Władze Starogardu będą promować lokalny biznes

Rozmowa prezydenta Starogardu Janusza Stankowiaka z prezesem Spółki „Famos” Mariuszem Ruszkowskim rozpoczęła cykl spotkań władz miasta z lokalnymi przedsiębiorcami.

2 listopada w siedzibie firmy pojawili się też wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski, przewodniczący Rady Miasta Jarosław Czyżewski oraz Naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych – Tadeusz Błędzki. Lokalne firmy reprezentował Grzegorz Borzyszkowski ze Starogardzkiego Klubu Biznesu.

Spotkanie w „Famosie” to pierwsze z serii spotkań z lokalnymi przedsiębiorcami. Spotkania te mają być ważnym forum dialogu między przedstawicielami starogardzkiego biznesu a samorządem. Ich celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy w sprawach kluczowych dla rozwoju starogardzkich firm. Władze Starogardu chcą poznać problemy i plany rozwojowe lokalnych przedsiębiorstw oraz ich oczekiwania wobec władz samorządowych. W ten sposób oba środowiska mają się do siebie zbliżyć. Spotkania zostały zainicjowane przez prezydenta, a ich współorganizatorem jest Związek Pracodawców SKB w Starogardzie Gdańskim.

Niższe podatki i promocja?

Podczas spotkania poruszono sprawę wprowadzenia ulg podatkowych. Władze maista z uwagą wysłuchały opinii i propozycji  przedsiębiorców. Spółka liczy też na wsparcie władz Starogardu w pozyskiwaniu pieniędzy z Unii Europejskiej. Naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych – Tadeusz Błędzki zapowiedział miejski program promocji starogardzkich firm. Ma on pomóc im się rozwijać. Prezydent miasta w rozmowie z szefostwem „Famosu” położył nacisk na zatrudnianie młodych pracowników i tworzenie dla nich szansy na karierę w firmie.
– Dziś dużo ludzi emigruje do większych aglomeracji, bądź za granice kraju. Czynimy wszelkie starania by ten kierunek odwrócić – mówił Janusz Stankowiak.

Meble okrętowe i wyposażenie ambasady

„Famos” to jeden z największych zakładów pracy w Starogardzie. Zatrudnia ponad 370 osób. Od lat specjalizuje się w produkcji mebli na statki. Od kilku lat działa też w branży metalowej. Drzwi, okna, meble i wyposażenie wnętrz z logo starogardzkiej firmy są też w szpitalach, teatrach, hotelach luksusowych sieci, bankach i biurach. Prezes Spółki – zapytany o konkretne realizacje, którymi firma może się pochwalić – wymienił ostatnio wyposażone Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz ambasadę Arabii Saudyjskiej w Warszawie, która była wielkim wyzwaniem dla konstruktorów. Wspomniał też o promach, kursujących do Szwecji, które wyposażyła starogardzka firma.
Podczas spotkania w „Famosie” władze Starogardu zwiedziły linie produkcyjne mebli i wyrobów metalowych.