Wierzyczanki 2017 w rękach najlepszych z najlepszych

Wierzyczanki za 2017 rok w dziedzinach: kultura, gospodarka i inicjatywa społeczna powędrowały do Wojciecha Gdańca, właścicieli firm – „Polmet” i „Koltel” oraz Jarosława Janaszka – pomysłodawcy i inicjatora imprezy Deyna ’70 z Energą i Lotosem. Laureaci zostali wyłonieni spośród 26 nominowanych do tego wyróżnienia. Honorową nagrodę otrzymał ksiądz dziekan Józef Pick.

Już po raz 19 statuetki Wierzyczanek trafiły w ręce wyróżniających się starogardzian. Każdego 29 stycznia, w dniu święta powrotu Starogardu do Macierzy prezydent nagradza osoby i instytucje, które w minionym roku w sposób szczególny wyróżniły się w dziedzinach: kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych. W ten sposób docenia ich przedsiębiorczość, talent, zaangażowanie w sprawy lokalne, aktywność na rzecz mieszkańców i organizację spektakularnych wydarzenia w mieście. Kandydatów do tego wyróżnienia zgłaszają mieszkańcy Starogardu. Nagrody przyznają Zespoły Nominujące.

Laureaci i nominowani do Wierzyczanek 2017

Kategoria kultura

Wojciech Gdaniec

Pierwszym laureatem tegorocznej Gali „Wierzyczanka 2017” został Wojciech Gdaniec. Na przekór współczesnym trendom stale wzbogaca lokalną kulturę w nowe muzyczne treści i w niepowtarzalny oraz autentyczny sposób zaraża innych miłością do muzyki. Nagrodę Prezydenta Miasta otrzymał w kategorii kultura za charyzmę muzycznego lidera, który skutecznie pomaga najmłodszym rozwijać ich muzyczne pasje. 16 lat temu założył orkiestrę kameralną „Pro Simfonica”. To właśnie tam uczniowie i absolwenci Państwowej Szkoły Muzycznej w Starogardzie mogą dalej kontynuować i rozwijać swoje talenty. Wojciech Gdaniec był jednym z siedmiu nominowanych do nagrody.

– Czuję się niezmiernie zaszczycony – powiedział Wojciech Gdaniec – Bardzo dziękuję Kapitule za nagrodzenie mojej pracy. Dziękuję osobom, które mnie nominowały do tej nagrody. Dziękuje mojej żonie Wiesi, za to że dzielnie czeka na mnie wieczorami, kiedy po 21 wracam z prób. Dziękuje też wszystkim muzykom „Pro Symfonici”oraz wokalistom „Singers Novi”, bez których  nie stałbym tu na scenie.

Kategoria Inicjatywy Społeczne

Jarosław Janaszek

W kategorii inicjatywy społeczne o Nagrodę Prezydenta rywalizowało ośmiu nominowanych – ludzie z ogromną pasją i społecznym zacięciem. Na co dzień z zapałałem i entuzjazmem wciągają innych w barwniejszy i ciekawszy świat, dzieląc się z nimi swoją energią i angażując ich do podejmowania nowych wyzwań. Na swoich kontach mają wiele wspaniałych imprez oraz inicjatyw społecznych. Niektóre są cykliczne, inne zdarzyły się jednorazowo, ale nigdy nie będą zapomniane. Właśnie za organizację takie wydarzenia w 2017 roku, które do zabawy porwało dziesiątki tysięcy ludzi, prezydent nagrodził Jarosława Janaszka – pomysłodawcę i inicjatora imprezy Deyna ’70 z Energą i Lotosem.

– To dla mnie wielka radość i wyróżnienie – powiedział laureat „Wierzyczanki 2017” Jarosław Janaszek – Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zgłosili moją kandydaturę oraz Kapitule, która przyznała mi nagrodę. Cieszę się, że ta impreza podobała się tak wielu ludziom. Chciałbym szczególnie podziękować pani dyrektor OSiR Marzenie Klein i wszystkim pracownikom, którzy zorganizowali to przedsięwzięcie. To był rok ciężkiej pracy. Dziękuję też wszystkim mieszkańcom, którzy nie zawiedli. Przyszli na mecz i z taką radością potem wspólnie  bawili się na urodzinach Kazika – Deyna 70 z Lotosem i Energą. Warto stawiać na markę Deyna, bo to wiele ułatwia i pomaga promować nasze miasto. Nagrodę pieniężną, która towarzyszy „Wierzyczance”, pozostawiam w dyspozycji panu prezydentowi.

Impreza pn. „Deyna – 70 z Energia i Lotosem” była bezapelacyjnie największym wydarzeniem sportowo- kulturalnym w mieście w 2017 roku. 23 września 2017 roku Kazik Deyna gdyby żył, obchodziłby swoje siedemdziesiąte urodziny. Z tej okazji Starogard przygotował wiele niespodzianek, m.in. 20 maja do Starogardu zjechały gwiazdy polskiego futbolu. Obok znakomitych piłkarzy obecnego pokolenia, gościliśmy Orłów Górskiego. Do Starogardu przyjechały też największe gwiazdy muzyki disco – polo. Starogard Gdański nie pamięta takich tłumów ani na meczach piłkarskich ani na koncertach muzycznych, które towarzyszyły temu wydarzeniu.

Kategoria Gospodarka

W ostatniej kategorii – gospodarka, Zespół Nominujący wziął pod lupę dziewięć przedsiębiorstw. Podzielił je na dwie grupy, aby mikro i mali przedsiębiorcy nie musieli rywalizować z wielkimi firmami. Konkurencja była duża, a wybór trudny. Wśród mikro i małych przedsiębiorstw za skuteczne propagowanie działań proekologicznych „Wierzyczankę 2017” otrzymała firma „Koltel” Tadeusz Kolbusz.

Tadeusz Kolbusz

– 29 stycznia to bardzo ważny dzień dla Starogardu – powiedział właściciel firmy Tadeusz Kolbusz. – Ten dzisiejszy 29 stycznia od tej chwili będzie dla nas szczególnie ważny. Bardzo dziękuję Kapitule i zespołowi nominującemu. Tak się skład, że wszyscy nominowani w tej kategorii działają w sektorze usług. Jest to trudna działalność, ale bardzo użyteczna, bo służy praktycznie wszystkim mieszkańcom. Nie pochodzę ze Starogardu, ale zawsze jak tu przyjeżdżałem, widziałem miasto zadbane, dobrze zorganizowane i zarządzane. Dlatego tym bardziej miło mi, że mimo, że nie jestem rodowitym starogardzianinem, wpisałem się wraz z moją żoną i wspólnikiem w ten pozytywny obraz miasta.

Firma „Koltel” od ponad 15 lat z powodzeniem działa w branży usługowej, zajmując się odbiorem odpadów komunalnych i ochroną środowiska. Przez wiele lat działalności spółka zgromadziła na swym koncie szereg zasług, nagród i odznaczeń.

Paulina Kinder – Czajkowska

Druga „Wierzyczanka 2017” w tej kategorii trafiła do Henryka Kindera – prezesa firmy „POLMET”. W jego imieniu nagrodę odebrała córka Paulina Kinder –Czajkowska – dyrektor ds. marketingu w firmie. O zwycięstwie zadecydowała proinwestycyjna postawa właściciela, który od wielu lat przejawia wyjątkową aktywność na gospodarczej mapie Starogardu Gdańskiego oraz mocno angażuje się w rozwój lokalnego sportu.

– Bardzo dziękuję kapitule za to wyróżnienie i serdecznie gratuluję wszystkim nominowanym – powiedziała Paulina Kinder-Czajkowska. – To dla nas ogromne zaskoczenie i wyróżnienie. Jeszcze raz bardzo dziękuje w imieniu swoim, mojego ojca Henryka i wszystkich pracowników.

POLMET to firma rodzinna, która działa w branży stalowej od 1992 roku. Produkuje i dystrybuuje wyroby stalowe i hutnicze. Jest największym w Polsce producentem taśm stalowych. Ale nie tylko biznes się tu liczy, firma jest społecznie odpowiedzialna i mocno utożsamia się z mieszkańcami naszego miasta. Od wielu lat jej prezes Henryk Kinder jako wielki miłośnik boksu wspiera starogardzkich zawodników w tej dyscyplinie.

Nagroda Honorowa

Honorowa „Wierzyczanka 2017” powędrowała w tym roku do Ksiądza Józef Picka – od września 1999 roku proboszcza parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gdańskim, a od kwietnia 2013 roku również dziekana naszego dekanatu.
– Ta specjalna nagroda Prezydenta Miasta Starogard Gdański jest wyrazem uznania oraz wdzięczności za wieloletnią, ofiarną misję kapłańską wypełnianą z pokorą, poświęceniem i oddaniem na rzecz mieszkańców Starogardu Gdańskiego – powiedział prowadzący Sławomir Siezieniewski.

Józef Pick to duszpasterz o wyjątkowej wrażliwości społecznej. W świetlicy Cor–Cordium, którą stworzył radość odnajdują osoby niepełnosprawne, upośledzone umysłowo, a także dzieci i młodzieży. Stacja opieki Caritas, której przewodzi, zapewnia opiekę nad chorymi i starszymi. Podopieczni mogą korzystać z wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego oraz dobrze wyposażonego gabinetu rehabilitacyjnego. Za sprawą księdza dziekana w ośrodku działa poradnia psychologiczno-rodzinna, przychodnia lekarska, klub seniora oraz Kociewski Parafialny Klub Sportowy Cor Cordium. W imieniu księdza dziekana, który nie mógł być obecny na Gali z powodu choroby, nagrodę odebrał ksiądz Stanisław Piastowski – wicedziekan.

W imieniu księdza dziekana Józefa Picka honorową Wierzyczankę 2017 odebrał Ksiądz Stanisław Piastowski.

– W imieniu księdza dziekana, który Państwa serdecznie pozdrawia, bardzo dziękuję – powiedział Stanisław Piastowski. – Ksiądz Józef Pick życzył sobie, abym Państwu przekazał, że zawsze chodzi o zgodę i współpracę, żebyśmy się pięknie różnili.

Ksiądz dziekan Józef Pick przekazał nagrodę pieniężną dla 58 podopiecznych zespołu Caritas przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa na Łapiszewie.

Gala pełna niespodzianek

Tomasz Stockinger i Siggy Davis w polsko-amerykańskim spektaklu muzycznym pt. „Moonlight Vehicle”

Po raz pierwszy Gala „Wierzyczanek” odbyła się w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby. Mimo zmiany miejsca, po raz kolejny był to bardzo udany wieczór. Każda nominacja odbyła się z honorami, a każdy nominowany w świetle jupiterów mógł poczuć się przez chwilę jak gwiazda filmowa. Galę poprowadził znany dziennikarz i prezenter telewizyjny Sławomir Siezieniewski. Wieczór umilił gościom zwycięzca jubileuszowej XXV Nocy Bardów – Kamil Zaremski z zespołem Requiem. Wykonali trzy utwory: dwa z płyty „Światło na bruk” – „Panegiryk” i „Nie zapomnij” oraz utwór premierowy, zapowiadający nowa płytę pt. „Bez cienia szans”. Gwiazdą wieczoru był Tomasz Stockinger, który przyjechał do Starogardu z  polsko-amerykańskim spektaklem muzycznym pt. „Moonlight Vehicle”. Uczestnicy Gali mieli niecodzienną okazję usłyszeć standardy jazzowe lat trzydziestych, które Stockinger wykonał w duecie z afroamerykańską, charyzmatyczną wokalistką jazzową Siggy Davis (USA). Towarzyszyli im znakomici muzycy pianista Stefan Gąsieniec i kontrabasista Stan Michalak.

Tegoroczna Gala po raz kolejny zapisała się w historii miasta jako spotkanie wyjątkowo uroczyste, barwne i nastrojowe.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl