Włochy oczami Lecha Magnuszewskiego

Po prostu „La Bella Italia”. Piękne Włochy. Tak nazwał wystawę swoich fotografii z kraju Etrusków, Galów i Rzymian – Lech Magnuszewski. Podczas wernisażu 8 grudnia 2017 roku w Muzeum Ziemi Kociewskiej podzielił się z licznie przybyłymi gośćmi historią ich powstania. – Włochy to królestwo jak z baśni, raj dla fotografów, katedra natury – mówił autor wystawy. – Kto raz tam pojedzie będzie wracał jak bumerang. Ekspozycję 72 wielkoformatowych zdjęć z tej wyjątkowej podróży, można oglądać do końca lutego 2018 roku w Muzeum.

Włochy. To one skradły serce starogardzkiego Brata Kurkowego, podróżnika i fotografa z zamiłowania – Lecha Magnuszewskiego. – Italia to królestwo jak z baśni, raj dla fotografów – mówił podczas wernisażu 8 grudnia autor wystawy. – Byłem w wielu miejscach na świecie, ale to co tam zobaczyłem, czego doświadczyłem we Włoszech jest niepowtarzalne, unikatowe.

Istotnie, wchodząc na salę wystawową Muzeum Ziemi Kociewskiej, człowiek z miejsca przenosi się w inny wymiar, w świat słonecznych, bajowych krajobrazów i przepiekanej włoskiej architektury. Tematem zdjęć są Lacjum, Umbria, Liguria, Cinque Terre, Piemont, Katania, Sycylia i Toskania. Z wszystkich regionów, które Lech Magnuszewski odwiedził i sfotografował, najbardziej upodobał sobie ten ostatni – Toskanię. Nazwał ją „katedrą natury”.

Na fotografiach m.in Opactwo Sant Antimo Toskania, Montepulciano Toskania , Agrigento, Dolina Świątyń Sycylia

– Toskania jest najbardziej malownicza – powiedział Lech Magnuszewski. – Jej krajobrazy i architektura są niepowtarzalne i bardzo fotogeniczne. Jednak, aby doświadczyć istoty piękna tego regionu i być świadkiem momentów, kiedy światło, przestrzeń i nastrój współgrają ze sobą w doskonałej harmonii, co budzi nasz absolutny zachwyt, trzeba się trochę poświęcić. Trzeba wstać o czwartej rano i być na miejscu tuż przed wschodem słońca, bo wtedy właśnie dzieją się tam prawdziwe cuda. Zachęcam Państwa do tego – każdego, bo nie ma nic przyjemniejszego jak obcować z naturą, która budzi się rano do życia, w absolutnej ciszy.

Spośród 2500 zdjęć, które zrobił podczas podróży do Włoch, wybrał 72. Są to zdjęcia nieprzypadkowe. O każdym może godzinami opowiadać, bo każde ma swoją historię. Cechuje je idealna kompozycja i piękno.

– Zdjęcia, które możecie tu obejrzeć, dostarczają wielu niezapomnianych wrażeń. To one sprawiły, że wracam i będę wracał do słonecznych Włoch. Chciałem podzielić się z Państwem tymi emocjami i chciałbym, aby te emocje zapisane w kadrach stały się również Państwa udziałem i być może zachęciły niektórych do odwiedzenia tego przepięknego kraju. To byłaby dla mnie największa satysfakcja – pointował Magnuszewski.

Wystawę zorganizowało Muzeum Ziemi Kociewskiej we współpracy z Fundacją Okolice Kultury. Komisarzem wystawy jest prezes Fundacji – Lech Zdrojewski. Wystawę wielkoformatowych zdjęć z podróży Lecha Magnuszewskiego do Włoch można podziwiać w Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim do 28 lutego 2018 roku. Od 1 stycznia będzie można też kupić w Muzeum przepiękny katalog, w którym zamieszczono prawie wszystkie prace autora z krótkim opisem.

Fot. Magdalena Dalecka 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl