Najlepszy projekt dla społeczności obywatelskiej w Polsce!

Projekt czterech starogardzkich licealistek „Plan na MAN” uznano za najlepszy projekt dla społeczności obywatelskiej w Polsce. 23 kwietnia w Soho Faktory w Warszawie podczas finału Ogólnopolskiej Olimpiady Ekonomicznej „Zwolnieni z Teorii” otrzymał Złotego Wilka.

W sobotę, 23 kwietnia oficjalnie dobiegła końca Ogólnopolska Olimpiada Ekonomiczna „Zwolnieni z Teorii”, która trwała od listopada 2015 roku. Jej zwieńczeniem był Wielki Finał w Soho Factory w Warszawie, na którym odbyła się uroczysta gala rozdania Srebrnych i Złotych Wilków – nagród za najlepszy projekt społeczny w województwie i w całej Polsce. W gronie 11 laureatów, wyłonionych spośród 506 zgłoszonych projektów znalazł się Plan na MAN. Wysiłek czterech uczennic I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim: Marty Kortas, Ady Walczak, Marii Miszewskiej i Weroniki Jatkowskiej nagrodzono Złotym Wilkiem.

13055011_1101967066533332_5858000088076128910_o– 18 kwietnia dowiedziałyśmy się, że nasz projekt został najlepszym obywatelskim przedsięwzięciem w województwie pomorskim i tym samym uzyskał nominację do Złotych Wilków, czyli najlepszych projektów w Polsce – mówi Marta Kortas. To było miłe zaskoczenie. Tym większe było nasze zdziwienie i radość, gdy usłyszałyśmy, że nasz projekt wybrano najlepszym projektem dla społeczności obywatelskiej w Polsce. Nasza praca została dostrzeżona i doceniona. Większość osób kojarzy „Plan na MAN” głównie ze spektaklem „Zakręceni w czasoprzestrzeni” oraz z warsztatami artystycznymi. My jednak intensywnie pracowałyśmy od samego początku olimpiady, czyli od listopada ubiegłego roku. Namawiałyśmy młodych ludzi do konstruktywnego spędzania wolnego czasu. Organizowałyśmy wyjazdy z osobami niepełnosprawnymi, koncerty tematyczne, nagrywałyśmy filmy i spotykałyśmy się z seniorami w Domu św. Elżbiety w Starogardzie Gdańskim. Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia. Złoty Wilk to potwierdzenie, że to co robiłyśmy przez te 5 miesięcy było ważne, potrzebne i cenne dla kształtowania świadomości społeczności obywatelskiej.13048153_1101969296533109_1837525293603439389_o

Zadaniem pomysłodawczyń projektu „Plan na MAN” było zorganizowanie własnego projektu społecznego. Mówiąc w skrócie – trzeba było zebrać zespół, znaleźć pomysł i go zrealizować, tak aby zmienić swoje najbliższe otoczenie. Młodzi ludzie postawili na motywację, aktywność i niebanalność ( MAN). Ich celem było wyzwolić w rówieśnikach więcej wiary i pewności w siebie. Wymyślili takie działania, które miały inspirować do nowych zadań, rozwijać pasje i otwierać na zmiany. Dziewczyny m.in. skrzyknęły grupę 60 młodych ludzi, którzy przez dwa tygodnie od 4 marca spotykali się na warsztatach aktorskich, wokalnych i tanecznych, a także scenograficznych. W myśl hasła „determinacja, praca i wdzięczność” ciężko pracowali nad sobą, jednocześnie świetnie się bawiąc.

– Cały czas mamy w głowach obraz przepełnionej sali na spektaklu „Zakręceni w czasoprzestrzeni” – dodaje Marta Kortas. Wiele osób nam dziękowało, dzieląc się z nami swoimi emocjami. Na ulicy spotykamy wolontariuszy, którzy po organizowanych przez nas wydarzeniach, zdecydowali się stale pomagać innym. Ludzie, którzy uczestniczyli w warsztatach artystycznych, potwierdzają, że dzięki nim odnaleźli swoje pasje. To są bezcenne efekty naszej pracy, które cieszą nas najbardziej i motywują do dalszych działań. Oczywiście Złoty Wilk to niezwykle cenna nagroda, jednak nic nie zastąpi nam tych niesamowitych wspomnień, nowych przyjaciół i nabytego doświadczenia. Mamy już nowe pomysły, cele i nie spoczniemy na laurach – dodaje z uśmiechem pomysłodawczyni.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl