Wieczór z chińską kulturą

Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego 19 października mieli okazję przenieść się do Chin i poznać tamtejszą kulturę. Na starogardzkiej scenie wystąpili artyści, którzy zaprezentowali tradycyjne i współczesne chińskie tańce oraz fragmenty tzw. opery chińskiej. Wszystko to w ramach obchodów 70. rocznicy nawiązania chińsko-polskich stosunków dyplomatycznych.

Dzięki przyjaźni, która łączy nasze miasto z miastem Luohe, Starogard Gdański był jedynym miejscem na mapie Polski, gdzie ten wyjątkowy występ artystów z Chin zobaczyć mógł każdy. Pierwszy raz został zaprezentowany 15 października w Ambasadzie Chińskiej w Warszawie.

Uczniowie mieli okazję wczuć się w rolę artystów z Chin. Fot. Magdalena Dalecka

W Starogardzie jako pierwsi zobaczyli go uczniowie starogardzkich szkół, którzy 18 października zebrali się w Kinie Sokół. Nie lada gratką była dla nich możliwość sprawdzenia swoich sił w niektórych elementach prezentowanych przez artystów.

Jeden z pokazów akrobatycznych

Następnego dnia licznie zgromadzona w Hali Miejskiej im. Andrzeja Grubby publiczność obejrzała kilka fragmentów słynnych oper henańskich, pokazy umiejętności akrobatów oraz tańce chińskie. Usłyszeliśmy też tradycyjne pieśni i ludowe instrumenty. Aktorzy posłużyli się skonwencjonalizowanymi i symbolicznymi środkami wyrazu, takimi jak: słowo mówione, śpiew i ruch, na który składają się taniec i elementy odwzorowujące walkę. Mieli barwne stroje, makijaż sceniczny i maski. To było 90 minut wielkich emocji i niezapomnianych wrażeń.

– Partnerstwo Starogardu Gdańskiego z Luohe do niedawna opierało się głównie na wymianie młodzieży szkolnej. Chcielibyśmy rozszerzyć je także w innych dziedzinach. Zaczęliśmy od kultury, bo wzajemna znajomość swoich tradycji bardzo zbliża. Nasza przyjaźń i obustronna chęć jej kontynuowania bardzo mnie cieszy. Wierzę, że w przyszłości przyniesie liczne korzyści dla obu stron. Idealnym przykładem jest dzisiejszy niesamowity występ artystów z Luohe – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Władze Starogardu Gdańskiego oraz delegacja z Luohe dziękują artystom za wspaniały występ.

Wśród gości zaproszonych na występ artystów z Chin na starogardzkiej scenie znaleźli się m.in.: konsulowie Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku Wang Qingshan i Du Ming, zastępca dyrektora spraw zagranicznych miasta Luohe Zhang Baoshang, zastępca dyrektora Biura Kultury i Turystyki miasta Luohe He Hui, szef i dyrektor artystycznego Centrum Sztuki Akrobatycznej miasta Luohe Wang Yuexin, wiceprezes węgierskiej Izby Handlowej Ying Jianhui oraz przedstawiciel Marszałka Województwa Pomorskiego Magdalena Kargul.

Pamiątkowe zdjęcie

Wydarzenie patronatem objął Konsulat Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Organizatorem była Gmina Miejska Starogard Gdański i Starogardzie Centrum Kultury, a sponsorami Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych STARKOM, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji STAR-WiK oraz Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych STARY LAS. 

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl