Więcej przestrzeni dla dobra

Gotowe do pracy są dodatkowe pomieszczenia na piętrze w budynku Hali Miejskiej im. Gerarda Podolskiego. Mieści się w nich Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie Gdańskim, które prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. 25 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie nowej przestrzeni do terapii dla dzieci i ich rodzin.

W czwartek, 25 czerwca br. Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim otworzyło dodatkową przestrzeń do terapii. Dotychczas CPD zajmowało 180 mkw. na drugim piętrze budynku Hali Miejskiej im. Gerarda Podolskiego przy ulicy Hallera 19a. Teraz metraż wzrośnie dwukrotnie, ponieważ Urząd Miasta wydzierżawił placówce część następnej kondygnacji. Dzięki temu organizacja zaadaptowała na potrzeby swoich podopiecznych kolejne 180 mkw. Remont piętra był możliwy dzięki życzliwości władz miasta i wsparciu wielu firm oraz indywidualnych darczyńców.

– Dajecie siłę ludziom – powiedział podczas otwarcia nowego piętra Centrum Pomocy Dzieciom

– Gratuluję pani Aurelii Jankowskiej oraz całemu zespołowi CPD za to, co tutaj zrobili. Jestem niezmiernie zadowolony, że jako prezydent mogłem tę inicjatywę wesprzeć. Nowa przestrzeń będzie służyć nie tylko mieszkańcom miasta, ale całego Kociewia, zwłaszcza tym, którzy tej pomocy najbardziej potrzebują. Dobro dzieci jest naszym priorytetem. Mam nadzieję, że ta dodatkowa przestrzeń, którą miasto przekazało Fundacji, pozwoli jej ochronić więcej dzieci przed krzywdą, a te, które doświadczyły przemocy, nauczyć wiary w siebie – powiedział prezydent Starogardu Janusz Stankowiak.

Solidarni na Pomorzu

Generalny remont nowo pozyskanej powierzchni odbył się niezwykle sprawnie. Koordynatorka CPD Aurelia Jankowska podkreśliła, że prace nie zostałyby sfinalizowane tak szybko, gdyby nie wsparcie prezydenta miasta oraz lokalnych przedsiębiorstw, zwłaszcza firm Polpharma i IQ, oraz sieci IKEA i Ingka. Podziękowała wszystkim darczyńcom i osobom, które zaoferowały bezinteresowną pomoc przy inwestycji oraz zbiórce pieniędzy na jej realizację.

Koordynator CPD Aurelia Jankowska podziękował władzom miasta i powiatu, sponsorom oraz wszystkim darczyńcom, którzy pomogli stworzyć więcej przestrzeni do terapii dla dzieci i ich rodzin.

– Bardzo dziękuję wszystkim przedsiębiorstwom oraz mieszkańcom Starogardu i okolic za zaangażowanie w zbieranie funduszy oraz samodzielne wpłaty. Dziękuję całemu zespołowi CPD, który tak mocno zaangażował się w ich zbiórkę i włożył kawał serca, byśmy mogli działać z jeszcze większą mocą. Cieszę się, że wszyscy jednakowo rozumiemy cel działania CPD, jakim jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla dzieci pokrzywdzonych przemocą i ich rodzin – powiedziała Aurelia Jankowska.

Szczególnie podziękowała trafiły do Lucyny Warembier, która pomogła przy internetowej zbiórce pieniędzy oraz pracowników Polpharmy, którzy w ramach wolontariatu pracowniczego pomogli przy skręcaniu mebli, montowaniu karniszy i innych pracach wykończeniowych.

Goście uroczystszego otwarcia dodatkowej przestrzeni działania CPD

Gospodyni spotkania wspomniała też Tomasza Zasiewskiego i Sylwię Graban, którzy zorganizowali specjalny marsz, z którego dochód trafił na konto Centrum. Podziękowania otrzymał Krzysztof Lendzion, którego firma zakupiła meble IKEA do Centrum, Biuro Rachunkowe Roma, które wspiera rożne inicjatywy miejskie, firma Starkom, która nieodpłatnie wywiozła gruz z budowy oraz panowie Łukasz Werochowski i Marcin Felchner, którzy poświecili swój czas i pieniądze, i przez miesiąc remontowali pomieszczenia. Podziękowania otrzymała również firma ubezpieczeniowa ASIST Rafała Ćwiklińskiego, firma EuroStyl z Trójmiasta i Teatr Medium.

W sumie sami pracownicy CPD dzięki ludzkiej ofiarności i sponsorom zebrali 157 tys. zł. Pozostałą kwotę na remont dołożyła Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Idzie nowe

W wyniku remontu powstało sześć nowych pokoi do terapii indywidualnej (dotychczas takich pomieszczeń było w Centrum trzy). Wszystkie wyposażono i zaaranżowano z myślą o podopiecznych w różnym wieku – inaczej wygląda przestrzeń przygotowana dla nastolatka, inaczej dla kilkulatka. Na nowym piętrze powstały także dwie przestronne sale, w których będą prowadzone zajęcia terapii grupowej oraz szkolenia.

Pokój do terapii grupowej

– Brakowało tego typu przestrzeni w naszym Centrum i ogromnie się cieszymy, że teraz możemy zainicjować nowe warsztaty i w pełni wykorzystać umiejętności terapeutyczne naszych specjalistów. Już wkrótce startujemy z programem Lighthouse przeznaczonym dla rodziców z grupy zwiększonego ryzyka krzywdzenia dzieci (np. z rodzin objętych procedurą Niebieskiej Karty). Na spotkaniach będą się uczyli lepiej rozumieć zachowania swoich dzieci oraz traktować je z uważnością i ciekawością. Zajęcia dla kilkunastu osób poprowadzę wspólnie z moją koleżanką Anną Breską, psycholożką. Obie zostałyśmy przeszkolone przez specjalistów z Anna Freud Centre w Londynie jako trenerki tego nowatorskiego programu – wyjaśniła psycholog Marta Mosińska z CPD w Starogardzie.

Nową propozycją Centrum jest terapia metodą Trauma Focused. Polega ona na prowadzeniu w tym samym czasie dwóch równoległych grup dla dzieci i ich rodziców, z elementami wspólnych zajęć. Do udziału zaproszone są szczególnie dzieci po przebytej traumie, doświadczające zespołu stresu pourazowego oraz ich rodzice lub opiekunowie, którzy będą mogli lepiej zrozumieć istotę procesu leczenia oraz go wzmacniać.

Pokój do terapii dla dzieci

Z kolei niezmiennym od lat obszarem działalności Centrów Pomocy Dzieciom jest organizowanie tak zwanych przyjaznych przesłuchań. Celem jest to, aby w jak największym stopniu oszczędzić stresu dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem, ograniczyć konieczność kilkukrotnego składania przez nie zeznań przed wieloma różnymi osobami oraz zapobiec wtórnej wiktymizacji tych dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę stwarza bezpieczne i przyjazne warunki do przeprowadzania tego typu spotkań oraz stara się przygotowywać do nich dzieci i ich rodziców, a także organizować szkolenia na ten temat dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Koordynacja i współdziałanie

Centrum Pomocy Dzieciom działa w Starogardzie od września 2017 roku, w tej chwili ma pod stałą opieką około 100 rodzin. Placówka w swojej codziennej pracy skupia się głównie na wsparciu dzieci pokrzywdzonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym, również tych, które uczestniczą w procedurach sądowych (zarówno karnych, jak i prowadzonych przez sąd rodzinny). Każda rodzina, która trafia do starogardzkiego Centrum, może liczyć na kompleksową, profesjonalną, interdyscyplinarną pomoc. Program wsparcia powstaje w oparciu o wskazania modelu Barnahus rekomendowanego przez Komisję Europejską. To zespół standardów pomocy dzieciom po traumie przemocy i wykorzystywania wypracowanych na podstawie doświadczeń specjalistów z wielu krajów.

dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

– W naszej 100 osobowej fundacyjnej rodzinie nie ma drugiego takiego zespołu ludzi, jak w Starogardzie Gdańskim, który tak precyzyjnie potrafi wyznaczać sobie cele, z taką energią gonić swoje marzenia i z takim zaangażowaniem dążyć do tego, by pomagać dzieciom w przyjaznych warunkach. Zawsze, gdy tu jestem, czuję tę siłę i moc, za co bardzo dziękuję. Dziękuję panu prezydentowi, panu staroście i wszystkim mieszkańcom wspierającym nasze działania.  Centrum Pomocy Dzieciom w Starogardzie to szczególna placówka, której układ funkcjonalny, wystrój i zasady działania zostały podporządkowane dobru dzieci. Zaadaptowanie dodatkowej przestrzeni oznacza dla nas jeszcze więcej możliwości niesienia profesjonalnej pomocy – powiedziała dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W otwarciu nowej przestrzeni CPD w Starogardzie Gdańskim uczestniczyło wielu zaproszonych gości. Uczestnicy zwiedzili nowe pomieszczenia i dowiedzieli się do czego są przeznaczone. Ukoronowanie otwarcia nowej przestrzeni dla dobra w Starogardzie Gdańskim był okolicznościowy tort z logo Fundacji.

**
Sieć Centrów Pomocy Dzieciom działa w kilku miastach w Polsce: Warszawie, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Białymstoku i Głogowie.