Warszawscy studenci praktykują w starogardzkim szpitalu

Przez trzy tygodnie, od 2 do 24 lipca studenci z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego praktykują w Kociewskim Centrum Zdrowia oraz Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera. Ich opiekunem jest prof. Kazimierz Wardyn – Honorowy Obywatel Miasta Starogard Gdański. W dniach 15 i 16 lipca studenci uczestniczyć będą w XIV Międzynarodowej Konferencji Studenckich Kół Naukowych WUM „Problemy medyczne w 2016 roku”.

Ponad 30 lat temu  prof. Kazimierz Wardyn zainicjował w Starogardzie pierwszy letni obóz medyczny. Od tego czasu co roku grupa stu studentów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przyjeżdża do Starogardu uczyć się zawodu w praktyce. Ten znakomity lekarz, humanista i pasjonat historii Polski zaprzyjaźniony jest z Kociewiem od urodzenia. W 2007 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Starogard Gdański. IMG_4881 pomn Pomógł wielu starogardzianom diagnozowanym i leczonym w Warszawie. Dzięki jego wsparciu i uporowi w Starogardzie powstał ośrodek dializ, którego pomysł zrodził się właśnie podczas studenckich praktyk. Wychował i wypromował wielu znanych i uznanych naukowców m.in. prof. Katarzynę Życińską, którą starogardzianie znają z obozów i towarzyszących im konferencji. Jego studentem był również  znany mieszkańcom lekarz i wieloletni ordynator starogardzkiej interny, Zbigniew Brzozowski.

Praktyka wymaga wiedzy i uczy samodzielności

– Wszyscy oni zaczynali swoje kariery od starogardzkich praktyk studenckich – wspomina prof. Wardyn. – Kolejny rok studenci II, III, IV, V i VI roku praktykują nie tylko w szpitalnych oddziałach KCZ, ale uczą się diagnozowania pacjentów pod czujnym okiem lekarzy rodzinnych z Przychodni Lekarskiej przy ul. Hallera – dodaje. – Dla studentów to najlepsza lekcja, bo zajmują się pacjentami bezpośrednio przy łóżku i muszą wykazać się samodzielnością oraz wiedzą.

– Przyglądamy się zabiegom, osłuchujemy pacjentów, zbieramy wywiady, diagnozujemy, ćwiczymy też podstawowe czynności, jak pobieranie krwi, zakładanie kroplówek – mówi Agata Korzeniewska studenta IV roku medycyny i wielokrotna uczestniczka studenckich praktyk w Starogardzie.- Obóz cieszy się wielką popularnością wśród studentów. Dostać się na listę uczestników wcale nie jest łatwe.Trzeba wykazać się dużą aktywnością na zajęciach, odrobić dyżury i napisać pracę naukową.

Tradycyjnie praktyki rozpoczęła Biała Sobota, organizowana przez Kociewskie Centrum Zdrowia podczas Dni Starogardu. W Parku Zdrowia 2 lipca studenci pomagali pracownikom szpitala mierzyć ciśnienie, cholesterol, poziom cukru we krwi i służyli radą mieszkańcom Ziemi Kociewskiej.

– Przychodziły dzieci, młodzież, dorośli i dużo ludzi starszych. Pytali skąd jesteśmy, co robimy. Rozmowy z mieszkańcami były dla nas ciekawym doświadczeniem – dodaje Agata Korzeniewska.

Prezentacja własnego dorobku naukowego

Ważnym elementem corocznych praktyk jest Międzynarodowa Konferencja Studenckich Kół Naukowych WUM. W tym roku już po raz XIV do Starogardu zjadą się znani i cenieni profesorowie nauk medycznych oraz studenci z Polski, Litwy Ukrainy i Białorusi.. Spotkanie odbędzie się w dniach 15-16 lipca w siedzibie firmy Polpharma w Starogardzie Gdańskim. Konferencja co roku jest doskonałą okazją do wysłuchania wykładów eksperckich, kontaktu uzdolnionej młodzieży z osobistościami świata nauki, a także szansą zaprezentowania przez młodych uczonych własnego dorobku naukowego. Problemy medyczne 2016 roku skupią się wokół dzieci, diagnostyki prenatalnej, zakażeń HPV i leków generycznych.

Okazja do integracji i odpoczynku

Wakacyjny obóz to jednak nie tylko praktyki, wykłady i nauka, to również okazja do integracji i odpoczynku. Studenci bardzo chętnie uczestniczą w atrakcjach, które przygotowali dla nich organizatorzy, takich jak wspólne grillowanie, spływ kajakowy, Biesiada Kociewska w Hubertusie, zwiedzanie Arboretum w Wirtach oraz strzelanie pod czujnym okiem członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

– Bardzo chętnie wrócę tu za rok – mówi Jan Niwiński – jeden z najlepszych tegorocznych strzelców wśród studentów. Starogard to piękne miasteczko, IMG_4919 pomnipołożone wśród jezior, gdzie nie można się nudzi. Mamy do dyspozycji rowery, dzięki którym  możemy samodzielnie zwiedzać okolicę, a jest co podziwiać. Poza praktyką, poznajemy tutejszy region, ludzi  i kulturę. Mamy też dużo czasu, aby bliżej się poznać, pogadać o swoich pasjach i marzeniach, zintegrować i zaprzyjaźnić. Prawdę mówiąc jadąc tu – bo jestem pierwszy raz w Starogardzie – nie sądziłem, że to będzie tak fantastyczny czas.

 

 

Wśród studentów są członkowie Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Rodzinnej i Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Neurologii. Obóz odwiedzili też studenci z zaprzyjaźnionych Kół Psychiatrycznego i Ginekologicznego.

IMG_4927 front własciwy

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl