W trosce o bezpieczeństwo pieszych i kierowców

We wtorek 23 sierpnia  starogardzcy funkcjonariusze do nadzoru nad ruchem w mieście po raz pierwszy użyli drona. Za jego pomocą monitorowali ruch na kilku newralgicznych skrzyżowaniach oraz przejściach dla pieszych. Wykorzystanie tego specjalistycznego sprzętu zbiegło się w czasie z realizacją działań NURD, których celem jest poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Policjanci zapowiadają kolejne takie akcje, dzięki którym mogą skuteczniej interweniować wobec osób, które łamią przepisy ruchu drogowego.

Policjanci z wydziału ruchu drogowego starogardzkiej komendy wykorzystują różnego rodzaju sprzęt, aby dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. We wtorek, 23 sierpnia miejscowych funkcjonariuszy wsparli policjanci z Gdańska, którzy wykorzystując specjalistycznego drona, wyposażonego w kamerę z 30 krotnym zoomem optycznym, monitorowali ruch pieszy i kołowy w centrum miasta. Ta współpraca zbiegła się w czasie z działaniami NURD, prowadzonymi na terenie całego województwa. Genezą tych policyjnych działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych, kierowców jednośladów oraz osób korzystających z urządzeń transportu osobistego, czyli tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu, a wręcz są zagrożeni kontaktem z nim.

W trakcie takich działań większym niż zwykle nadzorem objęte są odcinki dróg, skrzyżowania oraz przejścia dla pieszych, w których ryzyko powstania wypadku jest największe. Policjanci wspierani przez zdalnie sterowany, bezzałogowy statek powietrzny nadzorowali miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub skrzyżowania, na których na co dzień dochodzi do łamania przepisów, a w konsekwencji zdarzeń z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Sprzęt, jaki wykorzystali mundurowi, przede wszystkim umożliwił policjantom obserwację odcinków dróg w miejscach, gdzie trudno wykorzystać radiowóz. Dzięki jego właściwościom  policjanci z nieba mogli ujawniać wszelkie wykroczenia i niebezpieczne zachowania na drogach. Urządzenie jest bowiem wyposażone w kamery, które rejestrują popełniane przez kierujących wykroczenia. Pozwala to skuteczniej walczyć z osobami, które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie na drodze. Informacja o sprawcy takiego wykroczenia jest natychmiast  przekazywana drogą radiową do patrolu oddalonego o kilkaset metrów, który zatrzymuje i wyciąga konsekwencje od lekceważącego przepisy kierowcy lub pieszego.

Policjanci zapowiadają, że z pewnością nie było to pierwsze i ostatnie użycie drona na terenie powiatu starogardzkiego. Przy okazji apelują o zachowanie ostrożności na drodze i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji Starogard Gdański 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl