Walka z COVID -19. Formy pomocy i jej koszty

Od 20 marca żyjemy w stanie epidemii koronawirusa. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo starogardzian, prezydent miasta Janusz Stankowiak podjął szereg działań profilaktycznych w walce z COVID-19. Gmina Miejska Starogard Gdański wydała na ten cel ponad 500 tys. zł.

– Od połowy marca znaleźliśmy się w sytuacji, która – można śmiało powiedzieć – przewróciła nasze życie do góry nogami. Z dnia na dzień nasze codzienne działania zostały ograniczone. Epidemia koronawirusa sprawiła, że nakazano nam zostać w domach, nie gromadzić się w miejscach publicznych, nie kontaktować się z bliskimi i przyjaciółmi, uważać na starsze osoby, wychodzić tylko w sprawach najpotrzebniejszych, przy czym wiele sklepów zamknięto, a do tych, które pozostały otwarte, ograniczono dostęp.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

Zawieszono działalność szkół, przedszkoli, żłobków, domów seniora i poradni psychologicznych. Zamknięto place zabaw, centra kultury, obiekty sportowe, a nawet kościoły. Zakazano organizowania imprez sportowo-kulturalnych. Wiele firm z branży gastronomicznej, turystycznej i kosmetycznej musiało zawiesić działalność. W zasadzie cały kontakt społeczny przeniósł się do Internetu. Od 16 kwietnia obowiązkiem stało się też zakładanie w przestrzeniach publicznych maseczek na twarz. To wszystko zmusiło mnie – jako włodarza miasta – nie tylko do zreorganizowania pracy urzędu oraz jednostek mu podległych, ale przede wszystkim do zastanowienia się, jak w tej trudnej sytuacji pomóc mieszkańcom Starogardu – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak

– Od samego początku, kiedy stwierdzono pierwsze zachorowania na COVID-19 w Polsce, w trosce o  zdrowie i bezpieczeństwo starogardzian, podejmowałem działania, których celem było zelżenie skutków tych wszystkich obostrzeń. To prawda, większość tych jakże nieprzewidzianych inicjatyw zostało sfinansowanych z pieniędzy publicznych. Kierując się zasadami jawności i transparentności, dzielę się z Wami wiedzą na temat wszystkich podjętych przeze mnie form pomocy oraz ich skutków finansowych dla budżetu Gminy Miejskiej. Chciałbym zwrócić uwagę, że wszystkie one służyły nam – mieszkańcom miasta – w tym naszym dzieciom, chorym, pracownikom służby zdrowia, służb mundurowych i innych instytucji pomocowych. Tak naprawdę każdy z Was przyczynił się do tej pomocy i może poczuć się, że przyłożył przysłowiową „rękę” do tego, by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w naszym mieście i powiecie, za co bardzo dziękuję – dodał prezydent miasta.

Od 20 marca w Polsce obowiązuje stan epidemii koronawirusa. Wirus szybko się rozprzestrzenia, dlatego niezbędne było podejmowanie działań profilaktycznych walce z COVID-19.

Zakup respiratorów

Pierwszą formą pomocy w walce z wirusem SARS-CoV-2, z jaką wyszło Miasto, był zakup dwóch respiratorów dla Kociewskiego Centrum Zdrowia. Za zgodą Rady Miasta miasto wydało na nie 126 144,00 zł

Zakup maseczek ochronnych

Kolejną akcją na szeroką skalę był zakup 56 250 maseczek dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego. Już 1 kwietnia prezydent, rozpoczynając akcję #zamaskowani, apelował do mieszkańców, aby po wyjściu z domów zasłaniali usta i nos. Jednocześnie zlecił swoim współpracownikom zakup maseczek dla wszystkich starogardzian. W czasie, gdy rozpoczęto poszukiwania odpowiedniej jakości osłon na twarz, na rynku dostępne były przede wszystkim maseczki jednorazowe, których cena oscylowała w przedziale 5-6 złotych brutto. Dzięki wielu czasochłonnym rozmowom handlowym udało się wynegocjować początkową cenę nawet 2,10 zł brutto za sztukę, jednak ich cena rosła praktycznie z godziny na godzinę, tak jak malała faktyczna ich dostępność i jakość.

W trakcie wnikliwej analizy rynku pracownikom urzędu udało się nawiązać kontakt z organizatorami akcji „Maseczki dla Polski”, którzy deklarowali bezpłatne przekazanie maseczek wielokrotnego użytku samorządom. Zainteresowanie akcją było jednak tak duże w całym kraju, że mimo przesłanego zgłoszenia wraz z wymaganymi załącznikami, nie zostało zrealizowane. Sytuacja kryzysowa w całym kraju rozwijała się na tyle dynamicznie, że jedyną słuszną decyzją w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców był zakup maseczek wielokrotnego użytku we własnym zakresie. Znalezienie tak dużej ilości w możliwie najkrótszym czasie, z realizacją w ciągu kilku dni, nie było łatwe, zwłaszcza że celem poszukiwań pracowników Urzędu były maseczki wielokrotnego użytku. Pracownicy Wydziału Informacji Społecznej i Wydziału Organizacyjnego skierowali 9 zapytań do różnych firm, w tym dwa z siedzibą w Starogardzie Gdańskim. Ostatecznie maseczki zakupiono w 5 firmach w przedziale cenowym od 3,90 do 7,02 zł brutto. Łączny koszt zakupu 56 250 sztuk wyniósł 302 345 zł.

Zakupu dokonano na podstawie rozdz. 2 art. 6 Ustawy z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID -19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych. Przepis pozwala do zamówień, których przedmiotem są towary lub usługi niezbędne do przeciwdziałania COVID -19, nie stosować przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. – „Prawo zamówień publicznych”.

Oczywiście, podobnie jak ich zakup, również ich dystrybucja była nie lada wyzwaniem. W sytuacji, gdy przekazanie ich z rak do rąk nie było możliwe, ustalono, że maseczki pakowane po trzy sztuki z instrukcją będą roznoszone do skrzynek pocztowych. Na pomoc przyszła Spółdzielnia Mieszkaniowa Kociewie, która zdeklarowała się nieodpłatnie przejąć ich dystrybucję do wszystkich gospodarstw domowych w obrębie budynków administrowanych przez Spółdzielnię. Pozostałe koperty z maseczkami rozniosła firma kolportażowa. Koszt dystrybucji wyniósł 15 000 zł.

W skład pakietu z maseczkami, które otrzymali mieszkańcy, oprócz samych maseczek (3 szt na jedno gospodarstwo domowe) wchodziła ostemplowana koperta oraz wydrukowana instrukcja. Do dystrybucji zakupiono duże worki, w które pakowano przygotowane koperty. Dodatkowo do akcji informacyjnej zaprojektowano i wydrukowano plakaty. To oczywiście wiązało się również z kosztami, które wyniosły 2 578,69 zł.

Wszystko odbyło się dzięki sprawnej organizacji pracy urzędników, przebywających na terenie Urzędu, którzy zapakowali wszystkie maski do kopert.

Całej akcji towarzyszyła skutecznie przeprowadzona promocja. W celu zwiększenia efektywności dotarcia do jak największej liczby mieszkańców w możliwie najkrótszym czasie Wydział Informacji Społecznej wykorzystał powstałą specjalnie na potrzeby walki z koronawirusem grupę na facebooku pn. „Starogard – #walczyMY z koronawirusem”. Wykorzystano do tego oficjalne konto na facebooku miasta Starogard Gdanski. Mieszkańcy na bieżąco byli informowani o realizacji dostaw z wymienieniem ulic, gdzie trafiły maseczki. Ponadto na tablicach ogłoszeń, w gablotach wiat przystankowych oraz w punktach handlowych na terenie miasta rozwieszono plakaty informacyjne. Nagrano również komunikat dla mieszkańców, dotyczący dostaw maseczek i obowiązku zakrywania ust i nosa, który emitowany był w czasie trwania akcji #zamaskowani z samochodu Straży Miejskiej na terenie całego miasta. Dodatkowo, aby ułatwić kontakt i skuteczność przyjmowania indywidualnych zgłoszeń mieszkańców oraz sprawnego zakończenia akcji, gwarantującej pomoc wszystkim starogardzianom, utworzono specjalny adres mailowy, poprzez który odbywała się korespondencja z pracownikami Wydziału Informacji Społecznej. Akcja trwała od 14 kwietnia do 17 kwietnia. W poniedziałek 20 kwietnia maseczki dostarczane zostały również pod wskazane przez mieszkańców w mailach adresy jako uzupełnienie ich potrzeb. Łączny koszt całej akcji wyniósł: 319 713,69 zł

