Wiwat maj, piękny maj!

Konstytucja 3 Maja to jedna z najważniejszych ustaw w Polsce, druga uchwalona konstytucja na świecie i pierwsza w Europie. Jej ustanowienie było próbą radykalnego uzdrowienia państwa polskiego i wyeliminowania znaczących wpływów ówczesnych mocarstw. W Starogardzie Gdańskim oficjalne uroczystości z okazji 228. rocznicy jej uchwalenia odbyły się przy Pomniku Niepodległości.

Wśród zgromadzonych pojawili się przedstawiciele władz miasta, powiatu i gminy, a także poczty sztandarowe oraz delegacje najważniejszych miejskich instytucji. Zebranych powitał harcmistrz Wojciech Mokwa ze starogardzkiego hufca ZHP.

Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert

– „Ucisk braci naszych cisnął, niemoc w ręku króla spała, a wtem trzeci maj zabłysnął i cała Polska powstała. Wiwat maj, piękny maj, dla Polaków błogi raj.” Słowa tej powszechnie znanej pieśni pt. „Witaj majowa jutrzenko” w pełni oddają znaczenie i rolę dzisiejszego święta dla całego naszego narodu. W polskiej tradycji 3 maja jest dniem patriotycznego świętowania i celebrowania polskiej państwowości, której Konstytucja 3 Maja jest fundamentem – mówiła przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert.

– 3 maja jest również świętem Najświętszej Marii Panny – Królowej Polski. Dla nas Polaków ma ono szczególne znaczenie. 1 kwietnia 1656 r. w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz w sposób oficjalny ślubował: „Ciebie za patronkę moją i za Królową Pańską dziś obieram”. Uznać Maryję za królową, oznacza przede wszystkim żyć na jej wzór. Tegoroczne obchody święta 3 Maja mają szczególny kontekst. 30 lat temu, w czerwcu 1989 r. odbyły się w Polsce pierwsze, po kilkudziesięcioletniej przerwie, częściowo wolne wybory. 15 lat temu, w maju 2004 r. Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Trzeba uznać za oczywiste, że te wydarzenia nie byłyby możliwe, gdybyśmy nie byli silni jako naród kształtowany przez liczne wydarzenia historyczne, wśród których uchwalenie Konstytucji 3 Maja zajmuje jedno z ważniejszych miejsc – kontynuowała Anna Benert.

Poseł na Sejm RP Jan Kilian

Głos zabrał także poseł na Sejm RP Jan Kilian. – Dziś obchodzimy 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i czujemy z tego powodu narodową dumę. To w Polsce uchwalono pierwszą konstytucję w Europie i drugą na świecie. Nie wolno nam o tym zapominać, bo oprócz wartości uniwersalnych, które wynikają bezpośrednio z zapisów tego dokumentu, należy dodać niebywały walor interpretacji okazjonalnej. Nic nie dzieje się przypadkiem. Wszystko, co następuje po sobie zmierza w określonym kierunku i jest zaczątkiem zmian, często dziejowych. Ten dokument był polską drogą do wolności i suwerenności – powiedział poseł Jan Kilian.

Po wysłuchaniu wystąpień, delegacje samorządowców oraz najważniejszych miejskich instytucji złożyły wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Następnie wszyscy udali się do kościoła pw. św. Katarzyny, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.

Pochód prowadzili członkowie Stowarzyszenia „Szwadron Kawalerii im. 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich”. O muzyczną oprawę uroczystości zadbała Orkiestra Dęta ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl