nie są ograniczani uciążliwymi pracami konserwacyjnymi. Poza tym zastosowane oświetlenie wpływa pozytywnie na środowisko, ogranicza bowiem emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

– Elastyczna technologia LED oraz łatwa aranżacja doskonale sprawdza się na boiskach czy bieżniach – informuje Andrzej Horbaj Regional Project Manager, Philips Lighting Poland Sp. z o.o. Zastosowane żarówki są wydajne i umożliwiają zainstalowanie mniejszej liczby masztów, co pozwala na uzyskanie dodatkowych oszczędności zarówno finansowych, jak i energetycznych

Wyznaczanie nowych kierunków

Nowoczesne oświetlenie na Stadionie im. Kazimierza Kropidłowskiego jest dumą zarówno inwestora, jak i wykonawcy. Starogard zyskał zupełnie nowe możliwości wykorzystania wielofunkcyjnego boiska sportowego. Pomysłowe i wszechstronne rozwiązania LED firmy Philips sprawiły, że „Włókniarz” przez wiele lat posłuży jeszcze sportowcom, którzy w przyjaznych warunkach będą rozwijać swoje piłkarskie talenty.

img_8989-s-popr

– Pamiętamy, że właśnie tu pierwsze piłkarskie kroki stawiał Kazimierz Deyna – legenda piłki nożnej – z uśmiechem wspomina prezydent. – Być może teraz, kiedy stadion jest odnowiony i doświetlony właśnie na tym boisku wyrośnie jego następca.

Z kolei partner projektu – firma Philips – wykorzystując swoje cenne doświadczenie – po raz kolejny wdrożyła rozwiązanie wyznaczające nowe trendy w zakresie innowacji technologicznej w sektorze publicznym.

Inwestycja dofinansowana została przez Ministra Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (FRKF) w ramach „Programu Modernizacji Infrastruktury Sportowej”.

Całkowita wartość inwestycji: 1.828.544,56 PLN
Kwota dofinansowania ze środków FRKF: 897.700,00 PLN