„Wierzyczanki 2016”. Komu przypadną nagrody?

„Wierzyczanka” w tym roku osiągnie pełnoletność. 29 stycznia 2017 roku Prezydent Miasta Starogard Gdański po raz osiemnasty wręczy nagrody osobom lub instytucjom, które w minionym roku wyróżniły się w dziedzinie kultury, gospodarki i inicjatyw społecznych. Wręczona zostanie również nagroda honorowa.

Na posiedzeniach w dniach 11 i 12 stycznia Zespoły Nominujące po przeanalizowaniu złożonych wniosków oraz propozycji kandydatów zgłoszonych podczas spotkania, do nagrody Wierzyczanka 2016 nominowały następujące osoby i instytucje:

I. W dziedzinie kultura:

1. Wojciecha Gdańca za charyzmę oraz pomoc w rozwijaniu muzycznych pasji u dzieci, młodzieży i dorosłych.
2. Jana Radzewicza w roku jubileuszu 4o – lecia pracy na rzecz starogardzkiej kultury.
3. Wojciecha Cychnerskiego – DJ69Beats za promocję poprzez muzykę Starogardu Gdańskiego w kraju i na świecie.
4. Annę Sakowicz – pisarkę i blogerkę za umieszczanie bohaterów literackich w krajobrazach/ architekturze miasta Starogard Gdański.
5. Starogardzkie Centrum Kultury za organizację I Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego o memoriał Edwarda Kowalke w Starogardzie Gdańskim.
6. Fundację Oko-Lice Kultury za twórczą pracę na rzecz młodych ludzi oraz promocję regionu w tym Starogardu Gdańskiego.
7. Michała Majewskiego za promocję miasta i pracę na rzecz Kociewia oraz wsparcie spotkań literackich.

II. W dziedzinie inicjatyw społecznych:

1. Stowarzyszenie Szwadron 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich za renowację Muzeum „Kasyno Oficerskie” w Starogardzie Gdańskim.
2. Marka Gawlika lidera akcji „Szlachetna Paczka” za otwarte serce dla potrzebujących oraz motywowanie młodych ludzi do mądrej pomocy.
3. Starogardzką Radę Organizacji Pozarządowych za rozwijanie i wspieranie działalności lokalnych stowarzyszeń i organizacji.
4. Starogardzkiego Centrum Kultury za wydarzenie „Lato komedii z Barbarą Krafftówną”.
5. Projektu społecznego „Plan na MAN” za motywowanie do działania młodych ludzi, pomoc w odkrywaniu ich pasji i samorealizacji.

III. W dziedzinie gospodarka:

1. Firmę „Lakmet” – za kompleksową działalność produkcyjną i usługową w branży metalowej oraz wsparcie organizacji i inicjatyw społecznych w szczególności Caritas oraz UNICEF, jak również za działania na rzecz pomocy niepełnosprawnym i upośledzonym. Firma działa od 1994 roku. Zajmuje się produkcją elementów metalowych wyposażenia biur, sklepów, hoteli. Z powodzeniem eksportuje swoje wyroby na rynki UE, Skandynawii i Rosji.
2. Zrzeszenie Handlu i Usług Biura Rejonowego w Starogardzie Gdańskim – za opiekę nad właścicielami sklepów spożywczych, przemysłowych i małej gastronomii. W 2018 r. Zrzeszenie będzie obchodzić 100-lecie istnienia. Biuro wspiera na co dzień swoich członków poprzez rozwiązywanie problemów natury prawnej, fiskalnej oraz spraw dotyczących deklaracji ZUS.
3. Firmę „Koltel” – za działalność w zakresie odbioru i selekcji odpadów od właścicieli nieruchomości, w szczególności za propagowanie działań proekologicznych i ochrony środowiska. Firma działa od 1991 roku. Uczestniczy w krajowym konkursie, dotyczącym segregacji odpadów komunalnych pod patronatem NFOŚiGW, Związku Miast Polskich i Polskiej Izby Ekologii.
4. Firmę „Majkowski Brokers” – za nowatorskie pomysły w zakresie ubezpieczeń oraz wsparcie lokalnych inicjatyw kulturalnych i sportowych, w szczególności starogardzkich gimnastyczek, klubu SKS Polpharma oraz imprez: Biegu Czterech Jezior, Motocross w Pączewie, Zlotu Weteranów Szos Historia na kołach, Dni Starogardu, Noc Bardów i wiele innych. Firma działa od 1998 roku. Celem jej działalności jest pozyskiwanie optymalnych warunków ubezpieczenia oraz prowadzenie procesu zgłaszania i likwidacji szkód.
5. Browar Kociewski – za przywrócenie dawnych browarniczych tradycji Starogardu Gdańskiego oraz organizację imprez integrujących lokalne społeczeństwo. Rodzina Chajewskich uruchomiła produkcję własnego piwa w rodzinnym browarze zimą 2015 roku.
6. Elektrociepłownię Starogard Sp. z o.o. – za skuteczność, przedsiębiorczość i wsparcie licznych lokalnych klubów, stowarzyszeń oraz imprezy. Spółka rozpoczęła swoją działalność w 2002 roku. Od 2012 roku rozbudowała rurociągi ciepłownicze w mieście o długości 19,9 km.
7. Firmę „Sputnik” Tomasz Pastwa – za wpływ na poprawę wizerunku miasta i dbałość o jego mieszkańców. Firma działa od 1999 roku. Zajmuje się handlem detalicznym i hurtowym materiałami wykończenia wnętrz. Firma współdziałała w budowie „Galerii Neptun”. Założyciel Tomasz Pastwa wybudował w 2008 r. Centrum Handlowe „Wierzyca”, które w znaczny sposób zmieniło wygląd miasta, w części w której powstało.
8. Firmę „Paktainer” – za 27 letnie doświadczenie, które zapewniło firmie mocną i stabilną pozycją na rynku krajowym i zagranicznym, a starogardzianom pracę w dobrze rozwijającej się zakładzie. Przedsiębiorstwo istnieje od 1990. Od początku zajmuje się produkują opakowań. Obecnie produkuje najwyższej jakości kontenery elastyczne, tzw. Big Bags (ang. FIBC), które wytrzymują ładunki nawet do 2 ton.
9. Firmę GPEC STAROGARD – za wsparcie starogardzkich klubów sportowych oraz działalności oświatowo-wychowawczej, kulturalnej charytatywno-opiekuńczej i całokształt pracy na rzecz starogardzian. Celem działalności spółki jest wytwarzanie, przesyłanie i dystrybucja ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania, wentylacji oraz ciepłej wody. Priorytetowo dba o środowisko naturalne i działania proekologiczne. Współpracuje z uczelniami w zakresie możliwości odbycia praktyk studentom politechniki.
10. Miejski Zakładu Komunikacji w Starogardzie Gdańskim – za całokształt pracy na rzecz mieszkańców miasta. Komunikacja miejska w Starogardzie funkcjonuje od 1971 roku. Z jej usług corocznie korzysta 5 milionów pasażerów. Na przestrzeni 45 lat istnienia Zakład się rozwinął, a stare środki transportu zastąpiły niskopodłogowe „Neoplany” i „Scanie” oraz najnowocześniejsze autobusy „Mercedes”.

Statuetki „Wierzyczanki 2016” zostaną wręczone zwycięzcom podczas uroczystej Gali w dniu 29 stycznia 2017 roku w kinie „Sokół”. Początek uroczystości  godz. 17.00.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl