Wielki wysiłek, jeszcze większa satysfakcja

2 godziny, 2 minuty i 6 sekund potrzebował Dawid Gorczyński by pokonać wpław, rowerem i biegiem 56,5 km. Połowę tego dystansu Piotr Łazaronek pokonał w godzinę i 18 sekund. To zwycięzcy V jubileuszowej edycji Skarszewy – Starogard Gd. Lotto Triatlon Energy, który odbył się w niedziele 13 września. Wśród kobiet najlepsze były Daniela Fukacz z Tczewa i Ola Korulczyk z Bałtowa. Najlepszymi thriatlonistami ze Starogardu okazali się Iwona Basara i Robert Czerwiak.

Czerwcowe zawody triathlonowe na trasie Skarszewy –Starogard w tym roku z powodu pandemii koronawirusa odbyły się 13 września. Mimo trudności związanych z covidem na starcie stawiło się ponad 200 zawodników z całej Polski. Był to ostatni przystanek sportowych zmagań Lotto Thriathlon Energy w tym roku.

Od 2016 roku, kiedy po 30 latach triathlon powrócił do Starogardu, sportowcom towarzyszy niesamowita energia, radość i piękna pogoda. Tak było również w tym roku. Prosto z wody przesiedli się na rowery i gnali przed siebie, by na koniec zrobić kilka lub kilkadziesiąt kilometrów biegiem. Nie wszyscy wytrzymali mordercze tempo, ale dla tych, którzy dotarli do końca, największą nagrodą było przekroczenie linii mety, bo to dowód na to, że mają w sobie moc. Mimo zmęczenia kończyli bieg z szerokimi uśmiechami triumfu. Wielu w tej radości towarzyszyły dzieci i rodziny.

Gorczyński najlepszy na 1/4 IM

Pierwszy na mecie pojawił się uczestnik 1/4 IM – dwudziestoletni Dawid Gorczyński z Gminy Susz– reprezentant Kadry Polskiej. Tak naprawdę pokonał wszystkich zawodników. Prowadząc od samego początku na Stadion Miejski im. Kazimierza Deyny wbiegł z czasem 2:02:06. Ponad siedem minut szybciej niż ubiegłoroczny zwycięzca Tomasz Spaleniak.

Dawid Gorczyński zwycięzca 1/4IM w Skarszewy-Starogard Lotto Triathlon Energy

– Moim celem było objąć prowadzenie od początku i to się udało. Z T2 wybiegałem z 7,5 minutową przewagą nad pozostałymi zawodnikami. To był mój debiut na tym dystansie. W zeszłym roku stratowałem na 1/8 IM również w Starogardzie. Bardzo lubię te zawody. Są świetnie zorganizowane i towarzyszy im wspaniała atmosfera. Poza tym trasa wcale nie jest taka łatwa, jest kilka pagórków na trasie rowerowej, na bieganiu też jest mocny podbieg na samym początku, więc trzeba się kontrolować. Triathlon towarzyszy mi od dziecka, zwłaszcza że w Suszu zawody odbywają się od 30 lat. Zaczynałem jako wolontariusz i kibic, potem zacząłem trenować. Od 2017 roku – z małymi przerwami z powodu kontuzji – jestem co roku powoływany do Kadry Polskiej. Triathlon to mój sposób na życie – powiedział zwycięzca ¼ IM.

Jedenaście minut później na mecie zameldował się drugi zwycięzca ¼ IM – Piotr Pawelczyk z Gdyni z czasem 2:13:23. Podium uzupełnił Paweł Juśkiw – również gdynianin, który zakończył bieg z czasem 2:14:17. Czwarty na metę wpadł zwycięzca generalnej klasyfikacji wszystkich czterech odsłon tegorocznej edycji Lotto Triatlon Energy Sebastian Krasnodębski.

Wśród pań najlepiej pobiegła Ola Korulczyk z Bałtowa. Chociaż wypadła z trasy rowerowej nie poddała się i czasem 2 godziny 25 minut i 56 sekund zwyciężyła ¼ IM kobiet.

Ola Korulczyk zwyciężczyni 1/4 IM Skarszewy -Starogard Lotto Triathlon Energy wśród kobiet

– Miałam problem z rowerem. Po tym, jak wypadłam z trasy, jechałam bardzo asekuracyjnie, trochę się bałam, był ostry wiatr, ale się udało. Natomiast jeśli chodzi o pływanie – było cudownie, pierwsza wyszłam z wody, no a bieg – był już pod pełną kontrolą – powiedziała Ola Korulczyk .

Druga w kategorii OPEN ¼ IM była Dezyderia Pawlak z czasem 2:46:17 reprezentantka zespołu CTS Gdynia, a na trzecim stopniu podium uplasowała się gdynianka Natalia Zerzutek (2:50:15) z TRI Ladies. Ze Starogardu dystans 1/4 IM najszybciej pokonali Błażej Szwedowski z Polpharma TRI Team ze stratą do zwycięzcy niecałe 26 minut oraz Jarosław Kowalewski i Daniel Jędrzejewski z TRI Starogard. Natomiast dziewiętnastolatek Kamil Hinc ze Starogardu Gdańskiego był najmłodszym uczestnikiem tego dystansu.

Łazaronek na najwyższym podium 1/8 IM

Od 5 lat w Starogardzie, a od dwóch w Skarszewach triathlon cieszy się coraz większym powodzeniem wśród miłośników tej trudnej i jakże wymagającej dyscypliny sportu. Dla jednych to jest pasja, dla innych styl życia.

– Jak już raz się zacznie, nie można przestać. To jest jak narkotyk, z tą różnicą, że dodaje siły, mocy i charakteru. Ranga zawodów triathlonowych nieustannie rośnie. Zapraszamy do wspólnego trenowania w TRI Starogard. Naprawdę warto – powiedział Grzegorz Oller.

Dystans 1/8 IM pierwszy pokonał zawodnik OlimpSwim/Skawiński/Kropek z Sikorzyna Piotr Łazaronek. Wyścig ukończył z czasem 1:00:18, poprawiając zeszłoroczny zwycięski wynik Macieja Bruździaka o 1 minutę. Jako drugi na mecie zameldował się Paweł Traczyk z Tri Team Rumia (1:01:31), a zaraz za nim Piotr Bronakowski z Olsztyna (1:02:29). Wśród pań najlepiej pobiegła Daniela Fukacz z Tczewa, która pokonała trasę w 1:18:48. Druga była Aleksandra Duda (1:22:57) z Politechniki Gdańskiej, a na trzecim stopniu podium uplasowała się Magdalena Musiał (1:17:02) reprezentująca Trąbki Arena. Ze Starogardu dystans 1/8 IM najszybciej pokonali Robert Czerwiak, który zajął 25 miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz Iwona Basara, która zakończyła zawody na miejscu 6 wśród kobiet.

Najszybsi starogardzianie Iwona Basara i Robert Czerwiak z TRI Starogard

Najmłodszym zawodnikiem na tym dystansie był trzynastoletni Łukasz Waniewski z Malborka, a najstarszym 63-letni Marek Bogalecki ze Starogardu Gdańskiego

Spośród starogardzian na tej trasie wyróżnili się też Tomasz Siselewski z Polpharmy, oraz Mieczysław Jelonek i Marek Łaski z TRI Starogard.

Mistrzostwa Polski Lekarzy i Stomatologów

Tradycją już jest, że organizatorzy wydarzenia Energy Enents co roku przygotowują jakąś niespodziankę, która uatrakcyjnia rywalizację. Tym razem we współpracy z Enea Bydgoszcz Triatlon i Izbą Lekarską w Gdańsku zorganizowali Mistrzostwa Polski Lekarzy i Stomatologów na obu dystansach. Mistrzem Polski na dystansie 1/4 IM został Bartosz Pankiewicz z Karbowa, a na dystansie 1/8 IM Patryk Sienkiewicz z Gdyni. Wśród pań tytuł Mistrza Polski zdobyła Monika Beyer-Wróblewska.

Oby więcej takich imprez

Dla jednych ten dzień był dniem bicia rekordów. Dla innych to była bezwzględna walka z własnymi słabościami i chęć udowodnienia sobie, że można więcej. Jedno jest pewne uczestnicy piątej edycji Lotto Triatlon Energy Skarszewy Starogard doskonale się bawili, korzystając z przygotowanej dla nich strefy odpoczynku.

Strefa zmian T2 podobnie jak T1 doskonale przygotowane przez organizatorów

– Nie było żadnych problemów w strefie zmian ani na trasach przejazdowych i biegowych – chwalili organizację zawodów. – Wymiana sprzętu odbywała się bardzo sprawnie i szybko. No i kibice dopisali. Wspaniały doping. Świetna atmosfera. Pogoda też nie zawiodła. Oby więcej takich imprez.

Ich słowa potwierdził prezydent miasta Janusz Stankowiak, który wręczył zwycięzcom nagrody.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak

– Bardzo się cieszę, że te zawody tak doskonale wpisały się w scenerię naszego miasta, że tylu wspaniałych sportowców z całej Polski przyjeżdża do Starogardu, by wziąć w nich udział i że wreszcie poczuliśmy powiew normalności. To jest dziwny rok. Covid nas wszystkich bardzo wymęczył. Patrząc na tylu ludzi, którzy tak aktywnie wykorzystują swój wolny czas, jestem pełen podziwu dla ich determinacji. Myślę, że to kolejna udana edycja LOTTO Triathlon Energy i że za rok spotkamy się znowu – powiedział prezydent.

fot. Magdalena Dalecka