Wizyta wicemarszałka województwa pomorskiego

W środę (26 lipca) Starogard Gdański odwiedził wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski. W siedzibie Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związku Pracodawców spotkał się z prezydentem miasta Januszem Stankowiakiem, wiceprezydentem Przemysławem Bieskiem-Talewskim oraz z przedstawicielami SKB-ZP.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim rewitalizacji Rynku. – Powód naszego dzisiejszego spotkania jest podwójny. Przede wszystkim chcielibyśmy podziękować za ten strumień pieniędzy, który od Zarządu Województwa wpłynął do naszego miasta na węzeł integracyjny oraz na inne inwestycje, za to, co teraz przeznaczone będzie na szpital. Mamy tylko jeden niedosyt. Starogard złożył wniosek o dofinansowanie rewitalizacji Rynku z pieniędzy unijnych. Znalazł się on na liście rezerwowej w stosunku do przedsięwzięć na terenie Trójmiasta. My uważaliśmy, że starogardzka Starówka pobije wszystkich w przedbiegach. Okazało się jednak inaczej – na początku spotkania powiedział dyrektor biura Starogardzkiego Klubu Biznesu – Związku Pracodawców Edward Sobiecki.

– Rzeczywiście Starogardowi Gdańskiemu nie udało znaleźć się teraz na tej liście. Wiem, że były obietnice, że stanie się to w przyszłym. Ja osobiście w to nie wierzę. Przypuszczam, że będzie to rok 2022 lub 2023 – mówił wicemarszałek Wiesław Byczkowski. Chociaż wniosek znajduje się na liście rezerwowej, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że miasto otrzyma dotację na poziomie 60% kosztów inwestycji pn. „Starogardzki Rynek od nowa – ochrona dziedzictwa kulturowego i podniesienia jakości historycznej przestrzeni publicznej w Starogardzie Gdańskim”.

– Nie czekamy bezczynnie. Rozpoczęliśmy już prace na Rynku. Do przyszłego roku przebudowana zostanie cała jego główna płyta. Na razie natomiast nie możemy już angażować własnych środków na dwa pozostałe punkty projektu, czyli przebudowę Ratusza oraz odnowienie murów obronnych, które w dużej części należą do parafii pw. św. Mateusza. Tutaj musimy już poczekać na dotację. Stworzyliśmy gminny program rewitalizacji. Dzięki niemu uda nam się odnowić nie tylko Rynek, ale i przyległe do niego uliczki, zwłaszcza te od strony południowej. Podobnie jest przy przebudowie węzła integracyjnego. Przy jej okazji też odnowionych będzie kilka ulic – powiedział zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych Przemysław Biesek-Talewski.