Wiwat Król! Niech żyje Król!

Nowym królem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim został Mirosław Sonnenfeld. 28 maja podczas Turnieju w Strzelnicy ustrzelił symbolicznego Kura. Do starogardzkiego bractwa wstąpiło też dwóch nowych braci Grzegorz Chudzik i Robert Ciecholewski. Podczas Turnieju złożyli uroczyste ślubowanie. Sobotniemu strzelaniu towarzyszył Rodzinny Piknik w Strzelnicy.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim powstało w II połowie XIV wieku. Za datę jego powstania przyjmuje się rok 1351. Wybuch wojny przerwał kilkusetletnie dzieje kurkowego bractwa strzeleckiego w Starogardzie. Powołany w 1992 roku Komitet Założycielski reaktywował starogardzkie bractwo, które 26 kwietnia 1993 r. zostało zarejestrowane w Sądzie Wojewódzkim w Gdańsku jako stowarzyszenie pod nazwą: Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim

 

Od tej daty co roku jednym z najważniejszych wydarzeń KBS jest Turniej o Tytułu Króla Bractwa. W tym roku odbył się po raz dwudziesty ósmy. Kurkowi Braci połączyli go z rodzinnym piknikiem. W sobotę 28 maja do Strzelnicy zaprosili swoje rodziny i przyjaciół.

Wśród specjalnych gości byli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, bracia honorowi oraz przedstawiciele służb mundurowych. Po salwie z armaty i odśpiewaniu hymnu Bractwa, prezes Zbigniew Bona zaprosił Braci do strzelnicy, a zaproszonych gości do korzystania z przygotowanych dla nich z tej okazji atrakcji.

Mirosław Sonnenfeld nowy Król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego odbiera gratulacje po wykonaniu decydującego strzału do symbolicznego kura.

Głównym zadaniem Braci było ustrzelenie kura – symbolu bractwa. Strzelali tak długo, aż kur spadł. Niemal każdy oddał po trzy strzały. Ostatecznie powalił go Mirosław Sonnenfeld. Tym samym zgodnie z tradycją otrzymał tytuł XXVII Króla Bractwa. Tytuł Pierwszego Rycerza wywalczył Mariusz Nierzwicki, a Drugim Rycerzem został Edward Dubiela.

– Ustrzelenie Kura to ważna i podniosła chwila, która wiąże się z pracą całego Bractwa na rzecz tego jedynego, któremu uda się go powalić. Jetem wdzięczny i zaskoczony, że to właśnie ja oddałem ten decydujący strzał. Po raz trzeci otrzymuję ten zaszczytny tytuł i już dzisiaj zapraszam wszystkich na uroczystą intronizację, która odbędzie się 2 lipca na Rynku podczas drugiego dnia obchodów Święta Miasta – powiedział nowo wybrany Król KBS Mirosław Sonnenfeld.

Robert Ciecholewski i Grzegorz Chudzik złożyli uroczyste ślubowanie wstąpienia do Kurkowego Bractw Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim

W Turnieju po raz pierwszy uczestniczyło też dwóch nowych Braci. Punktualnie o godz. 12:00 Grzegorz Chudzik i Robert Ciecholewski złożyli uroczyste ślubowanie potwierdzające ich wolę przytępienia do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim. Po złożeniu podpisów na deklaracjach wstąpienia do Bractwa otrzymali wiele gratulacji.

Turniej o Tytuł Króla Bractwa poprzedziły strzeleckie szranki o Dar Bractwa. Najlepszym strzelcem okazał się brat Krzysztof Langowski, który powalczy o tytuł Króla Europy. Drugie miejsce zajął Jarosław Pośman, a na trzecim stopniu podium stanął Henryk Kinder. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary, które ufundował Brat Ramzes – fundator całej imprezy.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl