„Wiwat Maj, Trzeci Maj”. Święto Konstytucji 3 Maja w Starogardzie

3 maja w całym kraju uroczyście obchodzone jest Święto Konstytucji. W Starogardzie Gdańskim uczciliśmy je na Rynku Staromiejskim, gdzie na maszt uroczyście wciągnięta została flaga państwowa. Przemówienie okolicznościowe wygłosiła Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert. Delegacje najważniejszych instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą powrót Starogardu do Państwa Polskiego.

– Konstytucja 3 Maja jest jednym z symboli naszej niepodległości oraz ważnym elementem pamięci zbiorowej. Przez dziesięciolecia prawo do kultywowania pamięci o jej uchwaleniu świadczyło o kondycji polskiej państwowości. Dokładnie 231 lat temu Sejm Czteroletni uchwalił ustawę, która gruntownie zreformowała Państwo. Na przekór tragicznemu położeniu, w jakim znajdowała się Rzeczpospolita u schyłku XVIII wieku, wierzono, że ten zbiorowy wysiłek może doprowadzić do odrodzenia państwa i dać impuls dla kolejnych pokoleń Polaków dążących do niepodległości – mówiła w swoim wystąpieniu Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert.

Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert podczas przemówienia.

– Po blisko dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, zgromadzeni na placu, na Rynku naszego miasta pragniemy oddać hołd i honor ludziom, którym zależało na dobru naszego państwa. Dzień uchwalenia Konstytucji 3 maja to święto piękne i radosne, które pobudza do refleksji nad wartościami, jakie powinniśmy czerpać z doświadczeń naszych przodków. Każde pokolenie, naród i kraj potrzebuje wartości dotyczących godności życia, wolności, tolerancji i poszanowania. Pamiętajmy, by zachowywać te wartości poza i ponad wszelkimi podziałami. Każdy z nas ma prawo do osobistego przeżywania emocji, jakie budzi w nas słowo patriotyzm. Ale w takim dniu, jak dzisiejszy, warto zadać sobie pytanie czy potrafimy kochać naszą Ojczyznę bez względu na wszystko? Czy potrafimy wznieść się ponad nasze osobiste poglądy, urazy, sympatie, antypatie? Miejmy świadomość, że miłość do Ojczyzny to nie tylko cześć dla symboli narodowych, nie tylko pamięć o bohaterach, czy uczestnictwo w uroczystościach patriotycznych, ale też miłość i szacunek okazywany innym – kontynuowała Anna Benert.

Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert i Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak oddają hołd tym, którzy przyczynili się do powstania Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości prowadził harcmistrz Wojciech Mokwa. O ich muzyczną oprawę zadbała Orkiestra Dęta Starogardzkiego Centrum Kultury.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl