Wkrótce ruszy przebudowa ulicy Kryzana

Ponad 4 mln zł będzie kosztowała kompleksowa przebudowa ulic Kryzana i Starzyńskiego. Wykona ją spółka Strabag z Pruszkowa. 20 października br. dyrektor techniczny oddziału pomorskiego firmy podpisał umowę z prezydentem miasta. Na realizację zadania wykonawca ma 17 miesięcy. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

– To kolejna ważna uroczystość w tym tygodniu, jeśli chodzi o inwestycje lokalne w Starogardzie Gdańskim. Rozpoczynamy kolejną przebudowę dróg, która poprawi bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców. Bardzo dziękuję przewodniczącej Rady Miasta Annie Benert, która jest radną z tego rejonu i wytrwale przez wiele lat zabiegała o tę inwestycję. Koszt przebudowy ulic Kryzana i Starzyńskiego to ponad 4 mln zł, z czego 2 mln udało się Miastu pozyskać z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, co zadecydowało o przystąpieniu do tej realizacji – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak

Od lewej: prezydent miasta Janusz Stankowiak, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert oraz zastępca prezydenta ds techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki

Przebudowa obejmie 900 metrowy odcinek ulic Kryzana i Starzyńskiego od skrzyżowania z ulicą Skarszewską. Nowa jezdnia zostanie wykonana z nawierzchni bitumicznej. Po jednej stronie ulicy pojawi się chodnik z kostki betonowej, po drugiej – ciąg pieszo rowerowy. Nowo wyremontowane ulice zostaną oświetlone i oznakowane. W ramach inwestycji przebudowana zostanie kanalizacja deszczowa i sanitarna. Prace obejmą też indywidualne zjazdy do nieruchomości oraz wyznaczenie miejsc postojowych na odcinku pomiędzy ulicami Sucharskiego a Starzyńskiego.

Podpisanie umowy na przebudowę ulic Kryzana i Starzyńskiego w Starogardzie Gdańskim

– Pierwotna koncepcja modernizacji zakładała przebudowę samej ulicy wraz z chodnikiem. Ponieważ powstała w 2015, a w międzyczasie Miasto opracowało koncepcję rozbudowy dróg rowerowych, z w której wynikało, że wzdłuż ulicy Kryzana biegnie ścieżka rowerowa, podjęliśmy decyzję o konieczności wybudowania po jednej stronie ciągu pieszo-rowerowego. Ścieżka rowerowa wraz z pasem przeznaczonym dla pieszych powstanie po lewej stronie jezdni patrząc od ulicy Skarszewskiej w kierunku ulicy Jastrzębiej. To rozwiązanie umożliwi rowerzystom swobodny przejazd wzdłuż ulicy Skarszewskiej aż do placu rekreacyjnego Akuku – poinformował wiceprezydent Tadeusz Błędzki.

W przetargu na realizację tej inwestycji, rozstrzygniętym w październiku br. uczestniczyły trzy firmy: Strabag Sp. z o. o. z Pruszkowa, Przedsiębiorstwo Budowy Dróg ze Starogardu Gdańskiego oraz firma Romado z Brodnicy Górnej. Zwyciężyła oferta tej pierwszej, która po negocjacjach ostatecznie zamknęła się w kwocie 4 156 416, 58 zł.

W środę, 20 października br. prezydent Janusz Stankowiak podpisał z dyrektorem technicznym oddziału pomorskiego firmy Strabag Mariuszem Schabem umowę na realizację inwestycji.

Dyrektor techniczny pomorskiego oddziału spółki STRABAG Mariusz Schab i prezydent miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak podpisują umowę na przebudowę ulic Kryzana i Starzyńskiego

– Prace przygotowawcze i przebudowę kanalizacji deszczowej rozpoczniemy jeszcze w tym roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem modernizację ulic powinniśmy zakończymy pod koniec 2022 roku – powiedział kierownik budowy Jacek Łoński.

Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert

– Cieszę się, że mieszkańcy Łapiszewa i inni użytkownicy ulic Kryzana i Starzńskiego od przyszłego roku będą mogli korzystać z kompleksowo przebudowanych dróg. Z punktu widzenia poprawy ich bezpieczeństwa i realiów życia, a także pod względem estetycznym, to bardzo ważna inwestycja w mieście. Długo wyczekiwana. Potrzebę modernizacji tych ulic zgłaszałam od lat. Z rożnych przyczyn – głównie finansowych – inwestycja była przekładana z roku na rok. Wreszcie doczekała się finalizacji. Bardzo dziękuję władzom miasta, szczególnie prezydentowi za to, że wsłuchał się w głos mieszkańców, którzy wytrwale od lat czynili starania w kierunku modernizacji tych ulic oraz radnym Rady Miasta za akceptację i przyjęcie tego zadania do realizacji w tym i przyszłym roku budżetowym. Wykonawcy życzę pracy bez przeszkód i zakończenia robót zgodnie z harmonogramem – powiedziała przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

W imieniu mieszkańców za przystąpienie do realizacji przebudowy inwestycji podziękowali Wojciech Raczyński i Piotr Przybylski

Mieszkańcy ulic, których reprezentowali Wojciech Raczyński i Piotr Przybylski również podziękowali władzom miasta za dotrzymanie słowa a radnej Annie Benert za wsparcie. Zaznaczyli, że to nie ich ostatnie słowo, że mają kolejne pomysły na zmianę swojej okolicy i liczą na dalszą owocną współpracę.

Od lewej: wiceprezydent Tadeusz Błędzki, prezydent miasta Janusz Stankowiak, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, dyrektor techniczny pomorskiego oddziału spółki Strabag Mariusz Schab, dyrektor finansowy pomorskiego oddziału spółki Strabag Michał Kubiak, kierownik budowy Jacek Łoński, Wojciech Raczyński, i Piotr Przybylski.  

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl