Węzeł przyjaźni zawiązany

Prezydent Janusz Stankowiak odwiedzili miasto Thouars w zachodniej Francji. W dniach 28 – 31 marca był gościem mera Patrice Pineau. Było to ich drugie spotkanie. Obaj planują podpisać porozumienie partnerskie, które da początek wieloletniej polsko-francuskiej przyjaźni i współpracy obu miast.

Thouars to 15-tysieczne miasteczko w zachodniej Francji, w regionie Nowa Akwitania. Położone jest 350 km na południowy zachód od Paryża. Rozwijało się na przestrzeni wieków w pętli doliny rzeki Thouet (dopływ Loary). Pod koniec XII wieku uważane było za twierdzę nie do zdobycia. Największą dumą turystyczną mieszkańców Thouars jest zamek książąt La Tremoille, który obecnie jest siedzibą gimnazjum.

Zamek La Tremoille – obecnie szkoła

Thouars słynie z produkcji wina ze szczepów Sauvignon i Shiraz. Raz w roku producenci z całego regionu spotykają się w Thouras na tzw. Salonie Wina. Prezentują tam swoje produkty, walcząc o złote, srebrne i brązowe medale dla najlepszego trunku. Oprócz wina specjalnością regonu są wyroby mięsne np. pasztety z królika i sery. W Thouars mieści się też jedna z największych fabryk opakowań, m.in. dostarczają kartoniki do wszystkich restauracji Mc Donalds we Francji. Miasto bardzo zadbane, czyste i zielone. Podobnie jak Starogard – Thouras może się pochwalić przepięknym parkiem w centrum miasta.

Park Imbert zajmuje 3 ha i rozciąga się tarasowo do rzeki Thouet  u podnóża dawnych fortyfikacji miasta.

Mer Thouars Patrice Pineau i prezydent Janusz Stankowiak poznali się podczas uroczystych obchodów 20-lecia partnerstwa polsko-niemieckiego w Diepholz w maju 2018 roku. Przyjaźń, którą wówczas zawiązali, zachęciła prezydenta do kontynuowania partnerskich rozmów na temat polsko-francuskiej współpracy. Janusz Stankowiak skorzystał z zaproszenia mera i w dniach 28-31 marca odwiedził miasto Thouars z trzyosobową delegacją z Urzędu Miasta.

Na pierwszym planie od lewej: Burmistrz Diepholz Florian Marre, mer Thouars Patrice Pineau, prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak 

Oficjalne spotkanie odbyło się w Ratuszu 29 marca. Uczestniczył w nim również burmistrz zaprzyjaźnionego miasta Diepholz Florian Marre, miejscowi radni i przedstawiciele lokalnych mediów. Polsko-niemiecko-francuska więź przypieczętowana została lampką regionalnego wina. Jego producent był jednym ze 107 uczestników festiwalu, który odbył się równorzędnie w oranżerii zamkowej miasta Thouars.

Partnerzy z Polski, Niemiec i Francji minuta ciszy uczcicil pamięć polskich oficerów zamordowanych podczas II wojny światowej w Thouars

Zaraz po spotkaniu wszyscy udali się na cmentarz i złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem poświęconym pamięci polskich oficerów z ośrodka szkoleniowego saperów w Thouars. W 1940 stacjonował tam Ośrodek Wyszkolenia Oficerów Saperów, jednostka organizacyjna Wojska Polskiego we Francji. 18 czerwca 1940 o godz. 5.50 podczas bombardowania stacji kolejowej w Thouars przez lotnictwo Luftwaffe zginęło i zmarło z ran 36 polskich żołnierzy, w tym 28 oficerów. Ich nazwiska są wyryte na kamiennej tablicy, która zdobi pomnik. Jak powiedział mer Thouars: „Francuzi co roku 11 listopada oddają cześć poległym w czasie II wojny światowej. Robią to na znak solidarności i w trosce o pokój na świecie.”

Zaproszeni z Polski i Niemiec goście zobaczyli plac budowy podziemnego kina w Thouars

Podczas czterodniowych rozmów gospodarze i goście poświęcili dużo uwagi sprawom administracyjnym oraz sposobom wykorzystania w codziennym życiu mieszkańców miast ich przyjacielskich relacji. Rozmawiali o wymianie młodzieży, sportowców i artystów. Wymieniali się informacjami na temat rozwoju lokalnego przemysłu, miejscowych produktów, planowanych inwestycji miejskich oraz różnych form i sposobów dzielenia się wiedzą i doświadczeniami. Delegaci z Polski zobaczyli kompleks basenowy połączony z aquaparkiem, halę sportową i boiska do gry w piłkę nożną i w ruggby. Zwiedzili miasto z przewodnikiem, który opowiedział im historię zwiedzanych zabytków. Uczestniczyli też w gali wręczenia medali złotych srebrnych i brązowych najlepszym producentom win z regionu.

Spotkanie na gali wręczenia nagród dla producentów najlepszych win w regionie

W czerwcu tego roku mer miasta Thouars Patrice Pineau przyjedzie do Polski na Dni Starogardu. Będzie miał okazję zobaczyć miasto, spotkać się z mieszkańcami i doświadczyć polskiej gościnności.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl