Wielkie święto piłki nożnej w Starogardzie. Odnowiony „Włókniarz” otwarty

Celnym strzałem na bramkę prezydent Janusz Stankowiak zainaugurował nowy rozdział w historii „Włókniarza”. 30 kwietnia uroczyście otwarto zmodernizowane boisko treningowe przy ul. Harcerskiej. Imprezę uświetnił mecz piłki nożnej pomiędzy Legią Warszawa Champions League a Oldboys Starogard na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny.

– W 1958 roku właśnie na to boisko przyszedł na swój pierwszy trening 11 letni wówczas Kazimierz Deyna. Przygodę z piłką rozpoczął pod okiem znanego starogardzkiego trenera Henryka Piotrowskiego. Zaczął jako trampkarz, by już po 4 latach zostać wicemistrzem Wybrzeża w barwach „Włókniarza” – tak Włodzimierz Machnikowski dziennikarz Radia Gdańsk rozpoczął wielkie święto piłki nożnej w Starogardzie Gdańskim.

Tu rodzą się gwiazdy! Na tym stadionie!

IMG_4175W uroczystym otwarciu Piłkarskiego Ośrodka Szkoleniowego następców Kazimierza Deyny uczestniczyło wielu miłośników i sympatyków piłki nożnej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych – ludzie, którym nieobojętna jest troska o rozwój lokalnej bazy sportowej, a także wielu działaczy, organizatorów i trenerów sportowych. Nie zabrakło też Księdza Dziekana Józefa Picka, który poświęcił nowo otwarty obiekt.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak – gospodarz imprezy, witając zaproszonych gości, powiedział:
– Chodzić na „Włókniarza” to nie to samo co chodzić na Camp Nou, Anfield Road czy Alianz Arenę. Ale my w Starogardzie wierzymy: To tu rodzą się gwiazdy! Na tym Stadionie! Bo to Starogard stworzył i wychował Deynę – najlepszego piłkarza w historii polskiego futbolu. Historia lubi się powtarzać. IMG_4184 PM przemawiaWierzę, że młodzi utalentowani sportowcy, którzy będą tu trenować poczują ducha sportowego legendy piłki nożnej naszego Kaz Generała i podobnie jak on przyniosą chlubę naszemu miastu.

Szczególne podziękowania prezydent skierował do wicemarszałka Województwa Pomorskiego Krzysztofa Trawickiego i Macieja Kowalczuka zastępcy Dyrektora Departamentu ds. Sportu. Podziękował im za wsparcie, osobiste zaangażowanie oraz pomoc w pozyskaniu środków finansowych z budżetu państwa na inwestycje sportowe, realizowane w Starogardzie Gdańskim.IMG_4133

– Jeszcze 1,5 roku temu to boisko wyglądało całkiem inaczej – powiedział senator Antonii Szymański. Kazimierz Deyna byłby dumny widząc, jak jego pierwszy stadion się zmienił i jak piękny obiekt do trenowania piłki nożnej ma dzisiaj starogardzka młodzież. Wicemarszałek Krzysztof Trawicki dodał, że cieszy się, że mógł pomóc w jego modernizacji i życzył wszystkim użytkownikom wielu sportowych sukcesów.

Były reprezentant Polski obecnie prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski pogratulował starogardzianom tak dobrej bazy sportowej.  – To, że mamy wielkie stadiony narodowe, wiedzą wszyscy – powiedział, ale brakuje nam właśnie takich obiektów jak boisko „Włókniarz”, przeznaczonych do szkolenia młodych talentów. Już w maju  w Starogardzie odbędzie się turniej UEFA DEVELOPMENT i właśnie na „Włókniarzu” będzie trenować reprezentacja U16.

Nowa historia „Włókniarza” rozpoczętaIMG_4229 gol

Prezydent otworzył boisko w nietypowy sposób. Celnym strzałem na bramkę Grzegorza Szamotulskiego – byłego bramkarza Legii Warszawy, obecnie trenera, zainaugurował nowy rozdział w historii stadionu, który pamięta jeszcze czasy przedwojenne. Dzisiaj to nowoczesny obiekt z czterema boiskami, jednym pełnowymiarowym, dwoma treningowymi i małym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią. Stadion wyposażono w specjalny system nawadniania, ledowe oświetlenie i profesjonalne ogrodzenie z piłkochwytami. Modernizacja kosztowała blisko 2 mln zł, ale połowę tej kwoty sfinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Pierwszy trening pod okiem Marcina Dorny

IMG_4269Tuż po części oficjalnej dwudziestu piłkarzy ze starogardzkich klubów Beniaminek 03 i KP Starogard uczestniczyło w pierwszym pokazowym treningu na nowo otwartym stadionie. Zajęcia poprowadził Marcin Dorna – selekcjoner kadry polskiej do 21 roku. Zaprezentował praktyczne elementy projektu „Narodowy Model Gry”, który opracował Polski Związek Piłki Nożnej. Wcześniej teoretyczne wskazówki przekazał pomorskim trenerom na wykładzie w Starogardzkim Centrum Kultury.

– Myślę, że dla tych młodych zawodników, świadomość, iż na tym stadionie ponad 50 lat temu grał Kazimierz Deyna, będzie dodatkowym bodźcem do pracy. Deyna to duma Kociewia, a młodzi ludzie potrzebują bohaterów, z którymi mogą się identyfikować. Życzę Starogardowi, aby na tym boisku urodził się kolejny następca legendy futbolu – dodał trener polskiej kadry.

Zwycięstwo Legii, ale sportowy triumf StarogarduDSC_0299

O godz. 16.00 uczestnicy spotkania przenieśli się z boiska przy ulicy Harcerskiej na Stadion Miejski, gdzie Legia Warszawa Champions League rozegrała pasjonujący mecz ze starogardzkimi Oldboyami. Na stadionie im. Kazimierza Deyny można było zobaczyć w akcji dawne gwiazdy Legii, która 20 lat temu rywalizowała w Lidze Mistrzów –  Leszka Pisza, Radosława Michalskiego, Jerzego Podbrożego, Grzegorza Lewandowskiego i wielu innych. Piłkarze obu drużyn pokazali znakomitą formę i chociaż Legia pokonała gospodarzy 4:1, wszyscy i zawodnicy i kibice opuścili stadion z uśmiechami na twarzy. Honorową bramkę dla Oldboys Starogard strzelił w ostatniej minucie meczu Adam Kramkowski.

Wielkie święto piłki nożnej w Starogardzie Gdańskim zakończyło się na Rynku, gdzie prezydent oficjalnie otworzył Akcje Lato 2016 i zaprosił mieszkańców do korzystania z przygotowanych na sezon letni atrakcji.