Zakup 150 metrów białej bawełny

Dużo wcześniej w Starogardzie zaczęła działać grupa „Starogard i okolice szyją maseczki”. Skupiły się w niej panie ze Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia, panie z okolicznych KGW, Środowiskowego Domu Samopomocy oraz osoby indywidualne. Z otrzymanych materiałów szyły maseczki dla pracowników służby zdrowia, głownie starogardzkiego szpitala. Wykorzystują ich wolę do pomocy, 17 kwietnia Prezydent zlecił zakup 150 metrów białej bawełny, z której panie uszyły maseczki ochronne dla pracowników przychodni oraz Miejskiego Zakładu Komunikacji i Straży Miejskiej. Dostarczając bawełnę, Prezydent podziękował członkiniom Stowarzyszenia Kobiety Kwiaty Kociewia za okazane im serce i wytężoną pracę przy maszynach. Koszt materiału wyniósł 2 850,00 zł

Zakup folii petg do produkcji szybek przyłbic

Wymierną pomocą ze strony Miasta, była również decyzja Prezydenta Miasta o wsparciu firm, które w ramach akcji #KociewieWPotrzebie oraz Na Ratunek Pomorskie produkują przyłbice dla pracowników służby zdrowia i służb mundurowych. W dwóch partiach szef firmy Fotobudka Kryształowa odebrał z Urzędu folię petg, wykorzystywaną do wydrukowania szybek przyłbic ochronnych. Koszt zakupionego materiału wyniósł 2 720,76 zł

Zakup 70 notebooków z oprogramowaniem

W ramach rządowego programu „zdalna szkoła” Miasto kupiło 70 notebooków wraz z oprogramowaniem. Komputery otrzymali uczniowie, którzy najbardziej ich potrzebowali, czyli ci, którzy mieli kłopot z dostępem do edukacji zdalnej. Komputery umożliwiły im kontakt z nauczycielami, udział we wspólnych zajęciach on-line oraz realizację podstawy programowej w odpowiednich warunkach. Każdy notebook wyposażony jest w podstawowe oprogramowanie, myszkę, kamerkę, zestaw słuchawkowy oraz torbę do swobodnego przenoszenia, czyli to wszystko, co jest potrzebne uczniowi do pracy i nauki zdalnej w domu. Koszt zakupu potrzebnego sprzętu komputerowego wyniósł 99 400,00 zł i został w 100% dofinansowany z programu Centrum Projektów Polska Cyfrowa „zdalna szkoła”.

Bezpłatne parkometry

17 marca do odwołania Prezydent Miasta wstrzymał opłaty w Strefie Płatnego Parkowania. Parkometry zostały oklejone taśmą. Celem było oczywiście ograniczenie możliwości rozprzestrzeniania się koronawirusa w mieście. Podejmując decyzję, Prezydent kierował się troską o zdrowie osób, które zazwyczaj z uwagi na koszt parkowania, korzystają z komunikacji miejskiej oraz pozostałych mieszkańców, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia się wirusem poprzez dotykanie parkometrów.

W okresie od 20 marca do 20 kwietnia na walkę z COVID-19 Miasto wydało 551 038,45 zł.

Pieniądze, które wykorzystano na walkę z koronawirusem poza kosztem laptopów pochodzą z rezerwy kryzysowej, uchwalonej na sesji w dniu 18 grudnia 2019 roku ( Uchwała Nr XVII/200/2019 w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Miejskiej Starogard Gdański na rok 2020).

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl