W Starogardzie wystartował „Przystanek Historia”

Instytut Pamięci Narodowej oddział w Gdańsku podpisał porozumienie o współpracy ze Starogardzkim Centrum Kultury. IPN zorganizuje w SCK cykl spotkań edukacyjno-historycznych pn. „Przystanek Historia”. Pierwsze z nich poświęcone zagładzie dzieci pod okupacją niemiecką w latach II wojny światowej odbyło się 17 marca br.. Dyskusję poprowadził sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej Ryszard Szwoch.

Starogard Gdański dołączył do ogólnopolskiej sieci ipeenowskich „Przystanków Historii”. W piątek, 17 marca br. dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Paweł Piotr Warot podpisał z dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewą Roman porozumienie o współpracy. Jej celem jest organizacja spotkań o tematyce historycznej pod szyldem Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Starogard Gdański”.

Dyrektor IPN Oddział Gdańsk dr Paweł Piotr Warot oraz dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman

Instytut zadba o stronę merytoryczną spotkań, a SCK zagwarantuje przestrzeń i narzędzia do ich organizacji. „Przystanek Historia” to inicjatywa o wymiarze edukacyjnym.  Ma na celu upowszechnianie wiedzy i informacji na temat historii Polski. Odbywa się to poprzez panele dyskusyjne, promocję książek historycznych i przedsięwzięć organizowanych przez IPN.

– „Przystanek Historia” to inicjatywa, która uczy historii na wiele sposobów. Skierowana jest do ludzi młodych i starszych. Mam nadzieję, że przyjmie się w Starogardzie i mieszkańcy chętnie będą korzystać z takiej formy przekazywania wiedzy historycznej – powiedział Łukasz Witek dyrektor Przystanków Historia IPN.

Pierwszy panel dyskusyjny z cyklu „Przystanek Historia”

Od lewej: Ryszard Szwoch, Mateusz Kubicki z IPN Gdańsk  dr Artur Ossowski z IPN Łódz i Mateusz Maleszka z IPN Bydgoszcz,

Pierwszą dyskusję z cyklu poprowadził znany w Starogardzie historyk, polonista, znawca dziejów Kociewia i Starogardu Gdańskiego Ryszard Szwoch. Tematem panelu była „Zagłada dzieci pod okupacją niemiecką w latach II wojny Światowej”. Dr Artur Ossowski z IPN Łódz, dr Mateusz Maleszka z IPN Bydgoszcz oraz Mateusz Kubicki z IPN Gdańsk rozprawiali o losach dzieci, które wpadły w niemiecki szał wysiedleńczy i traciły życie z głodu, chorób i masowych mordów.

W spotkaniu uczestniczyli poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński, prezydent miasta Janusz Stankowiak oraz sekretarz Gminy Starogard Gdański Tomasz Rogalski. 

Prezydnet podkreślił ważność porozumienia, które zawarł IPN z SCK.  – Wierzę, że ta współpraca przyniesie dużo korzyści lokalnej społeczności. Nie można budować przyszłości, nie można tworzyć teraźniejszości bez wiedzy o własnej historii – powiedział Janusz Stankowiak.

Podobnie Tomasz Rogalski cytując starożytnego filozofa i polityka Cycerona, powiedział -„Historia jest  nauczycielką życia”.  Zatem  korzystajmy z tej historii przy kreowaniu teraźniejszości i budowaniu przyszłości”. 

Oboje pogratulowali Instytuowi Pamięci Narodowej inicjatywy i życzyli udanych spotkań na „Przystankach Historii” w Starogardzie Gdańskim. Gratulacje i życzenia powodzenia złożył również poseł na Sejm RP Kaimierz Smoliński, który podobnie jak Prezydent i Wójt Gminy Starogard objął wydarzenie honorowym patronatem.