Wielki kociewski piwny piknik za nami

Podczas gdy na scenie królowała dobra muzyka, na stołach prym wiodły regionalne trunki. Atrakcje zaplanowane na sobotni wieczór 9 września przez Browar Kociewski zapewniły uczestnikom IX już Festiwalu Piwa w Starogardzie Gdańskim wspaniałą zabawę. Mieszkańcy po raz kolejny tłumnie spotkali się na parkingu Hotelu Ren, by wspólnie bawić się i integrować. Tym razem w rytmach reggae, pop i dancehall.

Smak dobrej zabawy

Mesajah gwiazdą 9.Festiwalu Piwa w Starogardzie Gdańskim

Fani lokalnego złocistego trunku nie zawiedli. Tłumnie zebrali się w sobotnią noc, 9 września na parkingu przed hotelem REN. Tłoczno i gęsto pod sceną zrobiło się już podczas koncertu pierwszego wykonawcy. Mesajah swoim jedwabistym głosem niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wyciągnął zza stołów festiwalowiczów pod scenę, zapraszając do wspólnej zabawy w rytmach reggae. Zagrał i zaśpiewał swoje największe przeboje, wprawiając publikę w doskonały nastrój. 

Baranovski gwiazdą 9.Festiwalu Piwa w Starogadzie Gdańskim

Z kolei Baranovski zaprosił festiwaliwiczów w muzyczny świat swoich utworów, najczęściej granych przez polskie rozgłośnie radiowe w tym sezonie. Momentami publiczność falowała z wokalistą w rytmach delikatnego popu, momentami z wyciągniętymi rękoma w górze dawała się ponieść dźwiękom gitarowego rocka, bawiąc się przy tym doskonale. Pod sceną było gorąco i głośno. Koncert zamienił się w szaloną zabawę, którą mieszkańcy kontynuowali do późnych godzin nocnych przy dancehallowych seatach DJ Soulfreak Kollekti, którym towarzyszył wokalista Jacob A.

Tego dnia nie tylko muzyczne niespodzianki czekały na festiwalowych gości. Organizatorzy zadbali o atmosferę fiesty pełnej humoru. Przygotowali dla uczestników ciekawe konkursy, których tematem przewodnim było oczywiście piwo, a wygraną smakowe zestawy Browaru Kociewskiego. Poprowadził je, jak i całe spotkanie Grzegorz Kochański, którego na co dzień możemy usłyszeć w Radio Starogard.

Parada podczas 9.Festiwalu Piwa w Starogardzie Gdańskim

Ci, co pierwsi przyszli na imprezę mieli okazję posłuchać zespołu Bestry Squad oraz obejrzeć znakomity występ kociewsko-kaszubskiej Orkiestry Dętej pn. Torpeda z Tczewa. Towarzyszył im pokaz tańca w wykonaniu starogardzkich cheerleaderek SKS Filimpex-Starogard. Do wspólnej zabawy zachęcali sami gospodarze – Roman i Michał Chajewscy, którzy razem ze swoimi pracownikami szli w festiwalowym pochodzie, na przedzie którego powiewały biało czarne flagi z napisem Browar Kociewski.

Barwny festiwalowy korowód

Uroczyste otwarcie IX Festiwalu Piwa w Starogardzie Gdańskim

Tradycyjnie wielkie święto kociewskiego browaru rozpoczęło się od odszpuntowania pierwszej beczki. Dokonał tego prezydent miasta Janusz Stankowiak pod czujnym okiem piwowara Bartosza Bednarczyka. Oficjalnie festiwal otworzył właściciel Hotelu REN Roman Chajewski.

Życząc wspaniałej zabawy, gospodarz podkreślił, że organizują ten festiwal nie tylko po to, aby reklamować swój produkt, ale by nazwa regionu, z którego ten produkt się wywodzi – Kociewie, utrwalała się w pamięci ludzi i dobrze kojarzyła.

Roman Chajewski własciciel Browaru Kociewskiego otwarzył 9.Festiwal Piwa w Starogardzie Gdańskim

— Robimy to dla Kociewia, dla promocji regionu, dla naszego pięknego miasta, naszej małej ojczyzny. Wiele ludzi zazdrości nam przynależności do tego pięknego miejsca na Ziemi. Bądźmy więc dumni i szczęśliwi, że właśnie tu żyjemy – powiedział Roman Chajewski.

Podziękowania 

– Jak wspaniale, że po raz kolejny możemy się tu spotkać i cieszyć swoją obecnością. Jak wspaniale, że możemy delektować się wybornym smakiem lokalnego piwa. Co więcej możemy się tym smakiem delektować nie tylko od święta, ale codziennie. Nie byłoby to możliwe, gdyby w Starogardzie Gdańskim nie powstał lokalny kociewski browar. A browar nie powstałby gdyby nie ludzie, którzy mieli pomysł i odwagę by zaryzykować.  Tymi ludźmi są Roman i Renata Chajewscy oraz ich synowie Michał i Maciej z rodzinami. Należą się im wielkie brawa. Dziś wiemy, że im się udało, ale zrobili to nie tylko dla biznesu, lecz też dla lokalnej społeczności. Jako prezydent tego miasta jestem dumny, że mamy tak wspaniałych mieszkańców. Cieszmy się, bawmy i integrujmy – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak odszpuntował pierwszą beczkę kociewskiego piwa.

Do podziękowań organizatorom za to, że po raz dziewiąty zorganizowali wielkie święto Browaru Kociewskiego, dając mieszkańcom okazję do znakomitej zabawy, dołączył również Senator RP Ryszard Świlski, wicestarosta Powiatu Starogardzkiego Patryk Gabriel oraz zastępca wójta Gminy Starogard Gdański Łukasz Kruszyński i wójt Gminy Lubichowo Andrzej Toczek.

Uczetsnicy 9.Festiwalu Piwa w Starogardzie Gdańskim

W imieniu posła na Sejm RP Kazimierza Smolińskiego dobrej zabawy zebranym życzył Sebastian Dadaczyński. Przy okazji w dowód wdzięczności państwa polskiego za wieloletni trud wręczył właścicielowi Browaru Romanowi Chajewskiemu medal Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

Po raz kolejny organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Zapewnili wyborne trunki i dobrą muzykę. Przez cały wieczór Browar Kociewski pulsował życiem. Do późnych godzin nocnych słychać było gwar rozmów i śmiech rozbawionych uczestników festiwalu. To znak, że dziewiąta edycja starogardzkiej piwnej fiesty zapisała się w historii miasta jako bardzo udana impreza.

fot. Magdalena Dalecka