Więcej atrakcji do zabawy i miejsca do wypoczynku. Ruszyły prace na Piekiełkach

Naturalny labirynt, plac zabaw i boisko wielofunkcyjne już wkrótce uzupełnią wybudowany w 2021 roku kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy na Piekiekach w Starogardzie Gdańskim.  Jeszcze w tym roku będzie można nie tylko kapać się w letnich basenach, ale również odkrywać znakomicie urządzony świat zabawy i aktywności fizycznej. Firma Handlowo -Usługowa Adam Kowalczyk, która wygrała przetarg, ma na realizację inwestycji 14 miesięcy. Koszt zaplanowanych prac to prawie 5,5 mln zł.

Budowa kompleksu wypoczynkowo-rekreacyjnego na Piekiełkach rozpoczęła się w 2021 roku. W pierwszym jej etapie pojawiły się trzy baseny odkryte oraz wodny plac zabaw typu Splash Park. Wykonawca wybudował drogę wokół kompleksu, parking dla kamperów oraz ogród dla małych i dużych psów. Prezydent Miasta Janusz Stankowiak od razu zapowiedział, że Miasto na tym nie poprzestanie. Obiecał urządzić ten teren tak, aby wszyscy mieszkańcy mogli czerpać z tego miejsca przyjemność – młodzi, starsi, dzieci i osoby z niepełnosprawnościami.

Wypoczynek i rekreacja połączone z dobrą zabawą

– Taki kompleks jest potrzebny naszemu miastu. Piekiełki to przepiękna zielona oaza, niestety była niewykorzystana. My to zmieniliśmy. Zaczęło się od budowy ścieżki edukacyjnej wzdłuż rzeki Wierzycy, potem pojawiły się baseny. Teraz czas na domknięcie tematu i budowę dodatkowych elementów służących zabawie, edukacji i aktywności fizycznej. Dzięki tej inwestycji Starogard będzie mógł pochwalić się znakomicie urządzoną przestrzenią dla dzieci i ich opiekunów, która zapewni im możliwość wypoczynku, rekreacji i wspólnego odkrywania świata zabawy. Mam nadzieję, że to miejsce stanie się też dla dzieci i młodzieży alternatywą dla wirtualnych aktywności. Będzie nie tylko uczyć, ale też wspierać rozwój ich umiejętności społecznych – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Pod koniec ubiegłego roku Miasto ogłosiło przetarg na realizację II etapu budowy kompleksu w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Ofertę złożyły trzy firmy z Wdy, Starogardu Gdańskiego i Knurowa. Ostatecznie najkorzystniejsza okazała się wycena Firmy Handlowej Adam Kowalczyk z Wdy. Umowę z właścicielem prezydent Janusz Stankowiak podpisał w lutym tego roku.

Zakres prac projektowych i wykonawczych

Prace obejmują budowę naturalnego labiryntu z wieżą, naturalnego placu zabaw oraz boiska wielofunkcyjnego do sportów plażowych. Dodatkowo zmodernizowana zostanie droga dojazdowa od ul. Ściegiennego, przy której powstanie parking. Wykonawca rozbuduje oświetlenie i monitoring, które obejmą teren od basenów do mostu na Wierzycy. Postawi też instalację fotowoltaiczną oraz doposaży teren kompleksu w dodatkowy kontener i wiatę na śmieci.

W ramach umowy Wykonawca zobowiązał się do utrzymania i konserwacji labiryntu naturalnego przez 3 lata od odbioru końcowego prac. Konserwacja ma polegać na przycinaniu, nawożeniu, pielęgnacji, wymianie obumarłych roślin, utrzymaniu ścieżek w labiryncie, pieleniu, koszeniu i nawodnieniu.

Rekreacja

Naturalny plac zabaw wyposażony będzie w urządzenia aktywizujące dzieci. W przestrzeni placu Wykonawca wydzieli strefę relaksu z leżakami do całodziennej rekreacji dla wszystkich użytkowników kompleksu. Pojawią się tam też ławeczki do odpoczynku. Celem Miasta jest, aby plac wkomponował się w naturalnie występującą tam zieleń. Dodatkowo użytkownicy tego miejsca będa mogli spacerować naturalną ścieżką sensoryczną i bawić się w wiklinowych „bazach”.

Labirynt będzie obiektem o powierzchni ok. 3200m2.  Jego ściany  zostaną wykonane z sadzonek grabu pospolitego Carpinus betulus. W centralnym  miejscu pojawi się wieża z wejściem spoza labiryntu. Atrakcją tego miejsca będą też wyniesione nad ścieżki labiryntu mostki. W przestrzeni pojawią się trzy polany spotkań.

Boisko wielofunkcyjne będzie miało wymiary około 42 m x 32 m. Przeznaczone będzie do uprawiania sportów plażowych m.in. piłki nożnej, ręcznej i siatkowej. Boisko okalać będzie opaska z kostki brukowej, piłkochwyty i ogrodzenie.

Wszystkie elementy kompleksu będą oświetlone oraz częściowo ogrodzone. Plac zabaw drewnianym płotkiem z furtką, a boisko płotem systemowym z furtką i bramą wjazdową,

Eko edukacja

– Zależy nam na tym, aby osoby, które w wakacje nie będą mogły wyjechać poza miasto, miały szansę odpocząć i zrelaksować się w dobrze urządzonej i przystosowanej do tego przestrzeni. Zarówno plac zabaw, jak i labirynt służyć mają edukacji w zakresie recyklingu, permakultury, upcyklingu czy zero-waste. Kompleks ma zachęcać do aktywnego trybu życia oraz być ciekawą i atrakcyjną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu – tłumaczy dalej Prezydent.

Wśród urządzeń do zabawy znajdzie się więc lupa do oglądania z bliska kwiatów, liści czy owoców, tablice, na których przedstawione będą występujące na placu rośliny lub infografiki o ekologii i Dolinie rzeki Wierzycy. Oczywiście pojawią się też kosze na śmieci do segregacji odpadów.

– Plac zabaw i labirynt mają być nie tylko frajdą dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, ale też miejscem do rozwoju integracji sensorycznej, zdolności manualnych, ćwiczenia wyobraźni i nawiązywania pierwszych przyjaźni. Cały kompleks ma być dla mieszkańców alternatywą i propozycją aktywnego spędzania czas z rodziną, dziećmi i przyjaciółmi – podsumowuje Janusz Stankowiak.

 

Koniecznie sprawdź także pozostałe sekcje naszej strony: