Wędkarski jubileusz

Wszystko zaczęło się w 1946 r., gdy grupa 15 zapalonych wędkarzy założyła w Starogardzie Gdańskim Sportowy Klub Wędkarski. Rozwijał się wyjątkowo prężnie. W 1950 r. powstał Polski Związek Wędkarski, do którego klub dołączył, zostając tym samym jednym z jego kół. 24 września starogardzcy wędkarze świętowali jubileusz 75-lecia istnienia.

– Sportowy Klub Wędkarski już w 1947 r. liczył 142 członków, a rok później 150. Dostać się do niego nie było wcale łatwo. Taką decyzję podejmował zarząd w co najmniej siedmioosobowym składzie. Od zawsze borykaliśmy się z trudnością pozyskania własnego lokalu, ale teraz go mamy, z czego jesteśmy bardzo dumni i zapraszamy w nasze progi. Dzisiaj spotykamy się w restauracji, gdzie miło mi powitać tak znakomitych gości, jakimi są przedstawiciele struktur Polskiego Związku Wędkarskiego, naszego okręgu, władz samorządowych oraz zaprzyjaźnionych kół wędkarskich – mówił prezes Koła Nr 69 PZW Starogard Gdański – Miasto Piotr Sosiński.

Prezes Koła Nr 69 PZW Starogard Gdański – Miasto Piotr Sosiński

– Przez te 75 lat przez nasze koło przewinęło się wielu działaczy społecznych, zostawiając po sobie ślad dobrze wypełnionej misji. Obecni członkowie zarządu, którym mam zaszczyt przewodzić także są ludźmi o dużej charyzmie w działaniu na rzecz wędkarstwa. Nie mamy aż tak wiele czasu, żeby wymienić ich wszystkich i opowiedzieć o ich zasługach. Dlatego w skrócie powiem tylko, że obecnie zarząd liczy 10 członków, komisja rewizyjna 4, a sąd koleżeński 6. Mamy 11 sędziów 1 klasy krajowej 10 okręgowej, a także instruktorów i inspektorów szkolenia młodzieży wędkarskiej. W społecznej straży wędkarskiej działa 16 strażników. Wszyscy oni pracują z pełnym zaangażowaniem. Zawsze gotowi na każde wyzwanie i pomoc. Praca z tak wspaniałymi kolegami jest dla mnie ogromnym zaszczytem – dodał prezes koła Piotr Sosiński.

Poprzedni prezes koła Stanisław Kubkowski

Jubileusz był okazją do wręczenia nagród i wyróżnień. Otrzymali je m.in. dotychczasowi prezesi Zarządu Koła Nr 69 Polskiego Związku Wędkarskiego Starogard Gdański – Miasto. Do tej pory przewodniczyli mu: Antoni Gronowski, Franciszek Drążek, Franciszek Megger, Feliks Potocki, Józef Ząbek, Władysław Gorczyca, Eugeniusz Świderski, Zygmunt Zieliński, Henryk Wąsik, Ryszard Andrzejewski, Janusz Gajda i Stanisław Kubkowski.

Najlepsze życzenia jubilatom złożyła Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert.

Jubilaci otrzymali także gratulacje i upominki od zaproszonych gości. Na pamiątkę przygotowali dla wszystkich przybyłych kubki z logo swojego koła.

Najlepsze życzenia oraz prezent od Prezydenta Miasta Starogard Gdański Janusza Stankowiaka przekazała reprezentująca go podczas uroczystości Pełnomocnik ds. Organizacji Pozarządowych, Dzieci i Młodzieży Sylwia Ossowska, która odczytała również przygotowany specjalnie na tę okazję list gratulacyjny.

Fot. Małgorzata Rogala