Walczyli o Warszawę… Uczciliśmy ich pamięć

„Pałacyk Michla”, „Warszawo ma”, „Warszawskie dzieci” – takimi powstańczymi piosenkami 1 sierpnia uczciliśmy w Starogardzie Gdańskim pamięć tych, którzy w 1944 r. bronili stolicy.

W naszym mieście to już tradycja, że pierwszego dnia sierpnia punktualnie o godz. 17:00 zatrzymujemy się, by upamiętnić powstańców warszawskich. Przy pomniku Poległych i Zamordowanych Harcerzy wspólnie w milczeniu wspominamy godzinę „W”. Chętni składają wiązanki kwiatów lub zapalają znicze. W tym roku w imieniu Prezydenta Miasta Starogard Gdański zrobiła to Anna Gracz z Wydziału Informacji Społecznej Urzędu Miasta.

W hołdzie powstańcom zapłonęły znicze. 

– Jak co roku, spotykamy się przy harcerskim pomniku, żeby wspominać tych, którzy w obronie Warszawy przelewali krew. Tym razem okoliczności są nieco inne. Musimy przestrzegać obostrzeń i mieć założone maseczki. To utrudnia, ale nie uniemożliwia obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Cieszę się, że mimo wszystko znowu jesteśmy tutaj razem i udowadniamy, że pamiętamy – powiedział zastępca komendanta starogardzkiego hufca ZHP ds. promocji i wizerunku phm Michał Hinc.

– Pierwszy i miejmy nadzieję ostatni raz tworzymy krąg bez podawania sobie dłoni. Iskrę przyjaźni puszczamy nie za pomocą uścisku ręki osoby stojącej obok nas, ale mówiąc do niej „Czuwaj” – dodał Michał Hinc.

Tradycyjnie wybrzmiały powstańcze piosenki. 

– Do harcerstwa należę od 2010 r. i w tej chwili nie umiem powiedzieć, który raz uczestniczę w obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego. To jedna z moich ulubionych uroczystości. Nie ma charakteru oficjalnego. Śpiewamy piosenki ważne dla wszystkich Polaków. Moim zdaniem to bardzo dobry sposób na to, by podtrzymywać pamięć o ludziach, którzy poświęcali swoje życie lub niewinnie ginęli podczas walki o Warszawę – mówiła Hanna Połom z 3. Wodnej Drużyny Harcerskiej.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl