Wielkie święto strażaków

22 maja świętowano w naszym mieście Dzień Strażaka. Z tej okazji w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej zorganizowano uroczystość, podczas której wręczono awanse, medale i odznaczenia.

Starogardzcy strażacy swoje święto rozpoczęli od porannej mszy św. Potem przyszedł czas na podniosły apel. – Dzisiaj w imieniu wszystkich parlamentarzystów chciałbym Wam bardzo serdecznie podziękować za Waszą służbę. Służbę, którą cechuje nie tylko odwaga, ale i odpowiedzialność. Są to cechy niezmiennie wymagane dla Waszego zawodu. Serdecznie gratuluję wszystkim wyróżnionym. W roku 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości Waszą postawę zauważył także Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który kieruje do Was podziękowania i słowa uznania – mówił poseł Jan Kilian.

– Zostałam dzisiaj wyznaczony przez gospodarza miasta, prezydenta Janusza Stankowiaka do tego, aby zabrać głos w imieniu wszystkich samorządowców. Przyłączam się do słów wygłoszonych przez posła Jana Kiliana. Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym serdecznie gratulujemy. Myślę, że tym, co łączy strażaków z nami, samorządowcami są piękne słowa: „Ku chwale Ojczyzny!”, bo zarówno Wy, jak i my zawsze staramy się działać dla wspólnego dobra – powiedział członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego Patryk Gabriel.

– Ten rok jest szczególny dla straży pożarnej i dla naszej Ojczyzny. Uruchomiono program modernizacji sprzętu, dzięki któremu w przyszłym roku trafi do komendy nowy wóz ratowniczo-gaśniczy do gaszenia pożarów w lasach – zapowiedział zastępca komendanta wojewódzkiego Dariusz Żywicki.

Dzień Strażaka to wspólne święto strażaków zawodowych oraz ochotników. Jak powiedział prezes powiatowy OSP Wojciech Wrzesiński, dzisiaj jedyną różnicą między nimi są mundury galowe. Poza tym Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna mają taki sam sprzęt i takie same obowiązki.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl