Weekend w Starogardzie. Co, gdzie, kiedy…

Wiosna intensywnie zagląda do okien, na dworze robi się jaśniej i cieplej. Dlatego już na początku tygodnia warto pomyśleć o planach na weekend, aby móc potem z niecierpliwością czekać na wybrane atrakcje. A tych w Starogardzie w dniach 16-19 marzec nie zabraknie. Będzie z czego wybierać!

W Starogardzie imprezowy weekend zaczynamy już w czwartek.Tradycją bowiem stały się czwartkowe spotkania muzyczne z jazzem, bluesem i rock and rollem, seansy filmowe w Dyskusyjnym Klubie Filmowym czy spotkania autorskie w Bibliotece. Również w  tym tygodniu w czwartek 16 marca będziecie mieli do wyboru trzy wydarzenia kulturalne. 

Wykład pt. „Archeologiczne zabytki Pomorza. Województwo Pomorskie”

Miłośnicy Kociewia, jego geografii i historii w czwartek 16 marca będą mogli pogłębić swoją wiedzę przychodząc na spotkanie autorskie do Miejskiej Biblioteki Publicznej. rozpocznie się o godz. 17.00

16 marca, godz. 17.00, Miejska Biblioteka Publiczna
Wstęp wolny

DKF „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”

Ci, którzy wolą jednak spędzić czas bardziej rozrywkowo, będą mogli wybrać albo wieczór filmowy albo muzyczny. O godz. 18.30 w kinie „Sokół” rozpocznie się projekcja filmu pt. „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”. Film włoskiego reżysera Paolo Genovese opowiada o problemach małżeńskich par w średnim wieku. Zwykła kolacja i niewinna zabawa polegająca na dzieleniu się treścią każdego SMS-a, e-maila lub rozmowy telefonicznej, które uczestnicy otrzymują w trakcie spotkania, mogą okazać się przyczyną niespodziewanych konfliktów, które niełatwo będzie zażegnać….. Obraz był nominowany w dziewięciu kategoriach do nagrody przyznawanej przez Włoską Akademię Filmową w 2016. Statuetkę przyznano w kategorii dla najlepszego filmu oraz za najlepszy scenariusz (Filippo Bologna, Paola Mammini, Paolo Costella, Paolo Genovese, Rolando Ravello). Na seans zaprasza Dyskusyjny Klub Filmowy „Sokół”.

16 marca, godz. 18.30 kino Sokół
Bilety w cenie 5 zł – młodzież, 10 zł – studenci UTW, 12 zł – bilet normalny.

Koncert „Od bluesa do rock and rolla”

Jeśli wybierzecie muzykę, to Stowarzyszenie Muzyki Jazzowej „Jazz Fun Club” zaprasza do restauracji Sphinx na koncert „Od bluesa do rock and rolla”. W trio wystąpią czołowi, polscy muzycy jazzowi : na pianinie Artur Jurek, na saksofonie Wojciech Staroniewicz a na gitarze oraz wokalu – Jacek Siciarek. Jak wspomina organizator Zbigniew Domachowski – zapowiada się bardzo ciekawy koncert o szerokim spectrum muzycznym w bardzo dobrym wykonaniu.

16 marca, godz. 19.30 Restauracja SPHINX
Wstęp wolny.

W piątek natomiast będziecie mogli rozsmakować się w sztuce. Tego dnia zapraszamy na dwie wystawy. O godzinie 17.00 w Muzeum Ziemi Kociewskiej rozpocznie się wernisaż wystawy „Haft na Kociewiu dawniej, dziś i w przyszłości”, a o godz. 18.00  w Galerii Autorskiej przy ul. Kopernika 24b – wystawy malarstwa Malwiny Dzwonkowskiej pt. „Pejzaże”.

Wernisaż wystawy „Haft na Kociewiu dawniej, dziś i w przyszłości”

Czy wiecie, że współczesny kolorowy haft kociewski powstał w latach 70-tych XX wieku, dzięki ludowym hafciarkom Małgorzacie Garnysz z Pączewa oraz Marii Wespa z Morzeszczyna? O inicjatorkach i o wielu innych ciekawostkach opowie Józef Sitarz. Wystawa będzie czynna do maja.

17 marca, godz. 18.00 Muzeum Ziemi Kociewskiej ul. Boczna 2
Wstęp wolny

Wernisaż wystawy „Pejzaże” Malwiny Dzwonkowskiej

W piątkowy wieczór do Galerii Autorskiej 24B zaprasza Starogardzkie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Malwina Dzwonkowska autorka wystawy urodziła się w Kościerzynie w 1985 roku. Od najmłodszych lat jest zakochana w sztuce. Swoją miłość wyraża głównie w malarstwie. Maluje rodzinne pejzaże kociewskie i kaszubskie. Jej krajobrazy są często tłem dla ludzi pracujących i bawiących się dzieci. Poprzez romantyczne, sielankowe, typowo polskie wiejskie klimaty wyraźnie nawiązuje do mistrzów tego gatunku z końca XIX i początków XX wieku. Podziwiając obrazy Malwiny, śmiało można powiedzieć, że dziewczyna z dużą swobodą posługuje się pędzlem, piórem i ołówkiem. Lekkość, z jaką maluje swoje pejzaże, sprawia, że można się jedynie zachwycać ich świeżością i warsztatem. Poza malarstwem Malwina zajmuje się rysunkiem, grafiką oraz konserwacją kamienia i polichromią. Jest absolwentką Policealnego Studia Plastyki w Gdyni Orłowie.

17 marca godz. 18.00 24B Galeria Autorska
Wstęp wolny

Sobota upłynie pod znakiem samoregulacji i rozwoju oraz bardzo dobrego humoru.

Warsztaty dla dzieci metodą Self-Reg

Nie ma chyba rodzica, który nie chciałby, aby jego dziecko wyrosło na szczęśliwego człowieka który świetnie radzi sobie ze stresem, ma dobre relacje z innymi, osiąga sukcesy w nauce, a później w pracy. Osiedlowy Dom Kultury zaprasza na cykl 10 spotkań warsztatowych dla dzieci prowadzonych metodą Self-Reg. Jest ona oparta na 5 PROSTYCH KROKACH i 5 OBSZARACH STRESU oraz na uzyskiwaniu przez dziecko SAMOŚWIADOMOŚCI i umiejętnym wykorzystaniu wiedzy na temat SAMEGO SIEBIE. Dzięki umiejętności samoregulacji dzieci lepiej się uczą, zachowują w bardziej akceptowalny sposób, są bardziej pozytywnie nastawione do siebie i radosne, a także nawiązują lesze relacje z innymi.

ZAPRASZAMY RODZICÓW DO TELEFONICZNYCH ZAPISÓW NA WARSZTAT „SELF-REG” w ODK:
tel. 58 56 289 40 lub 667 99 27 12 lub odk@smkociewie.com.p

18 marca, godz 12.00  Osiedlowy Dom Kultury przy ul. Reymonta – spotkanie organizacyjne z trenerką tej metody
Koszt: 100 zł za cały 10 tygodniowy cykl spotkań (raz w tygodniu w ODK).

Koncert Henryka Sadowskiego z okazji 45.lecia pracy artystycznej

W sobotni wieczór na swój jubileuszowy koncert zaprasza znany starogardzki satyryk i kabareciarz, świetny wokalista, parodysta, tekściarz i konferansjer – Henryk Sadowski. W tym roku obchodzi 45.lecie pracy artystycznej. Uwielbia monologi, sam pisze teksty i śpiewa piosenki satyryczne. Specjalizuje się w naśladownictwie Jaremy Stempowskiego. Swoją karierę artystyczną tak wspomina: „Od młodych lat można powiedzieć od dziecka lubiłem występy. Pierwszy występ odbył się na kolędzie przed księdzem. Potem przedszkole i szkoła podstawowa. Zawsze brałem udział w akademiach. W 1971 roku zdecydowałem się na zaprezentowanie swoich umiejętności przed Rajmundem Pałkowskim – muzykiem, aranżerem i założycielem zespołu estradowego „Coffedon”. Pod okiem tego znakomitego muzyka występowałem z repertuarem kabaretowym i śpiewałem piosenki Jaremy Stępowskiego. W 1974 roku Ryszard Rebelka zakłada grupę kabaretową „Ciężko Było Będzie Lżej” – jest kierownikiem artystycznym, autorem tekstów i aranżerem. Kabaret odnosi niemałe sukcesy na ogólnopolskich festiwalach. W 1994 roku Ryszard Rebelka otrzymuje nagrodę Ben’94. W 2012 roku Rajmund Pałkowski wpada na pomysł zorganizowania koncertu „Cudownych Wspomnień Czar”. W programie są światowe i polskie przeboje filmowe przeplatane humorem. Do dnia dzisiejszego koncertujemy razem”.

18 marca, godz. 18:00, kino „Sokół”.
Bilety w cenie 10 zł do nabycia w kasie kina.

Pokaz Kotów w Galerii Neptun

Niedzielę najlepiej spędza się w rodzinnym zaciszu z bliskimi. Ale to wcale nie przeszkadza, aby rodzinnie wybrać się na wystawę kotów do naszej starogardzkiej Galerii Neptun. Pokaz Kotów przygotował Zarząd Cat Club Sopot Klubu Miłośników Kotów. Koty będzie można podziwiać od godz. 12.00 do 18.00 W programie mnóstwo atrakcji, m.in. wybór najładniejszych czworonogów, pokaz kociej mody i oczywiście zabawy dla najmłodszych.

19 marca, godz. 12.00 – 18.00 , Galeria Neptun
Wstęp wolny

Przepędzanie zimy z Grodziskiem Owidz

Kto woli spędzić niedzielne popołudnie na świeżym powietrzu powinien wybrać się do Grodziska Owidz na wspólne przepędzanie zimy. – Im więcej Nas, tym większa moc sprawcza i szybciej nadejdą cieplejsze dni – zapraszają organizatorzy. Każdy będzie miał możliwość stworzenia kukły Marzanny, która pod wieczór spłonie w ognisku. To będzie też okazja do przypomnienia sobie dawnych obrzędów naszych przodków. Jednym z nich będzie barwny korowód nad rzekę. Nie zabraknie ciepłej kawy, herbatyi przyjemnej muzyki.
A kto będzie miał ochotę, może zabrać ze sobą kiełbaski i po obrzędzie upiec je na żywym ogniu.

19 marca, godz. 14.00 – 17.00 Grodzisko Owidz
Wstęp: 3 zł/os.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl