Wielki siatkarski turniej

Za nami XXIX Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej i Mini Siatkówki Dziewcząt. Przez trzy dni (16-18 czerwca) młode siatkarki z 14 krajów dawały z siebie wszystko i walczyły o mistrzowskie tytuły. W kategorii dziewcząt młodszych zwyciężyły zawodniczki z Kowna na Litwie. W starszej grupie wiekowej wygrały reprezentantki Rosji, a konkretnie Kaliningradu.

Starogard Gdański międzynarodową areną siatkarskich potyczek był już po raz dwudziesty dziewiąty. Na Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby, Hali im. Gerarda Podolskiego oraz hali w Zespole Szkół Ekonomicznych zmierzyły się ekipy z Finlandii, Szwecji, Niemiec, Holandii, Austrii, Łotwy, Estonii, Litwy, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Słowenii, Słowacji i Polski.

Spośród 22 zespołów, które walczyły o zwycięstwo w kategorii dziewcząt młodszych na trzecim miejscu znalazły się zawodniczki z Estonii, na drugim z Białorusi, a na pierwszym reprezentantki Litwy, które przyjechały do nas z Kowna. Wśród 20 zespołów w kategorii dziewcząt starszych najwyższe pozycje zajęły siatkarki z Ukrainy (3. miejsce), Polski (Stężyca – 2. miejsce) oraz Rosji (Kaliningrad – 1. miejsce). Wszystkie drużyny otrzymały nagrody i pamiątkowe puchary.

Podczas uroczystego zakończenia turnieju, które odbyło się w niedzielę 18 czerwca, nagrodzono także najlepsze zawodniczki rozgrywek.

– Z przyjemnością uczestniczę w tym wielkim święcie siatkówki w tak pięknym mieście, jakim bez wątpienia jest Starogard Gdański, który ma swoje sportowe tradycje. Ten turniej to nie tylko ogromne sportowe emocje, ale przede wszystkim swoisty manifest międzynarodowej przyjaźni dzieci i młodzieży. Serdecznie gratuluję sukcesu zwyciężczyniom. Jednak w sporcie, oprócz wyników, ważne jest przede wszystkim współzawodnictwo w duchu fair play. Wy dałyście temu wyraz i właśnie tej uczciwej rywalizacji wszystkim uczestniczkom turnieju gratuluję najbardziej – mówiła Małgorzata Bielang, Pomorski Wicekurator Oświaty.

– Dziękuję wszystkim zawodniczkom, organizatorom, współorganizatorom oraz sponsorom wspaniałego siatkarskiego święta, które właśnie dobiegło końca – tymi słowami turniej zamknęła Iwona Lewandowska, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 4, która była jednym z organizatorów imprezy.

XXIX Międzynarodowy Turniej Piłki Siatkowej i Mini Siatkówki Dziewcząt patronatem objęli: Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak oraz Wojewódzki Kurator Oświaty Monika Kończyk.

Organizatorzy imprezy: Publiczne Gimnazjum Nr 1 i Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 4.
Współorganizatorzy: Urząd Miasta Starogard Gdański, Starostwo Powiatowe, MOS Starogard, UKS Libero i OSiR Starogard Gdański.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl