Wielki akt heroizmu – 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Jak co roku 1 sierpnia o godzinie 17:00 starogardzianie zatrzymali się, by wspomnieć  tych, którzy w godzinę „W” stanęli do walki o wolność. Delegacja starogardzkiego Hufca ZHP sierpniowe wydarzenia 1944 roku upamiętniła w samym ich centrum – Warszawie. W Starogardzie uroczystość odbyła się przy pomniku Poległych i Zamordowanych Harcerzy.

75 lat temu do walki stanęło około 50 tys. powstańców. Zorganizowani zostali w grupy obejmujące bataliony, formacje zbrojne oraz niewielkie ilości innych organizacji podziemnych. W nierównej walce z okupantem poległo około 16 tys. z nich i około 150 tys. ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Ponad 650 tys. osób wypędzono z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie, przymusowej pracy w Niemczech czy obozów koncentracyjnych. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie.

Podczas Powstania Warszawskiego zginęli również harcerze z  1 i 2 Starogardzkiej Drużyny Harcerzy im. księcia Józefa Poniatowskiego oraz 3 Wodnej Drużyny Harcerzy im. Jana III Sobieskiego. Dh Władysław Waldemar Ozimek, dh Brunon Jan Gałkowski, dh Zygmunt Bączkowski, dh Tadeusz Cezary Rekowski oraz Witold Kazimierz Wetta polegli w walce o wolną Warszawę.

Starogardzcy harcerze podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy.

Delegacja starogardzkiego Hufca ZHP brała udział w Nocnej Zmianie miasta Warszawa. Odwiedzili wszystkie miejsca ważne dla warszawiaków oraz brali udział w spotkaniach z powstańcami. W nocy malowali mural dla powstańców na Moście Łazienkowskim, a dziś pełnili wartę honorową przy pomniku Powstańców Mokotowa.
 

Pamięć walczących o Warszawę w 1944 roku mieszkańcy Starogardu uczcili wspólnie z władzami miasta i harcerzami, zapalając znicze przy Pomniku Poległych i Pomordowanych Harcerzy. Wspólnie w hołdzie dla powstańców zaśpiewali m. in. „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „Pałacyk Michla”, „Modlitwę harcerską” i „Pieśń pożegnalną”.