Weekend z Bractwem. Ćwierćwiecze Okręgu Pomorskiego

W weekend 12-13 czerwca Starogard Gdański odwiedziły Bractwa Kurkowe z całej Polski. Siostry i Bracia wspólnie świętowali jubileusz 25-lecia reaktywowania działalności Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Główne uroczystości na Rynku i w Kinie Sokół poprzedził XXV Krajowy Turniej o Złoty i Srebrne Pierścienie Św. Katarzyny. Z tej okazji do Starogard Gdański przyjechał też Europejski Król Strzelców EGS Leo Nissen.

Historia Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej zaczęła się w dniach 29-30 kwietnia 1995 roku, kiedy to starogardzkie Bractwo Kurkowe po raz pierwszy było gospodarzem Krajowego Zjazdu Delegatów Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Po 25 lat Starogard Gdański ponownie przyjął rolę gospodarza i organizatora tym razem jubileuszowych uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowania Okręgu Pomorskiego ZKBS RP.

W sobotę, 12 czerwca br. do Starogardu przyjechali kurkowi bracia z całej Polski, w szczególności z Pomorza. Obchody jubileuszowe rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny i Bractw Kurkowych. Zanim jednak siostry i bracia udali się do Kościoła św. Mateusza, prezydent miasta Janusz Stankowiak i przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert przywitali gościa specjalnego uroczystości – Europejskiego Króla Strzelców EGS Leo Nissen, który przyjechał do stolicy Kociewia wraz z małżonką Irmą.

Prezydent Janusz Stankowiak wita Europejskiego Króla Strzelców EGS Leo Nissena

– To dla mnie wielki zaszczyt móc witać tak zacnych gościć w sercu królewskiego miasta Starogard Gdański. Ponad 800 letnia historia naszego miasta obfituje w bardzo wiele wydarzeń. Jestem przekonany, że to spotkanie z tak wyjątkowymi osobami również zapisze się złotymi głoskami na kartach naszej historii. Wierzę, że będąc w Polsce, a zwłaszcza tu w Starogardzie Gdańskim na jubileuszowych obchodach 25-lecia reaktywacji Okręgu Pomorskiego oprócz czasu na wykonywanie służbowych obowiązków, znajdziecie też czas na nawiązanie nowych przyjaźni i poznanie uroków naszego miasta – powiedział prezydent miasta, życząc jubilatom wszelkiej pomyślności na przyszłość.

W dowód gościnności na pamiątkę pobytu w Starogardzie Gdańskim prezydent podarował Europejskiemu Królowi Strzelców grafikę lokalnego artysty, która przedstawia starogardzki Ratusz, a przewodnicząca Rady Miasta wręczyła jego małżonce bukiet kwiatów.

Goście obejrzeli też wystawę pt. „Kurkowe Bractwa Strzeleckie na Pomorzu – wczoraj i dziś”, którą 4 czerwca br. starogardzcy Bracia Kurkowi zainaugurowali obchody jubileuszowego święta.

Pochód, który symbolizuje radość, to jeden z elementów ruchu bractw strzeleckich

Po mszy wspólnym korowodem ze sztandarami w dłoniach przy dźwiękach orkiestry Bracia i Siostry wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali ulicami miasta do starogardzkiego Kina Sokół. Uroczysta akademia, która się tam odbyła, była okazją do wspomnień, podziękowań oraz wręczenia odznaczeń i pamiątek. Odbyła się w obecności przedstawicieli władz samorządowych miasta, gminy i powiatów starogardzkiego i tczewskiego oraz wielu przyjaciół i sympatyków Bractwa.

Najbardziej wyróżnionym i uhonorowanym został oczywiście Pomorski Okręg ZKBS RP oraz jego prezes Lech Magnuszewski.

Odznaczeni przez Europejskiego Króla Strzelców od lewej Zbigniew Bona,  Lech Magnuszewski i Krzysztof Larski

Wspólnie z prezesem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Chojnicach Tomaszem Winieckim oznaczony został srebrnym krzyżem za zasługi za realizację celów Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców. Odznaczenia wręczył Andrzej Wegner wiceprezydenta Europejskiej Wspólnoty Historycznych Strzelców, który podkreśl rolę i znaczenie bractw strzeleckich jako wspólnoty, która kultywuje tradycje, niesie radość i pomoc Małym Ojczyznom.

Za postawę i poświęcony czas w konsolidację ruchu brackiego braciom Okręgu Pomorskiego ZKBS RP podziękował Krzysztof Larski prezes Zjednoczenia Bractw Strzeleckich RP. – Jesteście wspaniałymi ambasadorami swojej Małej Ojczyzny na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Stanowicie dla młodego pokolenia wzorce wychowania i poszanowania wartości obywatelskich – powiedział.

Krzysztof Larski prezes Zjednoczenia Bractw Strzeleckich RP odznaczył sztandar Okręgu Pomorskiego ZKBS RP Krzyżem Oficerskim Zjednoczenia

W dowód uznania dla ich pracy z okazji jubileuszu odznaczył sztandar Okręgu Pomorskiego ZKBS RP Krzyżem Oficerskim Zjednoczenia.

Medalami wyróżnieni zostali również prezydent Janusz Stankowiak, wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek oraz starosta tczewski Mirosławw Augustyn. W imieniu całej lokalnej wspólnoty prezydent Starogardu Gdańskiego przekazał na ręce prezesa Lecha Magnuszewskiego specjalne podziękowania.

Medalami za dobrą współpracę z Bractwami wyróżnieni zostali również od prawej prezydent Janusz Stankowiak, wójt Gminy Starogard Gdański Magdalena Forc-Cherek oraz starosta tczewski Mirosław Augustyn.

– Starogard Gdański jest świadkiem wielkiego wydarzenia, o którym będą pamiętały pokolenia. Jako włodarz miasta jestem dumny, że taka organizacja działa w naszym mieście. Pasja członków Kurkowych Bractw Strzeleckich połączona z Państwa niezwykłym zaangażowaniem przyczynia się do poszerzania wiedzy historycznej współczesnego społeczeństwa. Przywiązanie do tradycji i dorobku Waszych poprzedników, jak też wytrwałość, z jaką realizujecie swoje hobby są godne podziwu. Doskonale rozumiecie idee Bractwa i z powodzeniem kultywujecie te tradycje, angażując w nie lokalną społeczność. Dziękuje Wam za to i życzę kolejnych wspaniałych jubileuszy – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Podziękowania przekazali również członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, wójt Gminy Starogard Magdalena Forc-Cherek, sekretarz Gminy Tomasz Rogalski oraz starosta powiatu tczewskiego Mirosłąw Augustyn.

Za zaproszenie na uroczystości jubileuszowe podziękowała też para królewska Europejskiej Wspólnoty Historycznej Strzelców Leo i Irma Nissen.

Europejski Król Strzelców EGS Leo Nissen z małżonką Irmą

– Jesteśmy wdzięczni i dumni, że możemy być tu z Wami i świętować 25-lecie reaktywacji OP ZKBS RP. Pasja, która nas łączy, łączy tak naprawdę całą Europę, łączy Polskę z Królestwom Niderlandów – powiedział Leo Nissen.

Królewskie odznaczenia trafiły do Krzysztofa Larskiego prezesa ZBS RP, Lecha Magnuszewskiego prezesa Okręgu Pomorskiego ZKBS RP oraz Zbigniewa Bony prezesa starogardzkiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Europejski Król Strzelców pasował też Zbigniewa Lemiecha z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie polskim Adiutantem Europejskiego Króla Strzelców EGS.

– Korzystamy z historii, tradycji i patriotyzmu naszych poprzedników. Obowiązkiem bractw kurkowych jest pielęgnowanie tych wartości i przekazywanie ich następcom. Dziękując za Waszą tu obecność, wszystkie ciepłe i życzliwe słowa oraz wyróżnienia powiem tak „Niech żyją bractwa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP! Niech żyją bractwa Okręgu Pomorskiego! – powiedział Lech Magnuszewski.

Część oficjalną zakończył koncert zespołu Singers Novi.

Rozpoczęcie XXV Krajowego Turnieju o Złoty i Srebrne

Sobotnie uroczystości na Rynku i w SCK poprzedził XXV Krajowy Turniej o Złoty i Srebrne Pierścienie Św. Katarzyny oraz tarcze okolicznościowe. Do pierwszej rywalizacji strzeleckiej stanęli Królowie i Samorządowcy. Zaczęli od strzelania do Tarczy Honorowej. Bracia walczyli o Tarczę Jubileuszową 25-lecia, Tarczę Skarbnika Okręgu Pomorskiego, Tarczę Brata Mariana Banieckiego oraz Tarczę Przewodniczącego Rady Powiatu. Turniej zakończył się w niedzielę 13 czerwca br. tradycyjnym strzelaniem do Kura – symbolu Bractwa. Zgodnie z tradycją zwycięzca zdobył też Puchar Prezesów Bractwa.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl