Wielki finał XI edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie

Zwyciężczynią tegorocznej edycji Olimpiady została Emilia Niedziałek z Gdańska. Drugie miejsce zajęła Agata Freitag ze Starogardu Gdańskiego, a trzecie Marek Gross z Rumii. Wielki finał odbył się 22 marca. Jego gospodarzem było Miasto Starogard Gdański.

Temat XI edycji tego uznanego już konkursu był niezwykle aktualny, ale też bardzo trudny. Młodzież musiała zmierzyć się z hasłem „Stop smogowi!”. Podczas pierwszych dwóch etapów konkursu uczestnicy sprawdzili swoją wiedzę z zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Ci, którzy znaleźli się w trzecim etapie musieli przygotować autorski projekt. Na każdego finalistę czekały atrakcyjne nagrody.

Nagrodą główną w konkursie był darmowy indeks na wybrany kierunek studiów pierwszego stopnia, ufundowany przez Gdańską Wyższą Szkołę Humanistyczną. Zwyciężczyni Emilia Niedziałek odebrała go z rąk rektora GWSH prof. zw. dr hab. Zbigniewa Machalińskiego. – Bardzo cieszą mnie wszystkie nagrody. Każda z nich jest naprawdę cenna. Jednak to głównie o indeks na studia walczyłam podczas tej Olimpiady. Teraz do matury, którą zadaję w przyszłym roku, podejdę dużo spokojniej – powiedziała pełna emocji zwyciężczyni konkursu.

W XI edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie Starogard Gdański odegrał ważną rolę. Nasze miasto było nie tylko gospodarzem finału, ale i czynnym uczestnikiem konkursu. Do ostatniego etapu zakwalifikowało się czworo starogardzian: Aleksandra Zagórska (I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie), Natalia Bruska (II Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Kociewskiej), Paulina Stangel i Agata Freitag (Zespół Szkół Ekonomicznych).

Agata Freitag zajęła II miejsce. – W Olimpiadzie startowałam po raz pierwszy, ale myślę, że nie ostatni. Sukces uskrzydla. Temat jest według mnie bardzo ważny. Trzeba poruszać problem smogu i uświadamiać ludzi, że palenie w piecach „byle czym” jest po prostu szkodliwe – mówiła Agata.

Finałową galę w Starogardzkim Centrum Kultury prowadził rzecznik Straży Miejskiej w Gdańsku Wojciech Siółkowski. O oprawę muzyczną zadbał Teatr Kuźnia Bracka, a o pyszny tort Cukiernia Wrzoskiewicz.

Główni organizatorzy Olimpiady: Straż Miejska w Gdańsku oraz Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna w Gdańsku.

Partnerzy Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie: Urząd Miejski w Gdańsku – Wydział Rozwoju Społecznego oraz Straże Miejskie i Gminne z województwa pomorskiego, które uczestniczą w konkursie.

Konkurs objęty był Patronatem Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusza Stankowiaka.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl