Wczoraj i dziś

Do 29 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim oglądać można wystawę „Kurkowe Bractwa Strzeleckie na Pomorzu wczoraj i dziś”. Okazją do jej powstania były dwa jubileusze: 25-lecie reaktywowania Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i 100-lecie powrotu Pomorza do Polski.

Wernisaż odbył się 4 czerwca. Pojawili się na nim przedstawiciele pomorskich bractw strzeleckich, Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak, jego zastępca ds. społecznych Maciej Kalinowski, przedstawiciele władz powiatu starogardzkiego i gminy wiejskiej, a także duszpasterze braci kurkowych.

Po lewej: duszpasterze braci kurkowych.

Znajdująca się w Ratuszu Staromiejskim ekspozycja jest efektem współpracy Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, Zarządu Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej i Fundacji OKO-LICE KULTURY.

– Wystawa, którą dzisiaj otwieramy jest szczególną okazją do zaprezentowania pięknej działalności pomorskich bractw strzeleckich, w których od zawsze pielęgnowano patriotyczne tradycje oraz gotowość Braci Kurkowych do służby Ojczyźnie. Obecnie istniejące bractwa kontynuują i pielęgnują tradycje swoich poprzedników – powiedział jeden z komisarzy wystawy, prezes Okręgu Pomorskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lech Magnuszewski.

– Przy przygotowaniach tej ekspozycji pracowało wiele osób, którym teraz gorąco dziękuję. Nie wymienię ich wszystkich, bo boję się, że kogoś pominę. Wystawa to efekt ponad półrocznej, intensywnej pracy. Miała powstać już w zeszłym roku, ale ze względu na pandemię i panujące obostrzenia nie było to możliwe – mówił dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Mariusz Brodnicki.

Brat Jarosław Czyżewski podczas wernisażu

– Na wystawie prezentowane są liczne eksponaty należące do bractw obecnie istniejących, jak również nie reaktywowanych. Obejmuje ona szeroki wachlarz przedmiotów, które zachowały się mimo różnych zawirowań dziejowych. Są wśród nich m.in. nagrody i pamiątki pochodzące z: Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzykowskiego w Chojnicach, Muzeum Miasta Gdynia, Muzeum Ziemi Kościerskiej, Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy oraz Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. W przygotowaniu wystawy znacząco wsparły nas także Kurkowe Bractwa Strzeleckie z Brus, Chojnic, Czarnego, Kościerzyny, Lidzbarka, Skarszew, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Torunia, Tucholi i Wejherowa – dodał drugi komisarz wystawy, kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej Zbigniew Potocki.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały m.in. archiwalne dokumenty; broń strzelecka; stare, jak również współczesne fotografie i kroniki; ordery; odznaki; sztandary; nagrody z krajowych i międzynarodowych turniejów strzeleckich; czy też przedwojenne i współczesne uniformy członków bractw. Zachęcamy do odwiedzenia.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl